برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1619 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرستان تاکستان

شهرستان تاکستان در دانشنامه اسلامی

شهرستان تاکستان
تاکستان، از شهرستان های بزرگ و مهم استان قزوین و از مهم ترین قطب های اقتصادی استان است.
این شهرستان باوسعتی برابر۶۴۷‘ ۳ کمـ۲ متشکل از ۴ بخش به نام های اسفرورین، مرکزی، ضیاءآباد و خرمدشت، و ۹ دهستان و ۴ شهر به نام های اسفرورین، تاکستان، ضیاءآباد و خرمدشت است
نشریۀ عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری، وزارت کشور، تهران، ۱۳۸۴ش
سراسر اراضی این شهرستان را دشت نسبتاً هموار و پهناوری پوشانیده است که جز کوه های نه چندان بلند قره قلعه (۱۱۴‘۲ متر) در نواحی شمال باختری و بلندی های افشاریه در نواحی جنوبی، بلندی های دیگری در آن به چشم نمی خورد.
جعفـری، عبـاس، دایـرة المعـارف جغرافیایی ایران، ج۱، ص۲۷۷، تهران، ۱۳۷۹ش.
تاکستان یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی استان قزوین است. از نظر کشاورزی به سبب دشتی بودن منطقه و دسترسی آسان به آب، زمین های وسیعی به شیوۀ آبی زیر کشت انواع محصولات کشاورزی است. گندم، جو، گیاهان علوفه ای، بنشن، تره بار، انگور، هلو، شلیل و سیب درختی عمده ترین محصولات کشاورزی آنجاست. همچنین وجود مراتع طبیعی نسبتاً غنی، این شهرستان را به یکی از کانون های دامداری بدل ساخته است و پرورش گاو، گوساله، گوسفند و بز به شیوه های سنتی و صنعتی در این شهرستان رواج دارد. پرورش طیور به صورت صنعتی و نیمه صنعتی، و پرورش زنبور عسل از دیگر فعالیت های اقتصادی مردمان تاکستان است. افزون براین، ده ها واحد صنعتی و تولیدی در این شهرستان به فعالیت مشغول اند.
فرهنگ جغرافیایی آبادیهای کشور (قزوین)، ج۲۶، ص۱۳۹، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، تهران، ۱۳۷۸ش.
...

شهرستان تاکستان در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان تاکستان
شهرستان تاکستان یکی از شهرستان های استان قزوین ایران است. مرکز این شهرستان، شهر تاکستان است. نام تاتی این شهر سیادن است که پیش از تأسیس فرهنگستان ایران در منابع فارسی با همین نام آمده است. شهرستان تاکستان پرجمعیت ترین منطقه تات نشین ایران و جهان است. خرمدشت، اسفرورین، نرجه و ضیاءآباد ونیکویه دیگر شهرهای شهرستان تاکستان هستند.
بخش مرکزی شهرستان تاکستان
دهستان قاقازان شرقی
دهستان قاقازان غربی
دهستان نرجه
جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۹۷٫۳۵۷ نفر بوده است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۸ بیش از ۹۰۰۰۰ نفر می رسد و بعد از قزوین پرجمعیت ترین شهر استان است.
شهرستان تاکستان در شمال غربی فلات مرکزی ایران بین مدارهای ۴۹ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و مدارهای و مدارهای ۳۵ درجه و ۴۰ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه عرض شمالی از استوا واقع شده است ارتفاع متوسط شهر تاکستان از سطح دریا ۱۲۶۵ متر می باشد. این شهر در طول شرقی ۴۹ درجه ۴۲ دقیقه و عرض شمالی ۳۶ درجه ۴ دقیقه ۱۵ ثانیه قرار دارد فاصله شهر تاکستان تا شهر قزوین ۳۵ کیلومتر و تا تهران ۱۸۵ کیلومتر است فاصله هوایی تاکستان تا تهران ۱۴۹ کیلومتر می باشد این شهرستان از شمال به کوهین و جاده ترانزیت از شرق به قزوین از جنوب به دانسفهان بویین زهرا و ساوه از غرب به شهرستان ابهر از استان زنجان ممحدود می گرد.
شهرها: تاکستان و نرجه و نیکویه
بخش مرکزی شهرستان تاکستان یکی از بخش های شهرستان تاکستان در استان قزوین ایران است.
بخش مرکزی شهرستان تاکستان
دهستان قاقازان شرقی
دهستان قاقازان غربی
دهستان نرجه
شهرها: تاکستان و نرجه
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان تاکستان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰۱۲۵۶ نفر بوده است.
جدول زیر بر اساس آمار وزا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرستان تاکستان در جدول کلمات

از توابع شهرستان تاکستان در استان قزوین
اسفرورین

شهرستان تاکستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان تاکستان   • مفهوم شهرستان تاکستان   • تعریف شهرستان تاکستان   • معرفی شهرستان تاکستان   • شهرستان تاکستان چیست   • شهرستان تاکستان یعنی چی   • شهرستان تاکستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان تاکستان

کلمه : شهرستان تاکستان
اشتباه تایپی : aivsjhk jh;sjhk
عکس شهرستان تاکستان : در گوگل

آیا معنی شهرستان تاکستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )