برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1526 100 1
شبکه مترجمین ایران

مهاجران

معنی مهاجران در لغت نامه دهخدا

مهاجران. [ م ُ ج ِ ] (اِخ ) دهی است از بخش کبودرآهنگ شهرستان همدان با 5200 تن سکنه. محصول آن غلات ، لبنیات و انگور است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

معنی مهاجران به فارسی

مهاجران
ده دهستان حاجی لو بخش کبودر آهنگ شهرستان همدان فرمانداری کل همدان . در ۲٠ کیلومتری جنوب باختری کبودر آهنگ قرار دارد . جلگه ای و سردسیر است و ۵۲٠٠ تن سکنه دارد . محصولش غلات لبنیات صیفی و انگور است . صنایع دستی زنان آن قالیبافی است .
دهی است از بخش کبودر آهنگ شهرستان همدان
دهی است از بخش سربند شهرستان اراک ٠
ده از دهستان کزاز بالا بخش سربند شهرستان اراک استان مرکزی . در ۱۹ کیلومتری شمال آستانه واقع است . سردسیر است و ۵۸۲ تن سکنه دارد . رودخانه کزاز آنرا مشروب میکند . در این ده قالیچه های مرغوب میبافند .
دهی است از دهستان کزاز بالا بخش سربند شهرستان اراک ٠

مهاجران در دانشنامه اسلامی

مهاجران
مهاجران به کسانی اطلاق می شود که از وطن و کاشانه خود به خاطر علتی هجرت کرده باشند و منظور در اینجا مهاجران صدر اسلام بودند که به خاطر دین از وطن خود هجرت کردند؛ مثل مهاجران به حبشه و مهاجران به مدینه.
"مهاجرین" اسم فاعل و به معنای دور شوندگان از وطن است. این واژه از مادۀ "هجر" به معنای ترک و جدایی است.
مهاجران به حبشه
در سالهای نخستین بعثت پیامبر (صلی الله علیه وآله) و دعوت عمومی او، مسلمانان در اقلیت شدیدی قرار داشتند، قریش به قبائل عرب توصیه کرده بود که هر کدام، افراد وابسته خود را که به پیامبر (صلی الله علیه وآله) ایمان آورده است تحت فشار شدید قرار دهند و به این ترتیب هر یک از مسلمانان از طرف قوم و قبیله خود، تحت فشار قرار داشت. آن روز تعداد مسلمانان برای دست زدن به یک "جهاد آزادیبخش" کافی نبود، پیامبر (صلی الله علیه وآله) برای حفظ این گروه کوچک، و تهیه پایگاهی برای مسلمانان در بیرون حجاز، به آنها دستور مهاجرت داد، و حبشه را برای این مقصد انتخاب کرد و فرمود:«در آنجا زمامدار صالحی است که از ستم و ستمگری جلوگیری می کند، شما آنجا بروید تا خداوند فرصت مناسبی در اختیار ما بگذارد.»منظور پیامبر (صلی الله علیه وآله) نجاشی بود (نجاشی اسم عامی بود همانند "کسری" که به تمام سلاطین حبشه گفته می شد، اما اسم نجاشی معاصر پیامبر (صلی الله علیه وآله) اصحمه که در زبان حبشی به معنی عطیه و بخشش است بود). یازده مرد و چهار زن از مسلمانان در ماه رجب سال پنجم بعثت عازم حبشه شدند و از طریق دریا با کرایه کردن کشتی کوچکی راه حبشه را پیش گرفتند. چیزی نگذشت که "جعفر بن ابو طالب" و جمعی دیگر از مسلمانان به حبشه رفتند و به آنان پیوستند.
← اسامی مهاجران به حبشه
آنان پیامبر اسلام و مسلمانان نخستین بودند که از مکه به مدینه هجرت کردند، این مهاجران که گاهی از آنها به مهاجرین بدر تعبیر می شود جایگاه شایسته ای در تاریخ اسلام دارند، آنان برای خدا از همه سرمایه های مادی خود چشم پوشیدند.این مهاجران که از آنها به "المهاجرون الاولون" تعبیر می شود در حقیقت سنگ زیر بنای کاخ پر شکوه اسلام را تشکیل دادند، و قرآن از آنها با عظمت خاصی سخن می گوید چرا که از فداکارترین مسلمانها محسوب می شدند. آنجا که می فرماید:«وَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ هَاجَ ...

مهاجران در دانشنامه ویکی پدیا

مهاجران
مهاجران یا مهاجرین جمع کلمه مهاجر (کسی که مهاجرت می کند) هستند و می توانند به موارد زیر نیز اشاره کتند:
مهاجرین، گروهی از صحابه پیامبر اسلام که از مکه به مدینه مهاجرت کردند
مهاجران (همدان) (یا ماران) یکی از شهرهای استان همدان
مهاجران (مرکزی)، شهری در شهرستان شازند در استان مرکزی
مهاجران (بازی رایانه ای)
مهاجران افغان در ایران
مهاجران یا لوسیِ رنگین کمان جنوب (به انگلیسی: Lucy of the Southern Rainbow) (لوسی از رنگین کمان جنوبی) / (به ژاپنی: 南の虹のルーシー Minami no Niji no Rūshī) یک مجموعه تلویزیونی انیمه ۵۰ قسمتی ژاپنی است که توسط استودیو نیپون انیمیشن و بر اساس رمان «رنگین کمان جنوبی» به قلم نویسندهٔ استرالیایی فیلیس پیدینگتون (۲۰۰۱–۱۹۱۰) ساخته شده است. پخش این انیمه از ۱۰ ژانویه ۱۹۸۲ در شبکه فوجی تلویژن آغاز شده و در ۲۶ دسامبر ۱۹۸۲ پایان یافته است. این انیمیشن در ایران به سال ۱۳۶۲/۱۳۶۳ شمسی با عنوان مهاجران نمایش داده شد.
سرپرست گویندگان و گوینده تیتراژ: صادق ماهرو
لوسی می: ناهید امیریان شمس آبادی
کیت: فریبا شاهین مقدم
کلارا : مینو غزنوی
بن در کودکی/جک: مهوش افشاری
بن جوان: ظفر گرایی
پدر: اکبر منانی
مادر: بدری نوراللهی
دکتر دِیتون: عباس سعیدی
آقای پتی بل: مهدی آژیر (و در برخی قسمتها، صادق ماهرو)
ویلی (پسر همسایه)/همسر پتی بل: زهرا آقارضا
پدرخوانده لوسی می: منوچهر والی زاده
مادرخوانده لوسی می: سیمین سرکوب/نیکو خردمند
جان : محمد عبادی
داستان مهاجران دربارهٔ دختر نوجوانی به نام لوسی است که خانواده اش تصمیم می گیرند از انگلستان به استرالیا سفر کنند و در حین مهاجرت با مشکلاتی روبرو می شوند. البته این سفر هیجاناتی را هم به همراه دارد و آن ها در استرالیا در آدلاید زندگی جدیدی را شروع می کنند. لوسی و خواهرانش از این که تجربیات جدیدی به دست می آورند، لذت می برند. آن ها با اشخاص جدیدی آشنا می شوند و حیوانات جدیدی نیز پیدا می کنند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهاجران در جدول کلمات

بیشترین چیزی که مهاجران را آزار می دهد
رنج غربت

مهاجران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مهاجران کارتون   • سایت مهاجران   • شهر مهاجران   • فیلم مهاجران   • اردوگاه مهاجران   • برنامه کودک مهاجران   • مهاجران همدان   • دانشگاه آزاد مهاجران اراک   • معنی مهاجران   • مفهوم مهاجران   • تعریف مهاجران   • معرفی مهاجران   • مهاجران چیست   • مهاجران یعنی چی   • مهاجران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهاجران

کلمه : مهاجران
اشتباه تایپی : lih[vhk
عکس مهاجران : در گوگل

آیا معنی مهاجران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )