برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1661 100 1
شبکه مترجمین ایران

شریعت اصفهانی

شریعت اصفهانی در دانشنامه اسلامی

شریعت اصفهانی
مرحوم حاج ملا فتح الله فرزند ملا محمد جواد نمازی شیرازی، معروف به آقا شریعت و شیخ الشریعه یکی از علما و مراجع بزرگ شیعه در قرن چهاردهم هجری است. در سال 1266 در اصفهان متولد شد و از کودکی به دنبال دانش های دینی بود. در نوجوانی اصفهان از حضور ملا احمد سبزواری، شیخ صادق تنکابنی و آقا نجفی چند سالی برخوردار بود و در ضمن خود به مباحثات مختلف علمی و تدریس فضلا هم مشغول بود. آقا شریعت در سن سی سالگی خود اهل تحقیق بود که عازم عراق گردید و چند سال هم از محضر علامه خوانساری، فقیه کاظمینی، سید قزوینی، شیخ محمد طه و مرحوم حاج میرزا حبیب الله معروف به آیت الله رشتی و دیگر اساتید مجرب بهره مند بود و خود ضمن تدریس فقها به درجه اعلای استنباط و اجتهاد احکام فقهی دست یافت. آقا شریعت یکی از مراجع و مدرسین بزرگ حوزه چندین ساله نجف گردید و کرسی درس او بعد از فوت علامه یزدی مجمعی از آیات و فضلای متعدد در قرن اخیر بود.
بیننده عزیز: شریعت اصفهانی، فقیهی اصولی، حکیمی متکلم، ادیبی مفسر، مجتهدی جامع و دانشمندی مجاهد و مبارز بود. معظم له در تمام فنون علمی حتی طب و ریاضی و طبیعی مهارت داشت.
آقا شریعت از درک و استنباط و قوۀ حافظه عجیبی که از خوارع عادت بود به لطف خدا برخوردار بود. شیخ الشریعه در عین حال مجاهدی نستوه و خستگی ناپذیر بود. وی در کنار میرزای مجاهد در صف مجاهدین و مبارزین با استعمارگران غربی بود که در جنگهای بین الملل شرکت جست.
تألیفات و آثار او نیز متعدد که از آن جمله است: ابانه، صیانه، اصاله، افاضه، اناره، قاعده و چند حاشیه. کتب مزبور در فقه و اصول علم حدیث و رجال و غیره است. وفات آن سرور در اواسط ماه ربیع الثانی 1339 در نجف اتفاق افتاد.
ملا فتح الله اصفهانی، معروف به شیخ الشریعه اصفهانی، در زمستان سال 1228ش12/ ربیع الاول 1266ق، در خانه محمدجواد نمازی اصفهانی، به دنیا آمد.
آیت الله شریعت با یکی از نوادگان آیت الله شیخ محمدحسین اصفهانی، مؤلف کتاب فصول ازدواج کرده بود و حاصل این ازدواج 3 فرزند پسر بود:
فتح الله در دامان پرمهر مادری مؤمن که هیچ گاه او را ...

شریعت اصفهانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شریعت اصفهانی   • مفهوم شریعت اصفهانی   • تعریف شریعت اصفهانی   • معرفی شریعت اصفهانی   • شریعت اصفهانی چیست   • شریعت اصفهانی یعنی چی   • شریعت اصفهانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شریعت اصفهانی

کلمه : شریعت اصفهانی
اشتباه تایپی : avduj hwtihkd
عکس شریعت اصفهانی : در گوگل

آیا معنی شریعت اصفهانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )