برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1388 100 1

محسن قرائتی

محسن قرائتی در دانشنامه اسلامی

محسن قرائتی
محسن قرائتی فرزند علینقی، در سال ۱۳۲۴ هجری در کاشان بدنیا آمد. جدش، در زمان رضاخان که با تمام قدرت با اسلام و مظاهر آن مبارزه می شد، جلسات قرآن را در خانه های مردم کاشان تشکیل می داد و بخشی از عمر خود را در این راه صرف نمود. لذا فامیل خانواده آنها قرائتی شد. پس از او، پدرش با تشکیل این جلسات در خانه ها، مساجد و تکایا راه پدرش را ادامه داد و به استاد قرائت قرآن معروف شد.
پدر ایشان از بازاریانی بود که حدود چهل سال با شنیدن صدای اذان، مغازه خود را می بست و به سوی مسجد و نماز اول وقت می شتافت. فردی بود که با آموزش قرآن و برگزاری مجالس دینی، احیای بعضی از مساجد مخروبه و متروکه، و تلاش در این راه، برای دیگران الگو شده بود و در عوض خداوند به او روحی مطمئن و حکمت و عرفان جوشیده از درون، عطا فرموده بود. چیزی که ذهن و فکر او را مشغول می کرد، این بود که تا حدود سن چهل سالگی صاحب فرزندی نشده بود، تا این که با همه مشکلات موجود در آن زمان، با عنایت و لطف خداوند بزرگ، موفق به زیارت خانه خدا و اعمال حج گردید. شاید بتوان گفت این هم در شرایط موجود زندگی اش، اجری از جانب پروردگارش نسبت به تلاش و کوشش های قرآنی و دینی اش بود. او در همان سفر در کنار خانه خدا چنین دعا می کند:ای خدایی که فرموده ای: «ادعونی استجب لکم» (بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را»! ای خالق یکتا! فرزندی به من عطا فرما که مبلغ قرآن و دین تو باشد.این دعا به اجابت رسید و خداوند او را صاحب فرزندانی نمود که برخی از آنان به لباس مقدس روحانیت در آمدند.
ورود به حوزه
حجة الاسلام قرائتی در سنین نوجوانی که شناخت و اطلاعات کافی نداشت با پیشنهاد مرحوم پدرم برای ورود به حوزه، موافق نبود ولی با اصرار و تشویق او در سن چهارده سالگی وارد حوزه شد. یک سال در کاشان زیر نظر استاد آیت الله صبوری دامت برکاته مشغول درس شد. هر شب نیز به طور مرتب در جلسه تفسیر قرآن مرحوم آیت الله حاج شیخ علی آقا نجفی قدس سره که بعد از نماز مغرب و عشا برقرار می شد شرکت می کرد. این جلسه دل او به تفسیر قرآن جذب نمود.از آن زمان به بعد با قرآن انس پیدا کرد و تا به حال الحمدلله ادامه دارد. با اطمینان می توان گفت که بیشترین مطالعه وی درباره قرآن و تفسیر بوده و چون قرآن و کلام خدا نور است، تا به حال در راه تب ...

محسن قرائتی در دانشنامه ویکی پدیا

محسن قرائتی
محسن قرائتی (زادهٔ ۸ دی ۱۳۲۴ در کاشان) یک روحانی ایرانی است. وی در اردیبهشت سال ۱۳۶۱ به «نمایندگی ولی فقیه» در سازمان نهضت سوادآموزی منصوب شدو سپس ریاست این سازمان را نیز بر عهده گرفت که این مسئولیت را تا اسفند ۱۳۸۹ داشت. وی هم اکنون علاوه بر ادارهٔ «ستاد اقامه نماز» در زمینه تفسیر قرآن فعالیت دارد.
آشنایی با نماز
۱۱۴ نکته دربارهٔ نماز
تفسیر نماز
پ‍رت‍وی از اسرار ن‍م‍از
پیوندهای نماز
اصول عقاید اسلامی
ت‍وح‍ی‍د
عدل
نبوت
امامت
م‍ع‍اد
گ‍ن‍اه ش‍ن‍اس‍ی
ح‍ج
ج‍ه‍ان و ان‍س‍ان از دی‍دگ‍اه ق‍رآن
ام‍ر ب‍ه م‍ع‍روف و ن‍ه‍ی از م‍ن‍ک‍ر
ب‍ا ق‍رآن در س‍رزم‍ی‍ن وح‍ی
خ‍اطرات ح‍ج‍ه الاس‍لام و ال‍م‍س‍ل‍م‍ی‍ن ق‍رائ‍ت‍ی
دقایقی با قرآن (برگرفته از تفسیر نور)
پرسش و پاسخ های قرآنی
پ‍رس‍ش ه‍ای م‍ه‍م، پ‍اس‍خ ه‍ای ک‍وت‍اه ب‍ا اس‍ت‍ف‍اده از ت‍م‍ث‍ی‍لات
تفسیر قرآن کریم (آیات برگزیده) ویژه دانشگاه ها
تفسیر نور (تفسیر ۱۰ جلدی کامل قرآن کریم)
آن طور که گفته می شود، او هرگز وسوسه نشد تا به مجلس و وزارت و ریاست گمارده شود. از جمله ویژگیهای وی این است که او سالها بر خلاف اغلب آخوندها مردم را خنداند و به دنبال شادی حلال برای مردم است.
در زمان حکومت رضا پهلوی، پدر بزرگ وی جلسات قرائت قرآن را در خانه های مردم کاشان تشکیل می داد و پس از او پدرش برگزاری این جلسات را در مساجد و تکایا ادامه داد و لذا خانوادهٔ آنها به «قرائتی» مشهور شد.
قرائتی در چهارده سالگی وارد حوزه علمیه کاشان شد و در جلسات تفسیر قرآن آیت الله شیخ علی نجفی شرکت کرد. پس از اتمام دروس سطح و آغاز درس خارج حوزه علمیه قم، در تألیف تفسیر نمونه که زیر نظر ناصر مکارم شیرازی منتشر می شد، مشارکت جست تا آنکه این تفسیر در ۲۷ جلد به اتمام رسید.
عکس محسن قرائتی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های محسن قرائتی

محسن قرائتی روحانی و سخنران ایرانی.
• «اگر در بم زکات خرما را می دادند زلزله نمی آمد و و اگر دین ما به درستی معرفی می شد این مسائل کمتر در جامعه به وجود می آمد، پس باید دین را به نسل جوان و آینده به طور کامل معرفی نماییم.» -> سخنرانی در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد سال ۱۳۸۷
• ما آخوندها که همیشه مثل گاز اشک آور عمل می کنیم. فقط بلدیم گریه مردم را درآوریم. از آن طرف در مملکتمان هم خیلی از حلال ها حرام هستند. آن وقت می گویید چرا جوان می رود عیاشی می کند؟
• ما، وزارت اطلاعات، قوه قهریه و قوه قضائیه به جای اینکه بیاییم جلوی منحرف شدن جوان ها را بگیریم کنگره کاهش زندان راه می اندازیم. حکایت قوه قضائیه حکایت کسی است که به مریضی که اسهال گرفته قرص نمی دهد تا اسهالش بند بیاید بعد می رود با نخ و سوزن پشت طرف را می دوزد، اینکه رسمش نشد.

ارتباط محتوایی با محسن قرائتی

محسن قرائتی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محسن قرائتی   • مفهوم محسن قرائتی   • تعریف محسن قرائتی   • معرفی محسن قرائتی   • محسن قرائتی چیست   • محسن قرائتی یعنی چی   • محسن قرائتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محسن قرائتی
کلمه : محسن قرائتی
اشتباه تایپی : lpsk rvhmjd
عکس محسن قرائتی : در گوگل

آیا معنی محسن قرائتی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )