برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1494 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالله بن جعفر بن ابی طالب

عبدالله بن جعفر بن ابی طالب در دانشنامه اسلامی

عبدالله بن جعفر بن ابی طالب
عبداللّه بن جعفر بن ابی طالب، بن عبد المطلب قرشی هاشمی، کنیه اش ابو جعفر، از اصحاب رسول اکرم صلوات الله علیه و امام علی و امام حسن علیهم السلام است.از او به مناسبت در باب حج نام برده اند.
زیارت عبد اللّه بن جعفر، همسر حضرت زینب سلام اللّه علیها در مدینه ، قبرستان بقیع مستحب است.
پدر و مادر عبدالله
نام پدر عبدالله، جعفر بن ابی طالب، برادر علی علیه السلام بود و مادرش اَسماء بنت عُمَیْس بود. جعفر بن ابی طالب یکی از نخستین مسلمانان در شهر مکه بود. ایشان در جریان هجرت مسلمانان به حبشه، از طرف محمد صلی الله علیه و آله">پیامبر صلوات الله علیه به سرپرستی مهاجران برگزیده شد.
شهادت پدر عبدالله
وی در سال هفتم هجرت به مدینه بازگشت و در غزوه موته به عنوان فرمانده اول مسلمانان شرکت کرد و در همان جنگ به شهادت رسید.
علت نام گذاری پدر عبدالله به جعفر طیار
...
عبدالله بن جعفر بن ابی طالب
عبدالله بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب، از صحابه پیامبر، داماد امام علی (ع)، از یاران امام حسن(ع) و همسر حضرت زینب.
او نخستین مولود مسلمانان در حبشه بود که در کودکی با پیامبر (ص) بیعت نمود. در حمایت از علی (ع) در جنگ های جمل و صفّین شرکت کرد.
وی تا زمان امام حسن علیه السلام">صلح امام حسن (ع) با معاویه، با آن حضرت همراه بود. او در دوره حکومت معاویه و یزید عطایای آنها را می پذیرفت، و در واقعه کربلا حضور نداشت، اما دو تن از فرزندانش به نام های عون و محمّد در روز عاشورا به شهادت رسیدند و برخی دیگر از فرزندانش نیز در میان شهدای حره کشته شدند.

عبدالله بن جعفر بن ابی طالب در دانشنامه آزاد پارسی

عَبدُالله بن جعفر بن اَبی طالِب (۱ـ۸۵/۸۰ق)
عموزاده و صحابی پیامبر (ص)؛ پسر جعفر طیّار . مادرش اسماء بنت عُمَیس بود. درپی مهاجرت پدر و مادرش به حبشه، عبدالله اولین نوزاد مسلمان بود که در آن دیار به دنیا آمد. هنگام فتح خیبر با پدر و مادرش به مدینه آمد. بارها مورد عنایت خاص و دعای مخصوص پیامبر (ص) قرار گرفت. با دختر عمویش حضرت زینب (س) ازدواج کرد. به جود و سخاوت و نیز بردباری آوازه داشت و او را «بحر الجود» می خواندند. در جنگ های صفین و نهروان از همراهان امیرالمؤمنین (ع) بود و دو یا سه تن از پسرانش در کربلا شهید شدند. احادیثی در فقه و تفسیر از طریق او رسیده است. از نسل او جمعی از علما با نام های جعفری و زینبی شهرت داشته اند.

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله بن جعفر بن ابی طالب   • مفهوم عبدالله بن جعفر بن ابی طالب   • تعریف عبدالله بن جعفر بن ابی طالب   • معرفی عبدالله بن جعفر بن ابی طالب   • عبدالله بن جعفر بن ابی طالب چیست   • عبدالله بن جعفر بن ابی طالب یعنی چی   • عبدالله بن جعفر بن ابی طالب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله بن جعفر بن ابی طالب

کلمه : عبدالله بن جعفر بن ابی طالب
اشتباه تایپی : ufnhggi fk [utv fk hfd xhgf
عکس عبدالله بن جعفر بن ابی طالب : در گوگل

آیا معنی عبدالله بن جعفر بن ابی طالب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )