برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1470 100 1

طبس

/tabas/

معنی طبس در لغت نامه دهخدا

طبس. [ طَ ] (ع ص ) سیاه از هر چیزی. (منتهی الارب ) (منتخب اللغات ) (شمس اللغات ).

طبس. [ طِ ] (ع اِ) گرگ. (منتهی الارب ). ج ، طُبوس. (دزی ج 2 ص 21).

طبس. [ طَ ب َ ] (اِخ ) از بلوکات ولایت سبزوار خراسان ، عده ٔ قری (27) مرکز طبس ، حد شمالی جوین ، شرقی نیشابور جنوبی قصبه ، غربی بواکره. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 203). قصبه ٔ مرکزی دهستان طبس بخش صفی آباد شهرستان سبزوار، واقع در 41 هزارگزی جنوب باختری صفی آباد، سر راه اتومبیل رو صفی آباد به طبس. هوای آن کوهستانی و سردسیر، دارای 1062 تن سکنه. آب آن از رودخانه و چشمه سار. محصولات آن غلات ، پنبه و باغات کنجد. شغل اهالی زراعت و صنایع دستی زنان آنجا قالیچه و کرباس بافی است. راه آن اتومبیل رو است. پاسگاه ژاندارمری و دبستان دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9). و نیزمؤلف کتاب مزبور آرد: نام یکی از دهستانهای بخش صفی آباد شهرستان سبزوار و محدود است از شمال به دهستان حکم آباد، از جنوب به کوه طبس و اندقان ، از خاور به دهستان سلطان آباد و از باختر به دهستان کهنه. موقعیت کوهستانی هوا معتدل آب اغلب قراء از چندین رودخانه محلی تأمین میشود و راههای آن پیاده رو صعب العبور است. این دهستان از 26 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل و مجموع نفوس آن در حدود 13537 نفر میباشد. محصول عمده ٔ آنجا غلات ، ارزن ، بنشن ، کنجد، پنبه و انواع میوه و ابریشم است. شغل اهالی زراعت و صنایع دستی زنان قالیچه وکرباس بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

طبس. [ طَ ب َ ] (اِخ ) شهرستانی است در خراسان ، اعجمی است. (منتهی الارب ) (غیاث اللغات ). نام قصبه ای ، در معجم البلدان آورده : اصطخری گفته است طبس شهری است کوچک و از قاین کوچکتر و از گرمسیرات محسوب است درخت خرما در آنجا میروید حصاری دارد، ولی دارای قهندز نیست ، بنای آنجا از گل است ، و آبش از کاریز و نخلستان آنجا از نخلستان قاین بیشتر است. عرب آنجا را دروازه ٔ خراسان میخواند، زیرا در روزگار خلافت عثمان بن عفان که آهنگ فتح خراسان کردند، نخستین فتحی که آنان را نصیب شد، فتح طبس بود. (معجم البلدان ج 6 ص 27). و نیز یاقوت گوید: طبس را پارسیان به لفظ مفرد استعمال میکنند و تازیان بلفظ تثنیه و طبسان میخوانند. ابوسعد گفته است ...

معنی طبس به فارسی

طبس
۱-دهستانی است از بخش صفی آباد (شهرستان سبزوار) و آن محدود است از شمال بدهستان حکم آباداز جنوب طبس و اندقان از مشرق بدهستان سلطان آباداز مغرب بدهستان کهنه موقع کوهستانی هوا معتدل : آب اغلب قری از چند رودخانه محلی تامین میشود. این دهستان از۲۶ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و مجموع نفوس آن حدود ۱۳۵۳۷ تن است . محصول عمده غلات ارزن بنشن کنجد پنبه و انواع میوه و ابریشم است. شغل اهالی زراعت قالیچه بافی و کرباس بافی است . ۲ - قصبه مرکزی دهستان طبس واقع در ۴۱ کیلومتری جنوب غربی صفی آباد سر راه اتومیبل رو صفی آباد به طبس : کوهستانی و سردسیر : ۱٠۶۲ تن سکنه : آب از رودخانه چشمه سار: محصول غلات پنبه کنجد : شغل اهالی زراعت قالیچه بافی و کرباس بافی است .
از بنادر قدیم ومعتبر بوده است و به مرور دهور خراب و معدوم الاثر شده بود.
دو قصبه در قهستان قاین ( جنوب خراسان ) که عرب آنرا طبسان نامیده و آن دو عبارتند از: طبس عناب یا طبس مسینا و طبس تمریا طبس گیلکی .
دو قصبه در قهستان قاین ( جنوب خراسان ) که عرب آنرا طبسان نامیده و آن دو عبارتند از: طبس عناب یا طبس مسینا و طبس تمریا طبس گیلکی .
دو قصبه در قهستان قاین ( جنوب خراسان ) که عرب آنرا طبسان نامیده و آن دو عبارتند از: طبس عناب یا طبس مسینا و طبس تمریا طبس گیلکی .
شهریست کوچک و از اقلیم سوم است
۱- یکی از دهستانهای بخش در میان شهرستان بیرجند که از ۱٠۶ آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمع نفوس آن حدود ۱۲٠۸ تن است : مرتع جلگه و کوهستانی : آب مزروعی از قنوات تامین میشود. هوای آن گرمسیر است : محصول عمده غلات ارزن : شغل زراعت گله داری قالیچه بافی و کرباس بافی است . ۲ - قصبه مرکز دهستان در ۳۲ کیلو متری جنوب شرقی در میان سر راه شوسه عمومی بیرجند به درج : جلگه و گرمسیر: ۱۵۱۳ تن سکنه : آب از قنات محصول غلات شلغم چغندر شغل اهالی زراعت و مالداری است . ...

طبس در دانشنامه ویکی پدیا

طبس
طَبَس۫ (تبس)، مرکز شهرستان طبس، شهری کویری است در غرب استان خراسان جنوبی ایران. شهرستان طبس تا تیرماه سال ۱۳۳۹، یکی از بخش های سه گانهٔ شهرستان فردوس بود که در این سال از فردوس جدا شده و به صورت شهرستان مستقل درآمد. این شهر پیشتر جزئی از استان یزد بود که در سال ۱۳۹۱ به استان خراسان جنوبی ملحق شد. پیش از سال ۱۳۸۰ طبس جزئی از استان خراسان بزرگ بود.
این شهر در مدار ۳۳ درجه و ۳۵ دقیقه شمالی و نصف النهار ۵۶ درجه و ۵۵ دقیقه شرقی، در منطقه ای با آب و هوای بیابانی واقع شده است. ارتفاع شهر طبس از سطح دریا حدود ۶۹۰ متر است. در شرق شهر طبس رشته کوه بلندی به نام رشته کوه شتری قرار گرفته که ضلع شرقی چاله بزرگ طبس را تشکیل می دهد. شهرستان طبس ۵۵ هزار و ۴۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. همچنین فاصله این شهرستان با مشهد ۵۴۰ کیلومتر و با بیرجند ۲۷۰ کیلومتر است. نزدیکترین شهرستان به طبس از طرف شمال شرق، شهرستان فردوس با ۲۱۰ کیلومتر فاصله و از طرف جنوب غرب شهرستان یزد ۳۶۵ کیلومتر فاصله است. معادن غنی ذغال سنگ این شهرستان حاکی از وجود جنگل های انبوه و دریاچه های بزرگ در گذشته های دور در این منطقه می باشد. این معادن، طبس را در ردیف یکی از غنی ترین مناطق کشور به لحاظ ثروت ملی قرار داده است.
مختصات: ۳۶°۲۴′۱۶.۹۴″ شمالی ۵۷°۴۲′۳۲.۶۸″ شرقی / ۳۶.۴۰۴۷۰۵۶° شمالی ۵۷.۷۰۹۰۷۷۸° شرقی / 36.4047056; 57.7090778
طبس، روستایی است از توابع شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی ایران. روستای طبس در ۲۰ کیلومتری شمال شهر سبزوار قرار دارد.
قدمت این روستا به هزار سال می رسد ولی آنچه که از تاریخ طبس به صورت مستند موجود است قدمت آن به زمان سلطان سید مسعود خان - از نوادگان سجاد - یعنی ۳۵۰ سال پیش برمی گردد که در منطقه فعلی اسکان یافته است.
زمانی که خوشاب به چهار ربع تقسیم شده بود، ربع طبس یکی از چهار ربع به حساب می آمد. اولین مدرسه روستا نیز در سال ۱۳۱۸ تاسیس شد و تا کنون دایر می باشد. اولین بار تلفن مغناطیسی روستا درسال ۱۳۳۶ راه اندازی شد. همزمان نیزدفتر پست وتلگراف هم درطبس دایر شد.
روستای طبس به دلیل واقع شدن درمنطقه کوهستانی، به ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

طبس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
هخامنشیان هنگام فتح مصر
از شهر زیبای تبس را نیز تصرف
می کنند و به یاد آن فتح
نام طبس را در ایران بر شهری
گذاشتند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دیدنیهای طبس   • طبس یزد   • شهرستان طبس   • باغ گلشن طبس   • نقشه طبس   • طبس گلشن آب و هوا   • طبس مصر   • طبس آمریکا   • معنی طبس   • مفهوم طبس   • تعریف طبس   • معرفی طبس   • طبس چیست   • طبس یعنی چی   • طبس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طبس
کلمه : طبس
اشتباه تایپی : xfs
آوا : tabas
نقش : اسم خاص مکان
عکس طبس : در گوگل

آیا معنی طبس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران