برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1651 100 1
شبکه مترجمین ایران

فارس

/fArs/

مترادف فارس: ایران، پارس، عجم | سواره، جنگاور، شجیع، گرد

متضاد فارس: پیاده، راجل

برابر پارسی: پارس

معنی فارس در لغت نامه دهخدا

فارس. (اِخ ) آن که زبان فارسی دارد. آن که از مردم ایران است. در مقابل ترک ، عرب و جز آن. || در پارسی باستان (کتیبه های هخامنشی ) پارسه نام یکی از اقوام ایرانی مقیم جنوب ایران است که مقر ایشان را نیز پارس نامیده اند. از این قوم دو خاندان بزرگ پیش از اسلام به شاهنشاهی رسیده اند، یکی هخامنشیان و دیگر ساسانیان. معرب آن فارس است. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین : پارس ). دانشمندان زبان پارسی باستان را خویشاوند زبان سقلابیان بالت میدانند و این امر موجب این فرضیه شده که اجداد ایرانیان در جوار سقلابیان میزیسته اند و اُسّتهای امروزی را واسطه ٔ بین قوم پارس و سقلابیان میدانند. در نیمه ٔ اول از هزاره ٔ اول ق. م. سه قدرت بزرگ در نواحی شمال دجله و فرات با هم رقابت داشتند که از میان آنها ایرانیان توانستند بر دو رقیب دیگر یعنی اورارتو (آرارات ) و آشور چیره شوند و شاهنشاهی وسیعی بخ وجود آورند. نام این قوم برای اولین بار در سالنامه های پادشاهان آشور در شرح لشکرکشی آنان به حدود جبال زاگرس به میان آمده است. آشوریان این قوم را در 844 ق.م. شناخته اند. با این دلایل قوم پارسی قبلاً در شمال غربی ایران کنونی در مغرب و جنوب غربی دریاچه ٔ ارومیه مستقر بوده و سپس به تدریج به جنوب متمایل شده و این انتقال در نتیجه ٔ فشار اورارتو و آشور بوده است. این قوم به احتمال قوی در حدود سال 700 ق.م. در مغرب جبال بختیاری جایگزین شدند و مرکز حکومت آنها مطابق نوشته ٔ آشوریان پارسوماش نامیده شد. پارسیان پس از ورود به این سرزمین تحت قیادت هخامنش حکومت کوچک خود را تشکیل دادند. پس از مرگ هخامنش پسرش چیش پیش پادشاه شهر انشان نامیده شد و رسماً در قلمرو وسیعتری به فرمانروایی پرداخت و ایالت تازه ای را که پارسه نامیده شد (فارس کنونی ) به دیگر متصرفات خود پیوست. (از کتاب ایران تألیف گیرشمن ترجمه ٔ معین صص 59 - 109). بنابه روایات مختلف مورخان قدیم ، چیش پیش مذکور غیر از چیش پیش پدر کورش معروف است ،به این معنی که پس از مرگ هخامنش به ترتیب چیش پیش ، کبوجیه فرزند او و کورش فرزند کبوجیه به فرمانروایی رسیدند و سپس فرزند کورش بنام چیش پیش دوم روی کار آمدو این شخص همان پدر کورش و آریارمنا است که حکومت را میان دو فرزند خود تقسیم کرد و دو شاخه از خاندان هخامنش به وجود آورد. از شاخه ٔ آریارمنا به تر ...

معنی فارس به فارسی

فارس
شبه جزیره ایست نزدیک اسکندریه ( مصر ) . بطلیموس فیلادلفس ( محب الاخ ) در آنجابرخی برافراشت ( ۲۸۵ ق . م . خراب شده)
اسب سوار، سواربراسب، مرددلیروجنگجوکه سواربراسب باشد
( صفت ) ۱ - سوار بر اسب مقابل راجل پیاده ۲ - جنگاور دلیر جمع : فرسان فوارس . یا فارس عرب . آنکه الفاظ عربی را برسم مترسلان بی خلط پارسی ترکیب کند و تتمه هر مقدمه کلامی را به ترتیب عربی تمام گرداند .
یحیی بن عجیله نحوی عروضی از اهالی مصر بود . کتابی در عروض دارد .
[ گویش مازنی ] /faares/ نام قلعه ای قدیمی در دهکده ی فشکور در کوهستان کلارستاق نوشهر
احمد فارس الشدیاق یکی از بزرگترین ادبای متاخر لبنان است که صاحب تالیفات بسیار در دستور لغت صرف و نحو معانی و بیان و بدیع ربان عرب و نوشته هایی در نحو زبان انگلیسی و دستور زبان فرانسه است همچنین کتابی از اشعار و نوادر شاعران گرد آورده و رسالات و مقالات دیگر هم دارد .
سطراطیقوس است .
نام نهمین از ملوک معد و او را اعور وسائح نیز گویند .
مردی صحابیست از بنی تیم . معنی فارس ذو الخمار کسی است که بر اسبی بنام ذوالخمار سوار شود .
دکتر صهیون پزشکی است که کتاب الشذور الذهبیه فی المواد الطبیه را نوشته است .
نزد بلغا آنست که الفاظ عربی را برسم مترسلان بی خلط پارسی ترکیب کند و تتمه هر مقدمه کلامی را بترتیب عربی تمام گرداند و این صنعت از مخترعات حضرت امیر خسرو دهلوی است .
تیره ای از قشقایی
ابو الحسین ( یا ابو الحسن ...

معنی فارس در فرهنگ معین

فارس
(رِ) [ ع . ] (ص .) ۱ - سوار، اسب سوار. ۲ - جنگاور، دلیر. ج . فُرسان و فوارس .
(رْ) ۱ - (اِ.) قوم پارس که در جنوب ایران ساکن بودند. ۲ - نام سرزمین پارس . ۳ - (ص .) ایرانی .
( ~ .) (ص .) کسی که زبان مادری او فارسی باشد.

معنی فارس در فرهنگ فارسی عمید

فارس
کسی که زبان مادری اش فارسی است.
۱. اسب سوار، سوار بر اسب.
۲. [مجاز] دلیر و جنگ جو.

فارس در دانشنامه اسلامی

فارس
فارس منطقه ای گسترده از ایران ، در برگیرنده جنوب و جنوب غربی این کشور است.از آن به مناسبت در باب زکات نام برده اند.
ظاهر کلام برخی قدما به استناد روایتی از امام هادی علیه السّلام این است که بر اهالی فارس واجب است در زکات فطره خرما پرداخت کنند. بنابر نظر مشهور متأخران، زکات فطره از قوت غالب مردم پرداخت می شود و دادن خرما از این جهت که غذای غالب اهالی فارس بوده است، در روایت به آن امر شده و پرداخت آن مستحب است.
فارس بن محمدرضا بن محمدعلی بن حَسّون تبریزیان (۱۳۴۷- ۱۳۸۴ش) مشهور به شیخ فارس الحَسّون یا فارس تبریزیان از نویسندگان و محققان شیعه حوزه علمیه قم، بنیانگذار و رییس مرکز الابحاث العقائدیة و مؤسسه قائم آل محمد در قم و نجف. وی در نجف به دنیا آمد و بیشتر عمر خود را در دو شهر قم و مشهد گذراند. عمده شهرت وی به دلیل تحقیق، تصحیح و نشر آثار عالمان شیعه است.
فارس حسون در شوال سال ۱۳۸۷ق برابر با ۱۳۴۷ش و ۱۹۶۸م در نجف به دنیا آمد. وی در دو شهر مشهد و قم به تحصیل علوم دینی پرداخت و علوم مقدماتی را نزد مدرس افغانی و ابومعین حجت هاشمی فرا گرفت. شیخ فارس سپس به تحصیل در اصول و فقه در مقطع سطح ادامه داد و از استادانی نظیر سید احمد مددی، شیخ محمدباقر ایروانی و شیخ مصطفی اعتمادی بهره برد. وحید خراسانی و میرزا جواد تبریزی هم از اساتید او در دروس خارج فقه و اصول هستند. همسر وی جنان طباطبائی یزدی نوه محقق طباطبایی است.
شیخ فارس حسون در ۷ جمادی الثانی ۱۴۲۶ق (۱۳۸۴ش) بر اثر سانحه تصادف اتومبیل در اطراف قم وفات نمود و در قبرستان شیخان قم مدفون گشت.
«فارس نامه ابن بلخی»، جزء تاریخ و جغرافیای محلی عمومی منطقه فارس، مربوط به اوایل قرن ششم هجری قمری محسوب می شود.
این کتاب، قدیمی ترین کتابی است که اطلاعات جامع و منحصر به فردی را در باره فارس، به زبان فارسی و با انشایی سلیس و روان و در شیوه ای موجز و دل نشین به اهل فضل و ادب عرضه داشته است و ...


فارس در دانشنامه ویکی پدیا

فارس
سرزمین فارس یا پارس کهن (به پارسی باستان: پارسه 𐎱𐎠𐎼𐎿 (Pārsa)) ناحیه جنوبی ایران منتهی به خلیج فارس که اشتراکات تاریخی، اقلیمی، فرهنگی و بخصوص گویشی دارند و شامل استان های خوزستان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، استان هرمزگان و استان چهار محال و بختیاری و بخش باختری استان کرمان می باشد که آن را خاستگاه زبان فارسی و میراث دار پارسی میانه می دانند. که تا امروزه نیز بخصوص از جهت فرهنگی و زبانی از تشخص و تمایز برخوردار است.
کورهٔ اصطخر که پایتخت آن استخر بود و تخت جمشید در آن قرار داشت.
کورهٔ دارابگرد که مرکز آن شهر دارابگرد بود.
کورهٔ اردشیر یا اردشیرخوره که پایتخت آن شهر جور (فیروزآباد فعلی) بود.
کورهٔ شاپور یا شاپورخوره که پایتخت آن شهر شاپور یا بیشابور (۱۸ کیلومتری کازرون فعلی) نام داشت.
کورهٔ قباد یا قبادخوره که پایتخت آن شهر ارگان یا ارجان (در نزدیکی بهبهان کنونی) بود.
در سال ۵۵۸ پیش از کوروش بزرگ (کوروش دوم) در انشان/انزان پارس که جایی میان شهرهای (ایذه) در شمال خاوری خوزستان و جنوب باختری استان چهار محال و بختیاری به دنیا آمد و پس از آن ساتراپ پارس را در (مرودشت) شمال استان پارس بنیاد نهاد و پس از آن پایتخت هخامنشیان را به شوش جابجا کرد.
از مهم ترین اشتراکات منطقه فارس زبان و گویش است. این منطقه خاستگاه زبان فارسی بوده و علاوه بر آن تا به امروز نیز اشکال گویش قدیم پهلوی در آن بجا مانده است. گویش های پهلوی گویش هایی هستند که پهلوی اند و هنوز حالت پارسی میانه را در خود حفظ کرده اند. مهم ترین ویژگی آن ها داشتن حالت کنایی و اسپلیت ارگاتیو است و مانند صرف فعل پهلوی ساسانی هنوز شناسه های صرفی پیش از فعل قرار می گیرند. بجز این مورد تفاوت خاص دیگری با فارسی ندارند. این گویش ها در استان فارس منطقهٔ دشتی در بوشهر و بهبهان در خوزستان و روستاهای معدودی در کهگیلویه بویر احمد و استان هرمزگان به جز شرق استان که زبان بلوچی کاربرد دارد رایج است. عم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فارس در دانشنامه آزاد پارسی

فارْس (تئاتر)(farce)
گونه ای از نمایش کمدی عامیانه خالی از ظرافت، دربردارندۀ شخصیت هایی کلیشه ای که در آن ها افراد معمولی ناخواسته در دام موقعیت های پیچیده و نامحتمل گرفتار می شوند. اصطلاح «فارس رختخوابی» به موقعیت مضحک مبتذلی مربوط است که موضوع آن پیرامون روابط جنسی نامشروع دور می زند. فارس که از کمدی روحوضی نمایش های ساتیر یونانی و شوخی های تند نمایش مذهبی قرون وسطایی سرچشمه گرفت و درخلال قرن ۱۹ با کارهای اوژن لابیش (۱۸۱۵ـ ۱۸۸۸) و ژرژ فدو (۱۸۶۲ـ۱۹۲۱) در فرانسه و آرتور پینرو در انگلستان توسعه یافت و تکمیل شد.

فارس در جدول کلمات

از کشورهایی که شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل می دهند
بحرین
این جزیره از باارزش ترین و مهمترین پناهگاه های حیات وحش در خلیج فارس است
شتور
این جزیره پس از جزایر قشم و کیش بزرگ ترین جزیره ایران در آب های خلیج فارس می باشد
لاوان
این جزیره پس از جزایر قشم و کیش بزرگترین جزیره ایران در آبهای خلیج فارس است
لاوان
پهنه ای آبی که خلیج فارس را به دریای عرب و اقیانوس هند متصل می کند
دریای عمان
شهر دیگر استان فارس در فاصله ۱۸۵ کیلومتری شمال شیراز
صفاشهر
قله ای در فارس و سریالی ساخته محسن توکلی با بازی امید آهنگر و رسول توکلی
دنا
نام ایرانیان فارس زبان ماورالنهر و قفقاز
تات
کشوری در منتهی الیه شمال غربی خلیج فارس که واحد پول آن دینار است
کویت
ا ز جزایر خلیج فارس و زبان خودمان
فارسی

معنی کلمه فارس به عربی

حوض الخليج الفارسي
الخليجيون العرب
بلدان حوض الخليج الفارسي

فارس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کتایون
با فراست
صلاح
کلمه فارس که الان در بین مردم رواج دارد از قوم پارث(پارت)parth گرفته شده و ربطی به هخامنشیان ندارد که پارس یا فرس pers نامیده می شوند در واقع سرزمین ایران آن زمان که زیر سلطه یونانیان (سلوکیان) که حدودا بیش از سه قرن قرار گرفته فرهنگ هخامنشی در آن به حاشیه رانده شده و فرهنگ شهر نشینی یونانی جایگزین گشته و این فرهنگ ایرانی الان غالبا بعد از یونانیها به وجود آمد که بوجود آورنده آن فارثیان یا پارتیان میباشد
آریا بهداروند
خیلی زور زدی بپا تاریخ جهان رو تغییر ندی.فیلسوف .تاریخ دان.انشتین::
آریایی ها از چند شاخه تشکیل شدند
ماد::آذری ها
پارت::خراسانی ها.سمنانی
فارس::لرها.طالشی،کرمانج
سکا::سیستانی.بلوچ
تپور::مازنی
گیل::گیلانی
********
ترکمن.،تاتار،مغول::مهاجرت به فلات ایران
عرب::مهاجرت به ایران
آشوری ::آسوری،آسورستان،سورانی
بازمانده قوم آشور در شمال عراق و جنوب ترکیه.مردم سوریه زبانشان غربی است
ولی از نژاد آشوری *آسوریه. آشوریه*
*****(***
استان های پارس نشین
فارس.بوشهر.هرمزگان.یزد.کرمان.اصفهان.کهگیلویه.خوزستان.بختیاری.لرستان.ایلام.کرمانشاه *کرمانجاه*.همدان.مرکزی.البرز.تهران
.قم.طالش.
مرضیه
در لغتنامه دهخدا آمده است:

دولت هخامنشي در سال 330 قبل از ميلاد به دست اسكندر مقدوني منقرض شد . تخت جمشيد در آتش بسوخت . ايران جزو امپراطوري مقدوني شد. (لغتنامه، كلمه ايران) مقدونيان تخت جمشيد را آتش زدند.
وریا صادقی
( فارس )برای اَسب سوار فَارس استفاده می شود و برای شتر سوار کلمه رِکاب از ریشه رَکِب استفاده می شود.که در واقع لقب ایرانی ها به فارس و لقب عرب ها به رکاب شهرت یافته.
علی باقری
فارس ( farce ): [اصطلاحات تئاتر] کمدی های سطحی و روزمره و مملو از شوخی های هزل گونه
علی قاسمی
اسب سوار ، کسی که اسب سوار میشود
تولمج
فارس فقط نام مردم جنوب ایران بود که احتمالا سرزمین کناری معنا میداد. اعراب و غربی ها کل ایران را فارس می گفتند و این مشخصه چون امپراطوری ساسانی فارس بودند. همانطور که ایران زمان ماد و پارت را به ترتیب کشور ماد و پارت میگفتند. چین از قبایل چه این گرفته شده در حالیکه نام اصلیش هان است. یونان، هند، ارمنستان، فرنگ و....همینطور
رضا
فارس به معنی تحریفگر تاریخ . دشمن ملت ایران . و برهم زننده ارامش کل کشور است . فارس ها از نژاد افغانی ها و هندو ها هستند که در زمان صفویان بر اثر حمله محمود افغان به ایران امده و ساکن شدند. و و در کویر ها ساکن شدند . صاحبان اصلی ایران تورک ها هستند . و طبق تعریف مورخ هها ایران سرزمین تورک هاست . و فارس ها باید به سرزمین اصلی خود افغانستان و هندوستان بازگردند
افشین عابدی
ایرانی، افغانی و ارمنی پسر عمو هستند و از نژاد فارس یاپارس میباشند و ترک و تاتار و مغول نیز از لحاظ تاریخی پسر عمویند و موطنشان در جایی خارج از ایران است.
بردیا
با توجه به گفته اون دوستمون ک گفته فارس ربطی به هخامنشیان نداره. باید بگم که فارس و بختیاری هر دو از قوم پارسن که پس از اسلام از هم جدا شدن وگرنه ریشه هر دو از یک جاست
رضا
کورد ،فارس ،ارمنی
تورکلرین دوشمنی
امین
فعلا ک تورکا پرچم آذربایجان و ترکیه رو بیشتر از پرچم ایران قبول دارنو به بقیه اقوام توهین میکنن. اونوقت فارسا تجزیه طلبن؟ اتفاقا فارسا همه خودشونو ایرانی میدونن ن مثل تورک و کورد خواهان جدایی از ایران باشن.
علی
یه نفر گفته که ، فارس ها تجزیه طلب نیستند و تورک ها کرد ها تجزیه طلبند ، اولا فارس ها عامل تجزیه کشور هستند ،نه تجزیه طلب ، معلومه تجزیه طلب نمیشند چون نود ساله حکومت افتاده دستشون ،میخواستید تچزیه طلب بشند؟ چرا؟ والا زبانشون که داره به هممون تحمیل میشه ، ادبیاتشون به همه تحمیل میشه ،فرهنگشون داره به همه تحمیل میشه ، اونا خودشون رو صاحب اصلی ایران میدوننند!!!!!!! متاسفانه روزی ایران سرزمین ترکان بود ، بقیه ملت ها هم با ازادی کامل زبانشون رو میخوندند و مینوشتند ولی این فارسا خرابش کردند .
بجز بیابان لوت و کویر و مناطق مرکزی ،بقیه قسمت ها جدا خواهد شد . تورک ها کرد ها عرب ها و بلوچ ها ، کم کم دارند از خواب بیدار میشوند ، و دیگه نمیخوان تحت استعمار اقلیت فارس باشند .
تورک
اذربایجان جنوبی ایران نیست . انشالله در اینده نزدیک از استعمار اقلیت فارس ازاد خواهیم شد . بلوچستان ،الاحواز هم همینطور . ان ها هم از ظلم قوم ظالم فارس رنجیده اند . مرگ بر فارس
افشین
تمام این ناراحتی ها از این است که ترک ها، پارس ها یا همان فارس ها را از نظر سطح هوش و نژادی خیلی بالاتر از خودش میبیند، و این حرف ها رو صرفاً برای تسلی دل خودش میزند.
علی حقی بستان آباد
فقط آدم های متعصب وبیسواد گفتگوی های قومی می کنند
علی
قومی که در پی اثبات خویش نیست.
الیپ آرسلان
قومی که ،کل تاریخ را به نفع خویش تحریف نموده ، شاعران و اندیشمندان و عالمان دیگر ملت هارا به اسم خود ربوده ،و میخواهد فرهنگ ملت های غیرفارس را نابود ساخته ،و زبانشان را از بین برده و تمام ملت را اسمیله ساخته و از فرهنگ خود بیگانه بکند . هرکس هم در این راه مقاومت کند ، یا از فرهنگ خویش دفاع کند ، از زبان مادری اش محافظت کند ، به ان ها انگ پانتورک ؛تجزیه طلب میگویند . چون با این الفاظ بهتر میتوانند زبان ملت هارا نابود کنند . اری این مشخصه هندو ها و افغانی های پارث هست . این مشخصه فارس هاست . مرگ بر فارس کثیف ،مرگ بر کوروش کویر ، مرگ بر داریوش صغیر .
طغرل
مرگ بر تخم افغان و مرگ بر تخم هندو . مرگ بر فارس مثیف . مرگ بر کوروش کویر . مرگ بر داریوش صغیر .
اصلان اوغلان
فارس ها ،فرزندان و نسل هندوهای پارس ،و افغانی ها و تاجیک هاست . فارس ها یا همان تاجیک ها غلامان تورک ها بودند ، و به ان ها نوکری میکردند . اری همین غلامان الان ادعای تمدن میکنند!!!!!! و تاریخ را به نفع خویش تحریف نموده و زبان خود را میخواهند تحمیل کنند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تسنیم   • مشرق   • جهان   • رجانیوز   • مهر   • ایسنا   • جوان   • ایرنا   • معنی فارس   • مفهوم فارس   • تعریف فارس   • معرفی فارس   • فارس چیست   • فارس یعنی چی   • فارس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فارس

کلمه : فارس
اشتباه تایپی : thvs
آوا : fArs
نقش : اسم
عکس فارس : در گوگل

آیا معنی فارس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )