برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1563 100 1
شبکه مترجمین ایران

علل الشرایع

علل الشرایع در دانشنامه اسلامی

علل الشرایع
علل الشرائع، به زبان عربی، تألیف شیخ صدوق، ابوجعفر، محمد بن علی بن حسین بن بابویه قمی (305 - 381ق)، از چهره های برجسته فقها و روات شیعه در قرن چهارم هجری است.
کتاب، مشتمل بر روایاتی از حضرت رسول خدا(ص) و ائمه معصومین(ع) در باره علت برخی از احکام شرعی و عقاید است.
شیخ صدوق، در این کتاب، به علت برخی از نام گذاری ها و علت برخی از کارهای پیامبران و یا پیامبر اسلام و ائمه معصومین نیز اشاره دارد.
کتاب، در دو جلد تنظیم شده است که جلد اول، دارای 262 باب و جلد دوم، شامل 385 باب می باشد.
در جلد اول، اولین باب، در مورد علت نام گذاری سماء، دنیا، آخرت، آدم، حواء، درهم و دینار به این نام ها و... است و آخرین باب، در باره علت پیدایش عذاب قبر می باشد.
در جلد دوم، اولین باب، در باره علل وضو و اذان و نماز و آخرین باب، باب نوادر العلل است.
«ترجمه علل الشرایع»، ترجمه ای است شیوا و رسا از کتاب شریف «علل الشرائع» مرحوم شیخ صدوق پیرامون اسرار آفرینش و فلسفه احکام، که توسط سید علی حسینی انجام شده است.
در ابتدای کتاب، مقدمه ای از مترجم افزوده شده که در آن، موضوع «نشانه های اهتمام پیامبر(ص) به حدیث و کتابت آن»، در محورهای «جایگاه فرهنگ تعلیم و تعلم در اسلام» و «اهتمام پیامبر اکرم(ص) به نشر حدیث» بررسی شده است
مترجم، ابتدا متن اصلی «علل الشرائع» را ذکر نموده و پس از آن، ترجمه آن را آورده است.
وی سعی فراوانی نموده تا ضمن رعایت اصل امانت در ترجمه، ترجمه ای شیوا و روان ارائه نماید.
فهرست مطالب، در ابتدای کتاب جای گرفته است.
در پاورقی ها، علاوه بر ذکر منابع و توضیح برخی از کلمات و عبارات متن، ترجمه فارسی روایاتی در تأیید و توضیح مطالب متن، آورده شده است.
علل الشرایع تألیف شیخ صدوق(ره) و ترجمه سید محمد جواد ذهنی تهرانی می باشد و حاوی احادیثی در رابطه با فلسفه ا ...

علل الشرایع در دانشنامه ویکی پدیا

علل الشرایع
علل الشرایع، کتابی به زبان عربی، تألیف شیخ صدوق، فقیه برجسته و راوی شیعی قرن چهارم هجری قمری است. عِلَلُ الشَّرائِع، مشتمل بر روایاتی از رسول خدا (ص) و ائمه اطهار (ع) است که موضوع آن ها علت و فلسفه برخی از احکام شرعی و عقیدتی است، مانند عللِ وضع اسامی اشیا و اشخاص، عوامل حوادث و وقایع، علل گرایش به عقاید و اعمال و چگونگی خلق حیوانات. شیخ صدوق در این کتاب، به علت برخی از کارهای پیامبران، پیامبر اسلام، اهل بیت و ائمه معصومین (ع) نیز اشاره کرده است.
سر وحشی شدن حیوانات وحشی
سر آفرینش مخلوقات
سر نامیده شدن آدم به نام ادم
سر نامیده شدن حوا به نام حوا
سر اینکه خداوند موسی را به خدمت شعیب گماشت
سر زشت شدن سشت رویان
سر فراخ بودن روزی احمقان
سر پیری
سر پیدایش شهوات
سر نامیده شدن پیامبر به امی
سر نیاز به پیامبران
سر سلام کردن پیامبر به کودکان
سر تشریع وضو
سر پدید آمدن زمستان و تابستان
این کتاب در ۶۴۷ باب تنظیم شده و در دو جلد منتشر شده است. از آنجا که مطالب این کتاب برای عموم مردم جالب توجه است، تاکنون چند ترجمه نیز از آن منتشر شده است. وحید بهبهانی از عالمان شیعه در علم اصول بر این کتاب انتقادهایی دارد.
شیخ صدوق با واسطه چند راوی یکایک احادیث را از پیامبر اسلام و اهل بیت نقل نموده است. طول هر باب این کتاب بین چند خط و چند صفحه متغیر است. نمونه ای از بابهای این کتاب:
مقدمه کتاب علل الشرایع انتشارات ارمغان طوبی. قم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

علل الشرایع در دانشنامه آزاد پارسی

عِلَلُ الشّرایِع
(نام کامل: علل الشرایع والاحکام والاسباب) تألیف شیخ صدوق، کتابی به عربی، از مجموعۀ احادیث، که متضمن علت ها و حکمت ها و اسرار قسمتی از پدیده ها و جهات احکام شرعی و سنت ها و آیین های دینی است که در احادیث بیان شده است. این اثر به شیوۀ محدّثان در ۳۸۵ باب تدوین و به متون احادیث با ذکر سلسله سند، بدون شرح و بررسی اکتفا شده است. بارها در عراق و ایران و لبنان به چاپ رسیده است.

علل الشرایع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علل الشرایع   • مفهوم علل الشرایع   • تعریف علل الشرایع   • معرفی علل الشرایع   • علل الشرایع چیست   • علل الشرایع یعنی چی   • علل الشرایع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علل الشرایع

کلمه : علل الشرایع
اشتباه تایپی : ugg hgavhdu
عکس علل الشرایع : در گوگل

آیا معنی علل الشرایع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )