برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1627 100 1
شبکه مترجمین ایران

نجف

/najaf/

معنی اسم نجف

اسم: نجف
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام شهری در عراق که آرامگاه علی (ع) در آن واقع شده است

معنی نجف در لغت نامه دهخدا

نجف. [ ن َ ] (ع مص ) بریدن درخت را. (از منتهی الارب ) (آنندراج ). بریدن درخت از ریشه. (المنجد) (از اقرب الموارد). || تراشیدن تیر را. (منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). || سخت دوشیدن گوسپند را. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد) (از المنجد).

نجف. [ ن َ ج َ ] (ع اِ) جای بلند دراز نرم که آب بر آن نرود، و آن در میانه ٔ وادی می باشد و گاهی در میانه ٔ زمین ، یا آن زمین مستدیر بلنداطراف است. (منتهی الارب ) (آنندراج ). یا آن زمین مستدیری است که بر اطرافش مشرف باشد.(از اقرب الموارد). جای بلند که آب بدان نرسد. (فرهنگ خطی ). ج ، نجاف. || توده ٔ خاک و ریگ. پشته. (منتهی الارب ) (از آنندراج ) (ناظم الاطباء). تل. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد) (المنجد). نَجَفة. (از المنجد). ج ، نجاف. || پوست صلیان. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد).

نجف. [ ن َ ج َ ] (اِخ ) شهری است در عراق از استان [ لواء ] کربلا. در حدود 25000 نفر جمعیت دارد. مشهد امیرالمؤمنین علی علیه السلام بدانجاست و بدین مناسبت از شهرهای مقدس و مورد احترام شیعیان است و همه ساله در ایام مخصوص گروه بسیاری از شیعیان برای زیارت بدانجا میروند. نجف بزرگترین مرکز علمی شیعه ٔ امامیه است و در آنجا مدارس مخصوص تدریس علوم دینی از قدیم الایام ساخته شده است. علمای بزرگ شیعه برای کامل ساختن تحصیلات خود و نیل به مقام اجتهاد از بلاد مختلف شیعه نشین بدین شهر میروند و مراجع تقلید و پیشوایان بزرگ شیعه ٔ دوازده امامی یا از علمای متوطن در این شهرند یادرجات علمی خود را نزد فقهای این شهر طی کرده اند.
- شاه نجف ؛ کنایه از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام است.
- شحنه ٔ نجف ؛ کنایه از امیرالمؤمنین علی علیه السلام است :
حافظ اگر قدم زنی در ره خاندان به صدق
بدرقه ٔ رهت شود همت شحنه ٔ نجف.
حافظ.

نجف. [ ن ُ ج ُ ] (ع ص ، اِ) ج ِ نجیف. رجوع به نجیف شود.

نجف. [ ن َ ج َ ] (اِخ ) نجفقلی خان ، فرزند علی بیگ زنگنه ، متخلص به نجف. از سرداران عهد شاه عباس دوم صفوی است و به روایت نصرآبادی مدتی فرمانروای مرو و سپس حاکم قندهار بوده است و در جنگ با ازبکان رشادتی نموده. ذوق شعری داشته ، او ...

معنی نجف به فارسی

نجف
آقا نجف اصفهانی فرزند آقا بابا نقاش قلمدان ساز معروف دوره قاجاریه در شهر اصفهان متولد شد. وی مشهورترین استادی است که دست به تهیه قلمدان زده است . امضای آقا نجف در روی قلمدانها جمله [ یا شاه نجف ] است . از آقا نجف قلمدانهائی در دست است که تاریخ آنها بین ۱۲۳٠ و ۱۲۷۲ ه.ق . است . در سن هفتاد سالگی در شهر اصفهان درگذشت و همانجا مدفون شد .
نجف علی خان از پارسی گویان متاخر هند است و در شاه جهان آباد میزیسته .
ده دهستان فاروج بخش حومه شهرستان قوچان استان نهم . در ۳۶ کیلومتری شمال باختری فاروج .جلگه معتدل . ۶۶۳ تن سکنه دارد. محصولش غلات انگور شغل اهالی کشاورزی مالداری و قالیچه و کرباس بافی است .
ده مخروبه ایست از بخش سمیرم بالا در شهرستان شهرضا .
دهیست از دهستان بهنام وسط بخش ورامین شهرستان تهران
دهیست از دهستان صغاد بخش مرکزی شهرستان آباده
دهی است از دهستان چنار در بخش مرکزی شهرستان آباده
ده کوچکی است از بخش حوم. شهرستان نایین
ده کوچکیست از بخش ورامین شهرستان تهران .
بروایت مولف صبح گلشن : وی بگازری زندگی میکرده است
دهیست از دهستان سملقان بخش مان. شهرستان بجنورد
دهیست از دهستان سملقان بخش مانه شهرستان بجنورد
د ...

نجف در دانشنامه اسلامی

نجف
نجف از شهرهای مهم کشور عراق و سومین شهر مذهبی جهان اسلام است. این شهر علی رغم اینکه پیش از اسلام محل سکونت بوده است؛ در صده اول اسلام چندان قابل توجه و اهمیت نبوده؛ و در کنار شهر باعظمت کوفه قریه کوچکی به حساب می آمد که به نام ظهرالکوفه شناخته می شده است؛ اما با آشکار شدن مدفن مطهر حضرت امام علی (علیه السّلام) در قرن دوم هجری، این شهر چندان اهمیت و وسعتی یافته است که در حال حاضر شهر کوفه یکی از محله های آن به شمار می آید.
نجف در ۱۶۵ کیلومتری جنوب غربی بغداد و ۷۷ کیلومتری جنوب شرقی کربلا و ۱۰ کیلومتری جنوب کوفه در مختصات ۳۱. ۹۹° شمالی و ۴۴.۳۳° غربی قرار گرفته و زاویه انحراف قبله آن ۲۱ درجه و ۵۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه است. وجود شهر باستانی حیره در مجاورت آن، که تمدن درخشانی در تاریخ عراق دارد، از سابقه تاریخی این منطقه خبر می دهد. وادی السلام در شمال و دریای خشک شده نجف در مغرب و صحرایی متصل به بادیه الشام که تا عربستان و اردن و سوریه ادامه دارد در مغرب آن واقع شده است. مساحت کل شهر ۷۵۰۰ هکتار است که از این میزان حدود ۵۰۰۰ هکتار بافت شهری است. در ۸۰ سال اخیر از جانب شمالی، جنوبی و شرقی قلب تاریخی شهر توسعه یافته است. در سرشماری سال ۲۰۰۳ میلادی حدود ۵۸۵۰۰۰ نفر جمعیت داشته است.
وجه تسمیه
دو وجه تسمیه برای این نام گذاری ذکر شده است:
← مکان مرتفع
شهر نجف در لسان روایات و مردم به نام های دیگری هم خوانده شده است:
← الغریّ
...
نجف
خاندان ابن فرات آل ابی الجعد آل ابی الجهم آل ابی ساره آل ابی شعبه آل ابی سبره آل ابی صفیه آل اعین آل حیان تغلبی آل یقطین آل خرسان خاندان بحرالعلوم خاندان ابن نما آل بریدی آل خاقانی آل ثوابه خاندان جواهری خاندان حرزالدین
بابل (دوران باستان) مدائن (دوره ساسانیان) کوفه (دوره بنی هاشم) سامرا (دوره بنی عباس) بغداد (دوره بنی عباس) حله (دوره مزیدیان)
نجف
نجف یکی از شهرهای زیارتی عراق است که در استانی به همین نام واقع شده و به سبب وجود مزار شریف نخستین پیشوای شیعیان جهان، حضرت امام علی ...


نجف در دانشنامه ویکی پدیا

نجف
مختصات: ۳۲°۰۰′۰۰″ شمالی ۴۴°۲۰′۰۰″ شرقی / ۳۲٫۰۰۰۰۰°شمالی ۴۴٫۳۳۳۳۳°شرقی / 32.00000; 44.33333
قبر آدم
قبر نوح
قبر هود
قبر صالح
مسجد حنانه
مسجد سهله
قبرستان وادی السلام
۳۲°۰۰′شمالی ۴۴°۱۲′شرقی / ۳۲٫۰۰°شمالی ۴۴٫۲۰°شرقی / 32.00; 44.20
نجف
نَجَف (به عربی: مدينة النجف یا النّجف الأشرف) نام شهری در کشور عراق است که در این شهر، مرقد منور و حرم علی بن ابی طالب نخستین امام شیعیان واقع شده است.
عکس نجف
نجف روستایی در دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالی ایران است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱٬۲۷۹ نفر (۳۸۴خانوار) بوده است.
نجف آباد سفلی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آباده در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان بیدک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۵ نفر (۲۳ خانوار) بوده است.
روستای نجف آباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان فرمهین و ۶۰ کیلومتری شهر اراک در منطقه فراهان واقع شده است.
روستای حاتم آباد
روستای نوده حاجی نبی
روستای مجدآباد نو
روستای تاج آباد
روستا از نعمت آب لوله کشی، برق شهری، گاز و تلفن و پوشش تلفن همراه نیز بهرمند می باشد. پیش تر در کنار روستا یک دستگاه حمام عمومی وحود داشته است که در حال حاضر ار آن استفاده نمی شود و تخریب شده است. از دیگر امکانات به گورستان روستا که بهشت معصومه نامبده می شود اشاره کرد. هم چنین یک مدرس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نجف در دانشنامه آزاد پارسی

نَجَف
قبرستان وادی السلام، نجف اشرف
(یا: مشهد علی) شهری در نزدیکی رود فرات، در عراق، به فاصلۀ ۱۰کیلومتری شهر قدیمی کوفه، مرکز خلافت امام اول شیعیان. جمعیت آن ۵۲۹,۴۰۰ نفر است (۲۰۰۱). مهم ترین شهر زیارتی شیعیان، پس از مکه و مدینه، است. پس از شهادت علی بن ابی طالب، پیروانش پیکر آن امام را از بیم امویان پنهانی به خاک سپردند. به همین سبب مواضع متعددی برای قبر آن حضرت مشهور شد که یکی از آن ها شهر نجف (یا نجف اشرف یا مشهد علی) است. شیعیان افغانستان مدفن امام را در مزارشریف می پندارند. محل زیارتگاه علی بن ابی طالب از اعصار پیش از اسلام مورد احترام بوده است و مشهور است که قبور آدم و نوح علیه السلام">نوح نیز در آن جاست. ظاهراً شهر نجف را هارون الرشید بنا نهاد، اما نخستین گنبد بزرگ مدفن، به دستور ابوالهیجاء همدانی ساخته و با فرش ها و پرده های گرانبها آراسته شد. پس از ابوالهیجاء، عضدالدولۀ دیلمی به زیارت قبر شریف مشرف شد و آن را تعمیر کرد. عضدالدوله و دو پسرش، شرف الدوله و بهاءالدوله، نیز در آن جا دفن شده اند. سنی های متعصب بغداد در ۴۳۳ق این شهر را به آتش کشیدند، اما بخش اعظم آن به سرعت بازسازی شد. ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک در ۴۷۹ق به زیارت مشهدان (نجف و کربلا) رفتند. حاکم مغول بغداد در ۶۶۱ق از فرات به نجف نهری کشید که گل ولای آن را پر کرد. این نهر در ۹۱۴ق به فرمان شاه اسماعیل صفوی لایروبی و ترمیم و به نام نهر شاه معروف شد. در ۱۹۱۲، آب این نهر با لوله های آهنی به نجف منتقل شد. ایرانیان در ۱۰۳۲ق مدتی بغداد، نجف، و کربلا را فتح کردند، اما در ۱۰۴۸ق بار دیگر عثمانی بر آن مسلط شد. طی دو قرن بعد این شهر مورد حملۀ قبایل بدوی سمت صحرای سوریه و حملات وهابیون بود. نجف در دوران عثمانی تاحدی خودمختاری داشت. در اواسط قرن ۱۸ شورش هایی علیه باب عالی، دربار عثمانی، درگرفت که بی رحمانه سرکوب شد. نجف به رهبری علمای بزرگ شیعه در پیروزی انقلاب مشروطیت ایران و شورش عراق علیه سلطۀ بریتانیا (۱۹۲۰) نقش مهمی داشت. اگرچه با تأسیس حوزۀ علمیۀ قم نجف دیگر یگانه مرکز مهم علوم دینی اسلام شیعه شمرده نمی شد، همچنان اهمیت پیشین خود را حفظ کرده است. در زمان اقامت امام خمینی در این شهر (۱۳۴۴ـ۱۳۵۷) نجف پایگاه اصلی مخالفان رژیم سابق ایران بود. پیش از اخراج انبوه ایرانیان از عراق در دوران حکومت حزب بعث ...

نقل قول های نجف

نجف از شهرهای عراق در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد، سومین شهر مقدّس نزد شیعیان به شمار می رود و مرکز قدرتِ سیاسی شیعیان در عراق است. در این شهر، مدفن علی بن ابی طالب جای دارد که سالانه میزبان میلیون ها زائر است.
• «این درست است که اکثریت در عراق، عرب های شیعه هستند اما آنها وابستگی و پیروی از ایران را نمی پذیرند. نجف، واتیکان شیعه در جهان است و نه قم... همه مراقد امامان و بزرگان شیعه، اینجا در عراق هستند و در ایران تنها مرقد یک امام وجود دارد که او را امام غریب می خوانند. علاوه بر این، حوزه علمیه مرکزی همیشه در عراق بوده است. نجف اشرف، پایه است و این تفاوت بزرگ میان ایران و عراق است...» -> جلال طالبانی

نجف را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
شجرنامه تیره بزرگ آشتیانی وند طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند
شاخه
طایفه تاج الدین عبدالهی منجزی

نجف خان بختیاروند پسر تاج الدین عبدالله *عبدال*بختیاروند ایلخان پسر
علی صالح خان بختیاروند ایلخان پسر یوسف خان پسر تاج الدین امیر قنبر پسر رستم خان بختیاروند *الله وردری*پسر
شاه منصور خان آتش بیگی بختیاروند ایلخان پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان

طایفه تاج الدین عبدالهی منجزی
تیره ها (نجف وند.عبدالله وند.صالح وند.
آدینه وند.طاهروند. ظاهر وند .شهباز وند
.نوروز وند *نوروزی *.....)

امیرحسین
نجف : جای بلند دراز نرم که آب بر آن نرود.
امیرحسین
دُر نجف نوعی سنگ زینتی است که به عنوان نگین در انگشترها استفاده می شود و از شهر نجف ،واقع در کشور عراق استخراج می شود.این سنگ به نام �در حسینی� هم شناخته می شود.این سنگ مانند شیشه صاف و بی رنگ است و همچنین شکننده هم می باشد.انگشتر در نجف را بیشتر به خاطر خواص معنوی اش استفاده می کنند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نجف زنده   • تصاویر نجف   • نجف حرم امام علی   • نقشه شهر نجف اشرف   • نجف اشرف هم اکنون   • جمعیت شهر کربلا   • بازار نجف اشرف   • دانشگاه کوفه   • معنی نجف   • مفهوم نجف   • تعریف نجف   • معرفی نجف   • نجف چیست   • نجف یعنی چی   • نجف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نجف

کلمه : نجف
اشتباه تایپی : k[t
آوا : najaf
نقش : اسم خاص مکان
عکس نجف : در گوگل

آیا معنی نجف مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )