برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1402 100 1

عراق

/'arAq/

برابر پارسی: اراک

معنی عراق در لغت نامه دهخدا

دوال استخوان با گوشت. || آب صافی. || باران بسیار. (منتهی الارب ). || قطر طناب تنها. (از اقرب الموارد). || باقی مانده ٔ گیاه ترش. (منتهی الارب ). بقایای حمض. (از اقرب الموارد). باقی مانده ٔ شور گیاه. (منتهی الارب ). || گرداگرد ناخن. (اقرب الموارد)(منتهی الارب ). || کِفاف گوش. اطراف گوش. (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد) (منتهی الارب ). و من الاذن کفافها. (اقرب الموارد). || پیرامون سرای. || درز محیط سفره. (از اقرب الموارد). || آنچه در شکم است بالای ناف به پهنای شکم. ج ، أعرقة، عُرُق. (از اقرب الموارد) (منتهی الارب ). || اطراف نهر از نزدیک آن تا منتهای آن. (اقرب الموارد). ج ، عُرق و عُرُق. (منتهی الارب ).
عراق. [ ع ِ ] (ع اِ) کرانه ٔ دریا بدرازا. ج ، عُرق وعُرُق و اعرقه. (از اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (آنندراج ). || درون پر مرغ. (منتهی الارب ). جوف الریش. (اقرب الموارد). || کناره ٔ آب. (اقرب الموارد) (منتهی الارب ). || درز، دو تا دوخته در زیر توشه دان و مشک. (اقرب الموارد) (منتهی الارب ). || پوست پاره که بر ملتقای دو چرم در اسفل توشه دان دوزند. دوال که بدان درزهای مشک را فراگیرند.

عراق. [ ع َ ] (اِخ ) محله ٔ بزرگی است به شهر اخمیم مصر. (معجم البلدان ).

عراق. [ ع ِ ] (اِخ ) کشور عراق یا عراق عرب در حال حاضر از ممالک ، واقع در جزیرة العرب و همجوار کشور ایران است و حدود آن : از شمال ، ترکیه ، و از شرق ، ایران و از غرب ، سوریه و از جنوب ، نجد و خلیج فارس است و در حدود 442،442 هزارگز مساحت و 7 میلیون جمعیت دارد. این سرزمین از دو قسمت تشکیل شده است ، یک قسمت کوهستانی و قسمت دیگر بیابان سهل و هموار. در حدود یک هشتم آن کوهستانی است و رودها و انهار و غیره در این ناحیه ٔ کوهستانی است و اغلب این قسمت کردنشین است و مردم آن به کار گله داری و احیاناً زراعت اشتغال دارند و در حدود 600 هزار نفر مردمی باهوش و مستعد و جنگجویند و از لحاظ آداب و عادت و رسوم و زبان آریائی و از اقوام مادی میباشند. در «سرزمین خلافتهای شرقی » و «الموسوعه » آمده است که بین النهرین بدو قسمت مجزا تقسیم شده است قسمت شمالی یعنی سرزمین قدیم آشور و قسمت جنوبی. عربها قسمت شمالی بین النهرین را جزیره و قسمت جنوبی را عراق نامیده اند و حدود آن از بلاد شرق اردن و ...

معنی عراق به فارسی

عراق
یا عراق عرب کشوریست در مغرب ایران که از شمال محدود است به ترکیه از مغرب به سوریه واردن از جنوب به عربستان سعودی و کویت و خلیج فارس از مشرق به ایران . مساحت آن ۴۳۴٠٠٠ کیلومتر مربع است . قسمت شمال و شمال شرقی و قسمتی از مشرق این کشور کوهستانی و بقیه جلگه است . قسمت کوهستان که بین حوضه وسطای دو رود دجله و فرات تا نزدیک شدن آن دو رود بیکدیگر ( نزدیک بغداد ) قرار گرفته بنام [ الجزیره ] خوانده میشود و قسمتی از سرزمین بین دو رود مزبور که در جلگه قرار دارد بنام [ بین النهرین ] نامیده میگردد. سکنه عراق عبارتند از عرب ایرانیان مخصوصا کردان ( در کوهستانهای شمالی ) . جادر نشینان در دشتهای وسیع غربی و جنوبی ساکن هستند . قسمت عمده سکنه در حاصلخیزترین قسمت عراق یعنی دشتهای واقع بین دجله و فرات زندگی می کنند . جمعیت عراق ۱۱۱۲٠٠٠٠ تن است . کشور عراق جمهوری است . زبان رسمی عربی و دین رسمی اسلام است ( سکنه آن شیعی و سنی هستند ) . دارای ۱۴ ایالت است پایتخت آن بغداد میباشد و شهرهای دیگر آن عبارتند از کربلا نجف خانقین موصل سلیمانیه بصره . محصولات کشاورزی عبارتست از گندم جو برنج پنبه توتون خرما پشم و پوست. مهمترین معدن عراق نفت است . در سال ۱۹۲۸ م . با کشف منابع نفت این مملکت بصورت کشوری جدید در آمد و از کشورهای بزرگ تولید کننده نفت دینا گردید . از نفت عراق مشترکا توسط انگلستان و آمریکا بهره برداری میشود .در سال ۱۹۵۸ م . تولید نفت آن کشور ۳۷٠٠٠٠٠٠ تن بر آورده شده است . علاوه بر آن سنگ گچ دارد . از صنایع آن باید از صالون سازی دباغی سیگار پارچه بافی روغن نباتی و بلورسازی نام برد . کشور عراق در طی دوران خود مکرر دست بدست گشته و دچار جنگها و انقلابات بود . این سرزمین بترتیب توسط آشوریان هخامنشیان یونانیان پارتیان ساسانیان رومیان خلفای عرب ترکان عثمانی تصرف شد . پس از جنگ جهانگیر اول تحت سلطه انگلستان در آمد. و در ۴ ذی القعده ۱۳۳۹ ه.ق . باستقلال نایل گشت و در ۱۹۳۲ م . بعضویت جامعه ملل پذیرفته شد . در تموز ۱۹۲۱ م . مجلس نواب ( مجلس شورای ) ملک فیض اول را بعنوان پادشاه عراق برگزید . پس از مرگ وی ملک غازی بسلطنت رسید و سپس ملک فیصل دوم پادشاه و امیر عبدالاله نایب السلطنه شد . با انقلاب ۱۴ ژویه ۱۹۵۸ م . فیصل و عبدالاله کشت ...

معنی عراق در فرهنگ معین

عراق
(عِ یا عَ) [ ع . ] ۱ - (اِ.) ساحل ، کنارة آب . ۲ - مقامی است در موسیقی .

معنی عراق در فرهنگ فارسی عمید

عراق
۱. سرتاسر کنارۀ نهر یا دریا، کرانۀ آب.
۲. (موسیقی) گوشه ای در دستگاه های ماهور، نوا، و راست پنج گاه، و آواز افشاری از ملحقات دستگاه شور.
۳. (موسیقی) [قدیمی] از شعبه های بیست وچهارگانۀ موسیقی ایرانی.

عراق در دانشنامه اسلامی

عراق
عراق یکی از کشورهای مهم و اسلامی خاور میانه و دارای ذخایر مهم نفتی و پیشینه تاریخی غنی است.
کشور کنونی عراق تا قبل از جنگ جهانی اول بخشی از امپراتوری عثمانی محسوب می شد. با آغاز جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، سرزمین کنونی عراق تحت اشغال انگلستان درآمد و با تصویب جامعه ملل، عراق تحت قیومت انگلستان قرار گرفت. زمانی که عراق به استقلال رسید رژیم پادشاهی اداره امور این کشور را بر عهده گرفت. در سال ، کودتای عبدالکریم قاسم به رژیم پادشاهی در این کشور پایان داد و شروع جمهوری در عراق آغاز شد. در سال با کودتایی دیگر عبدالسلام عارف و سپس عبدالرحمان عارف به قدرت رسیدند. سرانجام با کودتای حزب بعث ، سران بعثی کنترل این کشور را در دست گرفتند.اشغال عراق توسط آمریکا در ماه مارس، به فروپاشی رژیم بعث انجامید. در ماه ژوئن، دولت موقت اداره امور عراق را به دست گرفت و با برگزاری انتخابات و تشکیل مجمع ملی انتقالی در ژانویه، دولت انتقالی عراق شکل گرفت. این دولت با تدوین پیش نویس قانون اساسی آن را در اکتبر به همه پرسی گذاشت و قانون اساسی به تصویب مردم رسید. با برگزاری انتخابات، اعضای مجلس نمایندگان با عضو از سوی مردم عراق انتخاب شدند و سپس اولین دولت دایمی عراق به نخست وزیری نوری المالکی شیعی مذهب آغاز به کار کرد.
موقعیت جغرافیایی
عراق کشوری است که در مرکز خاورمیانه و ساحل غربی خلیج فارس قرار دارد. کل مساحت عراق / کیلومتر مربع است که/ کیلومتر مربع آن را خشکی و/ کیلومتر مربع آن را آب های داخلی تشکیل می دهد. عراق دارای/ کیلومتر مرز خشکی است که/ کیلومتر آن با ایران ، کیلومتر با اردن ، کیلومتر با کویت ، کیلومتر با عربستان سعودی، کیلومتر با سوریه و کیلومتر آن با ترکیه است. علاوه بر این عراق دارای کیلومتر مرز آبی در حاشیه خلیج فارس است.
جمعیت
براساس آخرین آمار مربوط به جولای، جمعیت عراق// نفر است. از این میزان/ درصد زیر سال،/ درصد بین تا سال و درصد نیز بالای سال هستند. نرخ رشد جمعیت در این کشور در حال حاضر/ درصد و نرخ مرگ و میر/ مورد در هر هزار نفر جمعیت می باشد. با وجود این آمارهای دیگری نیز وجود دارد که نرخ مرگ و میر در عراق را به دلیل شرایطی جنگی تا/ مورد در هزار نفر نیز ذکر می کند. امید به زندگی در عراق نیز/ سال است. از ج ...


عراق در دانشنامه ویکی پدیا

عراق
مختصات: ۳۲°۵۲′۳۰″ شمالی ۴۳°۰۳′۲۰″ شرقی / ۳۲٫۸۷۵۰۰°شمالی ۴۳٫۰۵۵۵۶°شرقی / 32.87500; 43.05556پرچم عراق در سال های (۱۹۲۱–۱۹۵۹)   پرچم عراق در سال های (۱۹۵۹–۱۹۶۳)   پرچم عراق در سال های (۱۹۶۳–۱۹۹۱) و نیز پرچم   در سال های (۱۹۶۳–۱۹۷۲)   پرچم عراق در سال های (۱۹۹۱–۲۰۰۴)   پرچم عراق در سال های (۲۰۰۴–۲۰۰۸)   پرچم عراق در سال های (۲۰۰۸ و تا امروز)
عراق با نام رسمی جمهوری عراق (به عربی: جمهورية العراق) (به کردی: کۆماری ئێراق) کشوری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا است. پایتخت عراق شهر بغداد است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از غرب با اردن و سوریه، از شرق با ایران و از شمال با ترکیه همسایه است. عراق در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که سرآغاز تمدن های باستانی بین النهرین در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می دهند و به خلیج فارس می ریزند.
گستره عراق ۴۳۸٬۳۱۷ کیلومتر مربع (۵۸ام، نزدیک به یک چهارم ایران) است. بیشتر سرزمین عراق پست و هموار و گرمسیری است. غرب عراق کویر است و شرق آن جلگه های حاصلخیز؛ ولی بخشی از کردستان عراق (شمال شرق) کوهستانی و سردسیر می باشد. همچنین عراق یکی از بزرگترین کشورهای دارای منابع نفت می باشد. این کشور دارای ۱۴۳ میلیارد بشکه ذخایر تاییدشدهٔ نفتی می باشد.
عراق با ۳۲٬۵۸۵٬۶۹۲ نفر (آمار ژوئیه ۲۰۱۴) جمعیت چهلمین کشور پرجمعیت جهان است. عرب ها ۷۵٪-۸۰٪، کردها ۱۵٪–۲۰٪، ترکمنانان، آشوریان و غیره نزدیک ۵٪ از جمعیت عراق را تشکیل می دهند. همچنین حدود ۶۰٪-۶۵٪ درصد مردم عراق شیعه، ۳۲٪-۳۷٪ درصد سنی و ۳ درصد مسیحی و پیروان دیگر ادیان هستند. عراق محل زندگی و خاکسپاری ۶ امام شیعه است و شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا زیارتگاه شیعیان جهان است.
عکس عراق
عراق یک مقام موسیقی است. در موسیقی قدیم ایران، ع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عراق در دانشنامه آزاد پارسی

دجله در نزدیکی موصل
موقعیت. جمهوری عراق در آسیای غربی قرار دارد. از شمال به ترکیه، از شرق به ایران، از جنوب به خلیج فارس و کویت و عربستان سعودی، و از غرب به اردن و سوریه محدود می شود. مساحت این کشور ۴۳۴,۱۳۰ کیلومتر مربع و پایتخت آن شهر بغداد است.سیمای طبیعی. کشور عراق از دو منطقۀ جغرافیایی متمایز تشکیل شده است. نواحی شمالی آن، که تا مرزهای ترکیه و ایران گسترده است، کوهستانی و به الجزیره موسوم است. بلندترین نقطۀ کشور، کوه حاجی ابراهیم، با بلندی ۳,۶۰۷ متر در مرز ایران قرار دارد. نواحی جنوبی را جلگۀ پهناوری فراگرفته که از آبرُفت رودخانه های دجله و فرات پدید آمده است. بر ارتفاع جلگۀ مزبور رو به غرب رفته رفته افزوده شده و در نهایت به صحرای سوریه ختم می شود و در جنوب برعکس رو به کاستی می رود و به ساحل شمالی خلیج فارس منتهی می گردد. بخش هایی از نواحی جنوبی این جلگه را باتلاق ها و مرداب های وسیع فراگرفته و نخلستان های پهناوری در گوشه و کنار آن دیده می شود. کشور عراق که بخش عمدۀ جلگۀ باستانی بین النهرین را شامل می شود، با دو رود بزرگ دجله و فرات و ریزابه های متعددی چون زاب بزرگ، زاب کوچک، و دیاله که عمدتاً از کوهستان های غربی ایران سرچشمه می گیرند مشروب می شود. رودخانه های دجله و فرات که از خاک ترکیه سرچشمه می گیرند، رو به جنوب، به سوی جلگۀ پهناور بین النهرین، روان می شوند و در ۱۶۰کیلومتری شمال خلیج فارس به هم می پیوندند و رودخانۀ عظیم اروندرود (شط العرب) را تشکیل می دهند. این رودخانه در مسیر خود بخشی از خط مرزی ایران را پدید می آورد و پس از عبور از شهر های بصره، خرمشهر، و آبادان در محلی به نام فاو به خلیج فارس می ریزد. کشور عراق به هجده فرمانداری یا استان تقسیم شده است و شهرهای مهم آن عبارت اند از موصل، کرکوک، سلیمانیه، سامره، اربیل، نجف، کربلا، ناصریه، حلّه، و بصره. اقلیم عراق قاره ای است. تابستان ها در منطقۀ جنوبی بسیار گرم و طولانی و شرجی و در منطقۀ شمالی نسبتاً خنک و مطلوب است. زمستان ها در نواحی جنوبی معتدل و شرجی و در نواحی شمالی سرد و سخت است و ارتفاعات آن اکثراً از برف پوشیده می شود. میانگین دمای شهر موصل، در شمال، در دی ماه ۷ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه ۳۲ درجۀ سانتی گراد است. میانگین دمای شهر بغداد در دی ماه ۱۰ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه ۳۵ در ...

نقل قول های عراق

عراق با نام رسمی جمهوری عراق کشوری در جنوب غرب آسیا و در منطقهٔ خاورمیانه، پایتخت آن بغداد.
• «این درست است که اکثریت در عراق، عرب های شیعه هستند اما آنها وابستگی و پیروی از ایران را نمی پذیرند. نجف، واتیکان شیعه در جهان است و نه قم... همه مراقد امامان و بزرگان شیعه، اینجا در عراق هستند و در ایران تنها مرقد یک امام وجود دارد که او را امام غریب می خوانند. علاوه بر این، حوزه علمیه مرکزی همیشه در عراق بوده است. نجف اشرف، پایه است و این تفاوت بزرگ میان ایران و عراق است...» -> جلال طالبانی
• «من به طور مستقیم فعالیت نیروهای ایرانی در عراق برای برهم زدن امنیت منطقه را می دیدیم. با گذشت زمان من ارتباط بسیار نزدیک بین نیروی قدس که بازوی برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب است و شبه نظامیان عراق را دیدم.» سپس گفت: «شش نفر از افراد سپاه قدس را در هنگام گفت و گو با شبه نظامیان عراقی دستگیر کردیم. همچنین مدارکی از جمله فاکتور تحویل اسلحه های مختلف به شبه نظامیان ثبت و ضبط شد.» -> جرج کیسی
• «صدام حسین که با ملت شریف عراق مواجه شده است و خود را در معرض هلاک می بیند، می خواهد با صحنه سازیها اذهان برادران اسلامی ما را از خود و رژیم منحط خود منصرف کند تا چند صباح دیگر به جنایات خود ادامه دهد. آنکه دستش تا مرفق به خون جوانان غیور عراق آلوده است، می خواهد خود را طرفدار ملت عرب جا بزند... آنکه به خیال خود عروبت را از اسلام والاتر می داند و به اسلام پشت کرده به زعم آنکه ملتهای عرب را به خود متوجه کند، غافل است که ملت عزیز عرب از اسلام چون جان شیرین حفاظت می کند و با دشمنان اسلام، چون اسلاف خود درصدر اسلام به جنگ و ستیز برمی خیزد. صحیفه، جلد ۱۲ - صفحه ۲۳۵، دربارهٔ اخراج ایرانیان از عراق (۲۰ فروردین ۵۹) -> سید روح الله خمینی
• «امروز مردم عراق متوجه شده اند که کدام کشور در روز خطر و گرفتاری کنار آنها قرار دارد و دوست واقعی شان چه کشوری است، البته در عراق خود مردم و علما همه کارها را انجام داده اند اما در عین حال دلگرمی آنها به همسایه و ملت خوبی به نام ایران است. -> حسن روحانی
• «من واقع بین، ولی در عین حال خوش بین هستم. من باور دارم که می توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم. من از میزان منفعت طلبی ها و اقتصاد سیاسی مبنی بر خش ...

ارتباط محتوایی با عراق

عراق در جدول کلمات

عراق
بغداد
حاکم ظالم عراق در زمان عباسیان

عراق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد البصری
عراق،اراک،ایراک .... ایران کوچک
و بغداد یعنی خدا داد
بغ به پارسی یعنی خدا و داد هم همان اعطا کردن است.
علی مددی
این واژه اصالتا ترکیست به معنی سرزمین میانی یا وسطی که بین دو رود واقع شد...ارا ...یا اراک
آرسام آرامیس
در مورد نام شهر و سرزمین عِراق گفتنی است سوای اینکه این نام به صورت شهر اَراکَّ در نقشه های بطلمیوسی دیده میشود بر روی یک جام آرامی بابلی اواخر عهد ساسانی نیز به صورت شهر و سرزمین ایرَگ به همراه نام میشان ذکر شده است. نام اِراک در فرهنگ لغات اکدی و آشوری به معنی منطقه سر سبز آمده است.
نازنین کهنگی
عراق همریشه بانام اوروک یک شهرباستانی سومری درعراق بنظرمی رسد.
محمد دانیال
ریشه‌ای ایرانی از زبان پهلوی است که به دیسه �ایراگ� یا �اِراگ� (به پارسی میانه: 𐭠𐭣𐭫𐭠𐭪𐭥، ērāg) به معنای �سرزمین پست� بوده، [بسنجید با واژه اراک و عراق عجم] که از واژه �اِر� یا �ایر� (به پارسی میانه: 𐭠𐭣𐭫، ēr) به معنای �پایین� و پسوند �ـاگ� (به پارسی میانه: -𐭠𐭪𐭥، -āg) [بسنجید با پسوند ـا در واژگان دانا (به پارسی میانه: 𐭣𐭠𐭭𐭠𐭪𐭥، dānāg) و سوزا (به پارسی میانه: 𐭮𐭥𐭰𐭠𐭪𐭥، sōzāg)] ساخته شده‌است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کربلا عراق   • شهرهای عراق   • جمعیت شیعه عراق   • اربیل عراق   • عراق مقصدها   • کشور عراق   • بغداد عراق   • يمن   • معنی عراق   • مفهوم عراق   • تعریف عراق   • معرفی عراق   • عراق چیست   • عراق یعنی چی   • عراق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عراق
کلمه : عراق
اشتباه تایپی : uvhr
آوا : 'arAq
نقش : اسم خاص مکان
عکس عراق : در گوگل

آیا معنی عراق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )