برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1325 100 1

سید موسی شبیری زنجانی

سید موسی شبیری زنجانی در دانشنامه اسلامی

سید موسی شبیری زنجانی
آیت الله سید موسی شبیری زنجانی در سال ۱۳۴۷ ق در شهر قم در بیت فقاهت و تقوی به دنیا آمد. وی یکی از افاضل و مدرسین نام آور حوزه علمیه قم می باشد که به فضل و فضیلت مشهور و به متانت و دقت نظر موصوف هستند. ایشان اکنون در شمار مراجع تقلید بزرگ شیعه قرار گرفته است.
«آیت الله سید موسی شبیری زنجانی» فرزند حاج سید احمد، در سال ۱۳۴۷ ق در شهر قم در بیت فقاهت و تقوی و در دامن مادری پارسا چشم به جهان گشود. ایشان در این بیت و تحت توجهات والد عظیم الشانشان تربیت شده و پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی، مقدمات و ادبیات را به پایان رساند. وی از محضر پدر، آیت الله محقق داماد و آیت الله بروجردی دانش فقه و اصول را فرا گرفت. پدر ایشان سالها در مدرسه فیضیه قم، اقامه نماز جماعت می نمود و بسیاری از بزرگان حوزه از جمله امام خمینی رحمة الله علیه در نماز وی شرکت می کردند.
سید موسی شبیری زنجانی
سید موسی شُبیری زَنجانی (زاده ۱۳۰۶ش)، از مراجع تقلید شیعیان و از استادان درس خارج فقه و اصول در قم. او یکی از هفت فقیهی است که پس از درگذشت آیت الله اراکی، از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جایزالتقلید و واجد شرایط مرجعیت معرفی شد. شبیری زنجانی در قم و نجف به تحصیل پرداخت و در درس آیت الله بروجردی، آیت الله خویی و سید محمد داماد حاضر می شد. تبحر او در علم رجال و اعتقاد به عدم حجیت خبر واحد، برخی از ویژگی های اوست. برخی آثار از جمله تحقیق رجال نجاشی به قلم او منتشر شده است. او همچون پدرش سید احمد زنجانی، امام جماعت نمازهای صبح، مغرب و عشای حرم حضرت معصومه(س) است.
سید موسی شبیری زنجانی، ۸ رمضان ۱۳۴۶ق، ۱۰ اسفند ۱۳۰۶ش در قم زاده شد. پدر او سید احمد شبیری زنجانی، از عالمان دوره خود بوده و ۲۵ سال در مدرسه سیّد زنجان، مشغول به تحصیل و تدریس بوده است. او ۲ جمادی الثانی ۱۳۴۶ق وارد قم شد و از نزدیکان شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود.
شبیری زنجانی، دروس حوزوی را از سال ۱۳۵۹ یا ۱۳۶۰ قمری آغاز کرد و دروس دوره سطح را در سه یا چهار سال به پایان برد. پس از آن در درس سید صدرالدین صدر حاضر شد و کم سن ترین شرکت کننده در این درس بود.
...

سید موسی شبیری زنجانی در دانشنامه ویکی پدیا

سید موسی شبیری زنجانی
سید موسی شُبَیری (حسینی) زنجانی (زادهٔ ۹ اسفند ۱۳۰۶ در قم) از مراجع تقلید شیعه ایرانی است. وی هم اکنون ۹۱ سال دارد و در قم زندگی می کند.
جرعه ای از دریا (مجموعه مقالات از وی و همچنین حکایاتی از بزرگان به نقل از وی) این کتاب در مؤسسه کتابشناسی شیعه تهیه و تدوین شده است و تا امروز سه جلد از آن منتشر شده است که شامل سه بخش زیر است:
پدرش سید احمد زنجانی سال ها در مدرسه فیضیه قم نماز جماعت را برگزار می کرد که بسیاری از جمله سید روح الله خمینی در نمازش شرکت می کردند. اکنون سال هاست که او به جای پدرش امام جماعت نماز مغرب و عشا در حرم فاطمه معصومه و نماز ظهر و عصر در مدرسه فیضیهٔ قم است.
وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، فراگیری علوم دینی را آغاز کرد و مقدمات و ادبیات و سطح را به پایان رساند. او از سال ۱۳۱۷ شمسی تحصیلات حوزوی خود را در قم آغاز کرد و در دو دوره پس از ۱۳۳۲ برای فراگیری علوم دینی به نجف نیز رفت.
از سید احمد زنجانی (پدرش)، محقق داماد، ابوالقاسم خویی و سید حسین طباطبایی بروجردی، فقه و اصول را فرا گرفت. مطالعات رجالی او زبان زد دانشمندان شیعه می باشد. شیوه درس خارج فقه او نیز تکیه بر مباحث رجالی، علاوه بر دقت در متن و دلالت روایات است.
عکس سید موسی شبیری زنجانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سید موسی شبیری زنجانی

سید موسی شبیری زنجانی (۱۹۲۸) از مراجع تقلید شیعه.
• «امیدواریم شاهد رفع خشونت از جهان باشیم. کسی که پیرو نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله وسلم است اهل خشونت نیست و خشونت در دین رحمت جایگاهی ندارد.»
• «گاهی دیده می شود که برای ازدواج مهریه های سنگینی تعیین می شود که پرداخت آن عرفا از عهده داماد خارج است. در این قبیل مهریه ها هم عروس حق مطالبه مهریه را دارد. مهریه دین است ولی باید توجه شود در دین طلبکار نمی تواند بدهکار را به حرج بیندازد. بلکه در صورت عدم توان در پرداخت باید به وی مهلت بدهد.»
• «نماز شب یکی از عبادات مورد تاکید است و با توجه به این همه سفارشی که در روایات ائمه علیهم السلام و سخنان بزرگان درباره این فریضه وجود دارد شایسته است که در جامعه مورد توجه قرار گیرد.
• «نماز برای خداست و برطرف کردن نیاز دیگران عمل برای دیگران است اما همین عمل به دستور خداست و خدا خود به برطرف کردن مشکلات مردم بیشتر از نماز مستحبی اهمیت می دهد.»

ارتباط محتوایی با سید موسی شبیری زنجانی

سید موسی شبیری زنجانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید موسی شبیری زنجانی   • مفهوم سید موسی شبیری زنجانی   • تعریف سید موسی شبیری زنجانی   • معرفی سید موسی شبیری زنجانی   • سید موسی شبیری زنجانی چیست   • سید موسی شبیری زنجانی یعنی چی   • سید موسی شبیری زنجانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید موسی شبیری زنجانی
کلمه : سید موسی شبیری زنجانی
اشتباه تایپی : sdn l,sd afdvd ck[hkd
عکس سید موسی شبیری زنجانی : در گوگل

آیا معنی سید موسی شبیری زنجانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )