برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

شخصیت

/Saxsiyyat/

مترادف شخصیت: سجیه، منش، تشخص

برابر پارسی: سرشت، بزرگواری، والایی، منش

معنی شخصیت در لغت نامه دهخدا

شخصیت. [ ش َصی ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) شرافت. رفعت. بزرگواری. مرتبه و درجه. (ناظم الاطباء). || صاحب وجودی. وجود. منش. || ملاطفت. || نجابت. (ناظم الاطباء). || (اِ) در اصطلاح روانشناسی ، شخصیت یا منش عبارت از مجموع نفسانیات (احساسات ، افکار، عواطف و...) هر کسی است که برای هر شخصیت دو رکن است : یکی وحدت و دیگری هویت. وحدت هرکسی ازاین جهت است که نفسانیاتش سلسله ٔ واحدی را تشکیل میدهند و او میتواند چندین معنی را با یک عمل ذهنی با هم مقایسه و مقابله نماید... هویت از این رو است که وحدت مزبور در طول زمان محفوظ میماند و شخص همواره حس میکند که همان است که روز پیش یا سال پیش... بوده است یا روز و سال بعد خواهد بود. ضمناً ملتفت است که معناً و اخلاقاً از دیگر همنوعان متمایز میباشد همچنان که از جهت خصوصیات جسمانی با آنها فرق دارد. و ازجمله عوامل نفسانی که شخصیت را تشکیل میدهد، پاره ای احساسات و حافظه و تخیل و اراده است و گذشته از این محیط اجتماعی نیز در تشکیل این معنی دخالت مهمی دارد و تعقل ذات را تسهیل مینماید. شخصیت از لحاظ فلسفی ، بدین گونه مورد گفتگو است که تعقلی که هرکس از ذات خویش دارد آیا با حقیقتی منطبق هست یا نیست به عبارت دیگر حقیقت «وجود» چیست قطع نظر از ظواهر احوال. (از روانشناسی چ سیاسی ص 484). شخصیت از لحاظ حقوقی واخلاقی در این مورد بحث ارزش شخصیت و مناسبات اشخاص است با یکدیگر. (روانشناسی چ سیاسی صص 484 - 486).
- شخصیت حقوقی ؛ حالت و خصوصیت شخص حقوقی. و در حقوق جدید شخصیت حقوقی و قانونی با پیدایش شخصیت طبیعی آغاز و با از بین رفتن شخصیت طبیعی صرف نظر از نژاد و رنگ و دین و یا هر اعتبار دیگر از میان میرود و اما در سازمان اجتماعی قدیم پاره ای از بردگان از شخصیت حقوقی محروم بوده اند و اما بر طبق بسیاری از قوانین ، تحقق شخصیت با تولد انسانی که قادر به حیات باشد آغاز میگردد. (از الموسوعة العربیة المیسرة). رجوع به شخص حقوقی شود.

شخصیة. [ ش َ صی ی َ ](ع ص نسبی ) مؤنث شخصی. منسوب به شخص. ج ، شخصیات.
- احوال شخصیة ؛ مسائل مربوط به شخص از نظر تابعیت و سن و جنسیت و ولادت و فوت و ازدواج و طلاق. رجوع به احوال شخصی شود.
- قضیه ٔ شخصیة ؛ در اصطلاح منطق قضایایی هستند که موضوع ...

معنی شخصیت به فارسی

شخصیت
( مصدر اسم ) ۱ - سجه مختص هر شخص خاصه هر فرد . ۲ - مجموعه عوامل باطنی یک شخص . مجموع نفسیات ( احساسات عواطف افکار ) . یا شخصیت حقوقی . مجموعه افراد یک انجمن حزب یا یک موسسه که حقوق و تکالیف وی از طرف دولت - طبق مقررات خاص - شناخته شود .
[character] [سینما و تلویزیون، هنرهای نمایشی] فردی که در یک اثر نمایشی خلق می شود و نقش او را بازیگری ایفا می کند
[principal character, leading character, principal] [سینما و تلویزیون، هنرهای نمایشی] مهم ترین شخصیت هر متن نمایشی یا فیلم که داستان دربارۀ اوست و در رخدادهای نمایش یا فیلم شرکت دارد
[addictive personality] [اعتیاد، روان شناسی] سنخ شخصیتی ای در فرد که احتمال انجام رفتارهای اعتیادی را در او نسبت به سایر افراد افزایش می دهد
[authoritarian personality] [روان شناسی] شخصیتی با رفتار تحقیرآمیز و پرخاشگرانه نسبت به زیردستان و سلطه پذیر و مطیع نسبت به افراد بالادست
[paranoid personality] [روان شناسی] نوعی شخصیت که مشخصۀ آن بدگمانی و احتیاط بیش از حد در مقابل دیگران و اعتقاد به خطرناک بودن اغلب افراد است
[characterization] [سینما و تلویزیون، هنرهای نمایشی] به تصویر کشیدن شخصیت های نمایشنامه یا فیلم نامه بر روی صحنه یا در فیلم ازطریق بازنمایی رفتار و حرکات و گفتار آنان
[round character] [هنرهای نمایشی] شخصیتی که رفتار و کنش او در روند داستان یا نمایشنامه تغییر می کند
[flat character] [هنرهای نمایشی] شخصیتی که رفتار و کنش او در روند داستان ی ...

معنی شخصیت در فرهنگ معین

شخصیت
(شَ یَّ) [ ع . ] (مص جع .) ۱ - مجموعة خ صایص باطنی و رفتارهای اجتماعی یک شخص . ۲ - مجموعة خصوصیات یک انسان .

معنی شخصیت در فرهنگ فارسی عمید

شخصیت
۱. ذات هر شخص.
۲. (روانشناسی) خلق وخوی مخصوص هرکس، مجموعۀ خصایص یک فرد که او را از دیگران متمایزمی کند.
۳. شرافت و بزرگواری.

شخصیت در دانشنامه اسلامی

ابو عبدالله احمد بن محمد بن حنبل بن هلال، یکی از امامان چهارگانه فقهی اهل سنت است، مادرش از مرو خراسان در حالی که به وی آبستن بود خارج شد، و او را در بغداد در ماه ربیع الاول سال ۱۶۴ (ه. ق) به دنیا آورد. و یا در مرو به دنیا آمده و در بغداد بزرگ شده است. و در سال ۲۴۱ (ه. ق) در بغداد از دنیا رفت و در باب حرب (محله ای در بغداد) دفن شد.
او از خواص اصحاب شافعی (یکی دیگر از امامان فقهی عامه) بوده است، و پیوسته ملازم وی بود تا شافعی به مصر کوچ کرد. شافعی او را متقی ترین افراد می دانست.
نسب حنبل
نسب او به ذو الثدیة رئیس خوارج منتهی می گردد، با آنکه او از بزرگان ائمة اهل سنت و قائلین به خلافت حضرت علی (علیه السّلام) وجوب متابعت ایشان است؛ ولی درمسائلی مخالف روش اهل بیت (علیه السّلام) است. شیخ صدوق و ابن شهر آشوب و دیگران؛ علت عداوت احمد بن حنبل با علی (علیه السّلام) را، کشته شدن جدش ذوالثدیه به دست آن حضرت می دانند.
ابن حنبل درنگاه دیگران
احمد بن حنبل نیز مانند برخی دیگر از بزرگان عامه، هم در نقل فضایلش از طرف هوادارانش غلو زیاد شده و او را از حدی که در آن بوده خیلی بالاتر برده اند، و هم از طرف مخالفینش که تابع دیگر مذاهب فقهی عامه هستند، جرح شده و عیوبش ذکر گردیده که به نمونه هایی از آنها اشاره می کنیم:
غلو حنابله
...
شخصیت امام حسین (علیه السّلام) در میان مسلیمن از جایگاه خاصی برخوردار است. در بین مسلمانان که در مسائل اعتقادی و فقهی اختلافاتی دارند اما در یک موضوع اتفاق و وحدت نظر است و آن برتری اهل بیت (علیهم السّلام) از بعد علمی و معنوی است. یعنی خاندان رسول اللّه (صلی الله علیه و آله وسلّم) که امام حسین (علیه السّلام) یکی از اعضای این جمع است امتیازاتی دارند که هیچ کس غیر از آنان به این ویژگی ها آراسته نیستند.
در این مقاله نگاهی داریم به امام حسین (علیه السّلام) در قرآن و حدیث نبوی: بنا بر این در این قسمت با استناد به قرآن و حدیث بخشی از این امتیازات را مرور می کنیم:
← امام حسین در قرآن ...


شخصیت در دانشنامه ویکی پدیا

شخصیت
شخصیت (به انگلیسی: Personality) را می توان آن الگوهای معین و مشخصی از تفکر، هیجان و رفتار تعریف کرد که سبک شخصی فرد را در تعامل با محیط اجتماعی و مادی اش رقم می زنند. به عبارت دیگر شخصیت شامل ویژگی های نسبتاً با ثبات و پایدار است که در توصیف آن ها از صفاتی همچون زودرنج، مضطرب، پر حرف، درونگرا و برون گرا و غیره استفاده می شود.
ژنتیک
ادم های اطراف در محیط و تربیت
تجربه های کودکی و نوجوانی
سبک زندگی
جامعه – اجتماع
تفاوت ها – ویژگی ها
ارزش ها و باورها
انگیزش
استعداد و توانمندی
هوش – مزاج
بحران ها – زمان
رشد
ادراک – هوشیاری
احساس – هیجان
تحصیل
شخصیت یعنی «مجموعه ای از رفتار و شیوه های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی های بی همتا بودن، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می شود. به نظر می رسد گوردن آلپورت، بهترین تعریف را در مورد شخصیت ارائه داده است. او اشاره می کند، شخصیت، سازمان بندی پویایی در درون فرد است و شامل آن دسته از نظام های روانی - فیزیکی که رفتار و تفکر او را تعیین می کند. از این تعریف چندین نکته قابل استنباط است.
بر پایه تعاریف بالا نکاتی دربارهٔ اصطلاح شخصیت روشن می شود:
•بی همتایی و تفاوت: شخصیت یک فرد بی همتاست و در عین بعضی مشابهت ها، هیچ دو شخصیت یکسان و همسان وجود ندارد.•ثبات داشتن (پایداری): اگر چه افراد در شرایط و محیط های گوناگون در ظاهر رفتار متضاد و مختلفی دارند، ولی در طول زمان (مثلاً چندین دهه) رفتار و واکنش و همچنین شیوه تفکر آن ها دارای یک در ثبات نسبی دائمی است.•قابلیت پیش بینی: با توجه کردن و مطالعه رفتار و نوع تفکر اشخاص می توان سبک رفتاری و تفکری افراد را با احتمال زیاد پیش بینی کرد. قابلیت پیش بینی رفتار با «ثبات در رفتار» رابطه متقابل دارد. مانند مانیا پریش می توان ایثار گر و فداکار باشیم.
شخصیت به موجودی خیالی در یک اثر هنری (رمان، فیلم، نمایش و...) گفته می شود که زائیدهٔ ذهن هنرمند است. شخصیت موجودی انسانی یا شبه انسانی است. گاهی اصطلاح عام تر «کنشگر» یا «نقش آفرین/نقش ورز» را نیز به جای ش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شخصیت در دانشنامه آزاد پارسی

شخصیت (personality)
ویژگی های رفتاری و احساسی فرد. شخصیت شامل خلقیات، نگرش ها، انگیزه ها، شیوۀ تفکر، ادراک، رفتار و گفتار فرد می شود. شخصیت بخشی از همان چیزی است که افراد را از یکدیگر متمایز می کند. در طول تاریخ مکتوب بشر نظریه های مختلفی درباره شخصیت بیان شده است. یونانیان باستان براساس عقاید خود دربارۀ ساختار و سازوکار بدن، تفاوت ها و شباهت های موجود در طبیعت و سرشت انسان ها را توضیح می دادند. در قرن ۱۸، کانت، مونتسکیو و ویکو روش هایی را برای درک و توجیه تفاوت های فردی و گروهی ارائه دادند؛ در اوایل قرن ۲۰ ارنست کرچمر و روان کاوانی چون زیگموند فروید، آلفرد آدلر و کارل یونگ نظریه های متفاوتی را در باب شخصیت ارائه کردند. مدل پیشنهادی فروید مبتنی بر قدرت انگیزه های روانی - جنسی بود که برخاسته از مؤلفه های ساختاری «نهاد»، «من» و «فرامن» و تأثیر متقابل انگیزه های خودآگاه و ناخودآگاه بود. در این میان مجموعه سازوکارهای دفاعی که شخص به کار می گیرد از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. یونگ نیز همچون فروید برانگیزه های ناخودآگاه تأکید کرد، اما برای نقش جنسیت در این زمینه اهمیت قائل نشد. او نظریه ای را ارائه کرد که برطبق آن افراد به دو گروه درون گرا و برون گرا تقسیم می شوند. او همچنین ادعا کرد که شخصیت فرد همان «نمود اجتماعی» اوست که از ناخودآگاه جمعی او برخاسته و مجموعه ای از خاطرات موروثی است. نظریه های بعدی که اریک_اریکسون، گوردون_آلپورت و کارل راجرز ارائه دادند نیز تأثیرگذار بودند. مطالعات جدید در زمینۀ شخصیت عمدتاً گرایش به تجربی بودن دارند (انجام آزمون های فرافکن و تست های شخصیت) و کمتر مبتنی بر نظریه های کلی و فراگیرند، بلکه به رشد فردی و هویت شخصی افراد تأکید دارند. امروزه ویژگی های شخصیتی معمولاً به عنوان محصولی از عوامل ژنتیکی و اکتسابی در نظر گرفته می شود.

نقل قول های شخصیت

شخصیّت مجموعه ای از تفاوت های فردی است که تحت تأثیر رشد فرد است: ارزش ها، نگرش ها، خاطرات شخصی، روابط اجتماعی، عادت ها و مهارت ها.
• «پایه های اساسی شخصیت هر فرد دست خانواده است. از این بستر است که افراد سالم وارد جامعه می شوند.» -> شکوه نوابی نژاد

شخصیت در جدول کلمات

شخصیت
شخصیت
شخصیت اصلی سریال «سالهای دور از خانه»
اوشین
شــخصیت باطنی
هویت
شخصیت سینمایی
کاراکتر
شخصیت محبوب سریال تازه به اتمام رسیده شبکه 2 سیما
یانگوم
شخصیت و ذات
هویت
از مدیران دوبلاژ سرشناس کشورمان با گویندگی به جای شخصیت هایی چون ناوارو و شرلوک هلمز
زند
استفاده از امکانات دولتی یا افراد و شخصیت های دارای نفوذ در نهادهای دولتی برای کسب سود شخصی
رانت
در بعضی از متنهای کهن ایران این شخصیت به عنوان پایه گذار نوروز معرفی شده
جمشید
یکی از جوانان برومند «بنی هاشم» و از چهره های تابناک و شخصیت های بارز اسلامی که در روز هشتم ذیحجه سال 60(روز عرفه) به شهادت رسید
مسلم بن عقیل

معنی شخصیت به انگلیسی

identity (اسم)
تطابق ، نهاد ، شخصیت ، شناسایی ، عینیت ، اصلیت ، هویت
character (اسم)
نهاد ، خوی ، طبع ، شخصیت ، دخشه ، خط ، خیم ، سیرت ، رقم ، خاصیت ، سرشت ، طبیعت ، صفات ممتازه ، خط تصویری ، خو ، مونه ، هر نوع حروف نوشتنی و چاپی
being (اسم)
جوهر ، شخصیت ، وجود ، هستی ، موجود زنده ، فرتاش ، افریده
self (اسم)
وضع ، نفس ، شخصیت ، حالت ، جنبه ، حال ، نفس خود
amour-propre (اسم)
عزت نفس ، غرور ، شخصیت
self-esteem (اسم)
عزت نفس ، شخصیت ، احترام بنفس
personality (اسم)
شخصیت ، وجود ، یارو ، هویت ، خصوصیات شخص ، اخلاق و خصوصیات شخص ، صفت شخص
personage (اسم)
شخصیت ، شخص بر جسته ، بازیگران داستان
individuality (اسم)
شخصیت ، فردیت ، وجود فردی
individuation (اسم)
شخصیت ، وجود ، جدا سازی ، جدا شدگی ، تک سازی ، فرد سازی ، تک شدگی ، تشخیص فرد در جمع ، یکایکی ، تکی
selfhood (اسم)
شخصیت ، خودپسندی ، فردیت
selfdom (اسم)
شخصیت ، فردیت ، جوهر نفس

معنی کلمه شخصیت به عربی

شخصیت
ان يکون , شخصية , فردية , هوية
نجم
شخص
تمثيل
غير شخصي

شخصیت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عرفان
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
آمانْس (اوستایی)
ساتْویک sãtvik (سنسکریت: ساتویکَ)
امیر حسین
Personality
مرتضی پیشداد
پرسوناژ
محمد مهدی ناصرپور فریور
خصوصیات اخلاقی
پیمان
پرسوناژ
فر کیانی
بازدهی شخص باید در زبان های دیگر ایرانی ریشه یابی شود..پسوند های ات، ایت و یت همه پارسی آریایی هستند!
A.M.A
اخلاق و بزرگواری
اشکان
شخصیت چه بسا که واژه ای ایرانی باشد ( بیش از هفتاد درصد عربی ، ایرانی است ) :
شخص :شکس : کس
البته این تنها یک گمان است و چه بسا که نادرست باشد
علی دوستی نوگورانی
هویت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شخصیت   • مفهوم شخصیت   • انواع شخصیت   • شخصیت چیست   • تعریف شخصیت   • شخصیت pdf   • ویژگی های شخصیت   • با شخصیت   • معرفی شخصیت   • شخصیت یعنی چی   • شخصیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شخصیت

کلمه : شخصیت
اشتباه تایپی : aowdj
آوا : Saxsiyyat
نقش : اسم
عکس شخصیت : در گوگل

آیا معنی شخصیت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )