برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1521 100 1
شبکه مترجمین ایران

علی بن یقطین

علی بن یقطین در دانشنامه اسلامی

علی بن یقطین
علی بن یقطین (۱۲۴-۱۸۲ق/۷۴۲-۷۹۸م)، محدّث، فقیه، متکلّم و از بزرگان شیعی بود.
وی در کوفه زاده شد و همراه پدر به مدینه هجرت کرد و پس از آن به بغداد آمد. در آغاز به داد و ستد ابزار (نوعی ادوی) می پرداخت، سپس در دستگاه خلافت عبّاسیان راه یافت و از کارگزاران مهدی عباسی و از نزدیکان خلیفه هارون الرشید (د ۱۹۳ق/۸۰۹م) گردید.
مذهب
در شیعی بودن او تردید نیست، اما مذهب او همانند پدرش از نظر عباسیان پنهان بود. وی با امام موسی کاظم (علیه السلام) (۱۲۸-۱۸۳ق/۷۴۶-۷۹۹م) ارتباط نزدیک داشت و نزد آن امام از اعتبار بسیاری برخوردار بود. نویسندگان شیعی بر این باورند که او به توصیۀ امام کاظم (علیه السلام) در دستگاه خلافت باقی ماند تا از ستمدیدگان پشتیبانی کند و یاور شیعیان باشد. از این رو بار ها دربارۀ مذهب و ارتباط او با امام کاظم (علیه السلام) به هارون سعایت شد، ولی گزندی به او نرسید. در مورد ایمان و پارسایی علی بن یقطین روایات بسیاری آمده است، از جمله این که امام کاظم (علیه السلام) بهشت را برای او تضمین کرده است.
راوی موثق
او از راویان موثّقی است که یک حدیث از امام صادق (علیه السلام) و احادیث بسیاری از امام کاظم (علیه السلام) نقل کرده است و راویان متعددی از وی روایت کرده اند. کتاب هایی به او منسوب است. خزیمه، یعقوب و عبید، سه فرزند دیگر یقطین، نیز از راویان حدیث و از اصحاب امام کاظم (علیه السلام) بوده اند.
وفات
...
علی بن یقطین
علی بن یَقْطین بن موسی بغدادی (۱۲۴-۱۸۲ق/۷۴۲-۷۹۸م)، محدّث، فقیه، متکلّم و از بزرگان شیعه بوده است. وی اهل کوفه، ساکن بغداد و از چهره های برجسته شیعه معاصر با امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) بود. نکتۀ مورد توجه در زندگی علی بن یقطین آن است که او با وجود شیعه بودن، از وزیران حکومت عباسی و مورد اعتماد آنان بود. ابن یقطین منزلت والایی نزد ائمه و عالمان شیعه دارد. تراجم نگاران سه کتاب را به او نسبت داده اند.
علی بن یقطین در سال ۱۲۴ق در کوفه متولد شد. از آنجا که پدرش یقطین بن موسی از شیعیان امام صادق(ع) بود، در دوران خلافت مروان بن حکم تحت تعقیب قرار گرفت و ناچار به همراه همسر و دو فرزندش (علی و عبید) ...

علی بن یقطین در دانشنامه ویکی پدیا

علی بن یقطین
علی بن یقطین سیاست مدار، اهل کوفه، ساکن بغداد و از یاران برجستهٔ موسی کاظم بود. مردی دانشمند، محدّث که به دستور موسی کاظم خود در دستگاه بنی عباس نفوذ داشت و تا مقام وزارت هارون الرشید پیش رفت. موسی کاظم نیز به او توجه خاص داشته در موردش می گفت:«ضمانت کردم که علی بن یقطین را آتش نسوزاند.» و نیز گفت:«من شهادت می دهم که علی بن یقطین اهل بهشت است.» علی بن یقطین سرانجام در سال ۱۸۰ هجری، یعنی سه سال قبل از کشته شدن موسی کاظم، از دنیا رفت.
اسلام
تشیع


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

علی بن یقطین در دانشنامه آزاد پارسی

علی بن یَقْطین (۱۲۴ـ۱۸۲ق)
محدّث شیعی و از دولتمردان عبّاسی. از امام صادق (ع) و امام کاظم (ع) حدیث شنید و کتاب هایی از مجموعۀ احادیث تدوین کرد. سال ها در مقام وزارت هارون بود و مخفیانه با امام کاظم (ع) در تماس بود.

علی بن یقطین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علی بن یقطین   • مفهوم علی بن یقطین   • تعریف علی بن یقطین   • معرفی علی بن یقطین   • علی بن یقطین چیست   • علی بن یقطین یعنی چی   • علی بن یقطین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علی بن یقطین

کلمه : علی بن یقطین
اشتباه تایپی : ugd fk drxdk
عکس علی بن یقطین : در گوگل

آیا معنی علی بن یقطین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )