برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1642 100 1
شبکه مترجمین ایران

نراق

/narAq/

معنی نراق در لغت نامه دهخدا

نراق. [ ن َ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکزی دهستان نراق از بخش دلیجان شهرستان محلات است. در 15هزارگزی مشرق دلیجان ، در ناحیه ٔ کوهستانی سردسیری واقع است و 3600 تن سکنه دارد. آبش از چشمه سارو قنات ، محصولش غلات و میوه های صیفی و سیب زمینی و لبنیات ، شغل اهالی زراعت و کرباس بافی و قالیچه بافی است. نراق یکی از قصبات قدیمی است و پیش از این اهمیتی بیش از این داشته. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

معنی نراق به فارسی

نراق
قصبه ای در مرکز دهستان تابع بخش دلیجان شهرستان محلات استان مرکز. در ۱۵ کیلومتری شمال خاوری دلیجان . کوهستانی سردسیر ۳۶٠٠ تن سکنه دارد. نراق یکی از قصبات قدیمی کشور و سابقا بیشتر اهمیت داشته است . صنایع دستی زنان قالیچه و کرباس بافی است .
قصبع مرکزی دهستان نراق از بخش دلیجان شهرستان محلات است در ناحیه کوهستانی سردسیری واقع است .

نراق در دانشنامه ویکی پدیا

نراق
نَراق شهری در نزدیکی شهرستان دلیجان واقع در استان مرکزی ایران می باشد. این شهر حد فاصل شهرهای قم، کاشان و دلیجان و اصفهان
مسجد جامع نراق در سال ۱۲۴۳ هجری قمری و در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. در ورودی مسجد از جنس چوب گردو کنده کاری شده است. محراب مسجد با کاشی های رنگی و طرح های اسلیمی تشکیل شده است که زیبایی خاصی به بنا می بخشد.
بازار نراق معروف به بازار شمس السلطنه، از آثار تاریخی زیبای نراق محسوب می شود که قدمت آن به سده ۱۳ هجری قمری بازمی گردد. دیوارهای بازار از جنس آجر و سقف آن، ضربی آجری است. در حجره ها از جنس چوب کنده کاری شده می باشد. در طبقه فوقانی بازار، اتاق هایی برای استراحت کاروانیان ساخته شده بوده.
آب انبار حاج مهدی نراقی در سال ۱۲۶۴ هجری قمری ساخته شده.
یخچال موجود در شمال نراق، آسیاب آبی و بادگیرهای نراق از جمله یادگارهای تاریخی با قدمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ ساله است.
حسینیه و آب انبار حاج عبد الباقی دوره ساخت قاجاری در مرکز محله سفلی
قنات شهری حاج الله داد با قدمت بیشاز ۴۰۰ سال
مسجد امام حسن با قدمت بیش از ۷۰۰ سال
بقعه امامزاده سلیمان (سلجوقی و صفوی)
بقعه امامزاده یحیی (سلجوقی)
خانه تاریخی فاضلین نراقی صفوی
می باشد و از مناطق کوهستانی و سردسیر می باشد. نراق از سال ۱۳۳۹ به بعد با تأسیس شهرداری، از نظر تقسیمات کشوری، شهر محسوب می شود. غار چال نخجیر در نزدیکی این شهر قرار دارد.
نراق در طول جغرافیایی ۵۰/۸۳۹۸۲۵۲۸ و عرض جغرافیایی ۳۴/۰۰۹۶۰۳۳ واقع گردیده است. این شهر از طرف شمال به کوه ال و از سوی شرق در ۱۸ کیلومتری به شهر دلیجان و از طرف جنوب به روستای سینقان راه دارد.
آب انبار های شهر نراق یکی از شاهکارهای معماری دوره قاجار به شمار می رود. این آب انبارها در هر سه محله نراق یعنی محله بالا، محله پائین و محله بازار دیده می شوند. در نراق بیش از ۱۵ آسیاب آبی وجود دارد و در قدیم نراق را شهر آسیاب ها هم نام برده اند.
عکس نراق
مجموعه بازار نراق مربوط به دوره قاجار است و در نراق، بافت تاریخی شهر واقع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نراق در دانشنامه آزاد پارسی

نَراق
آرامگاه بی بی زبیده خاتون، شهر شهری در استان مرکزی، بخش مرکزی شهرستان دلیجان. با ارتفاع ۱,۹۰۰ متر، در منطقه ای کوه پایه ای، در ۱۰۵کیلومتری شرق اراک و پانزده کیلومتری شرق شمالی دلیجان، سر راه دلیجان به کاشان، قرار دارد. اقلیم این شهر معتدلِ مایل به سرد و خشک و جمعیت آن ۳,۰۹۰ نفر است.

نراق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد
در سازمان ميراث فرهنگى از نراق بعنوان دومين محل داراى بافت تاريخى با جاذبه هاى فراوان گردشگري و كهن بعد از ماسوله ياد شده است وجود بازار شمس السلطنه آب انبارهاى تاريخى كاروانسراها و خانه هايى منتسب به خان و خوانينى كه امروز تنها نامى از ايشان بر سر در منازلشان به يادگار مانده در كنار غار چالنخجير با قدمت هفت ميليون ساله كه از كشف و ثبت آن كمتر از سه دهه ميگذرد همه وهمه جاذبه هاى تاريخى و كهنى هستند كه بيش از پيش نراق را در كانون توجه گردشگران قرار داده است . مانند بيشتر نواحى مركزى ايران نراق هم مردمانى با تفكرات دينى و مذهبى دارد تا جاييكه رد پاى باورهاى دينى و عاميانه حتى در وجه تسميه نراق كه قدمتش بسيار فراتر از ظهور اسلام ميباشد وجود دارد بطوريكه برخى اسم نراق را برگرفته از حروف بهم ريخته قرآن ميدانند ، اما در مورد وجه تسميه نراق باورهاى ديگرى وجود دارد كه مهمترين آن اينست كه به دليل مرتفع و كوهستاني بودن اين منطقه نسبت به سرزمينهاى اطراف كه آب و هوايى كويرى دارند در ابتدا اين منطقه را نر عراق (به كسر ر ) ميخواندند در گويش محلى نر به معناى جاى بلند و مكان مرتفع ميباشد و از آنجاييكه مناطق مركزى ايران در قديم معروف به عراق عجم ( اراك كنونى ) در برابر عراق عرب ( كشور كنونى عراق) بوده از اينرو و بدليل اينكه مرتفع ترين جاى عراق عجم بوده به نر عراق معروف و با گذر زمان تبديل به نراق شده است . در تقسيمات كشورى نراق حد مرزى ميان استان اصفهان از سمت اردهال و استان مركزى از سمت دليجان ميباشد و جزو استان مركزى ايران است .
ایندرا
نراق (Narag) نام روستایی در ایالت هیماچال پرادش هندوستان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نراق کجاست   • پژوهش دانشگاه نراق   • فاصله تهران تا نراق   • شماره تلفن دانشگاه آزاد نراق   • دیدنیهای نراق   • امور پایان نامه دانشگاه نراق   • حقوق نراق   • اسماعیلی جوشقانی   • معنی نراق   • مفهوم نراق   • تعریف نراق   • معرفی نراق   • نراق چیست   • نراق یعنی چی   • نراق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نراق

کلمه : نراق
اشتباه تایپی : kvhr
آوا : narAq
نقش : اسم خاص مکان
عکس نراق : در گوگل

آیا معنی نراق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )