برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1325 100 1

سید حسین طباطبایی قمی

سید حسین طباطبایی قمی در دانشنامه اسلامی

سید حسین طباطبایی قمی
شخصیت والامقام حضرت آیة الله العظمی حاج آٌقا حسین طباطبائی قمی قدس سره از مراجع وارسته‎ای است که در مقاطع مختلف بخصوص در دوران خفقان رضاخانی بپاخاست و شجاعانه به ستیز با دشمن پرداخت و دخالت عملی در سیاست را با حضور در صحنه‎های مختلف سیاسی بخوبی نشان داد. بحق او را می‎توان «قامت قیام» نامید. این نوشتار به اختصار به بررسی دوره‎های مختلف زندگی و ابعاد اخلاقی، سیاسی، مبارزاتی و علمی آن مرجع و فقیه بزرگوار می‎پردازد.
او در ۲۸ رجب ۱۲۸۲هجری ق. دیده به جهان گشود و پدر او را «حسین» نامید. خاندان «سید حسین» از برزگان دین و از شخصیتهای برجسته ایمانی بودند که نسل پاک آنان با ۲۸ واسطه به امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ می‎رسد. تحصیل آقا حسین تحصیلات ابتدایی خود را در یکی از مکتب خانه‎های قم شروع کرد و پس از آن درسهای مقدمات این رشته، از قبیل صرف و نحو و منطق را در محضر استادان این فن فرا گرفت و تا اوان بلوغ در قم به تحصیل مبادرت ورزید و سپس در پی تکمیل تحصیلات راهی تهران شد. درسهای دوره سطح را که در بردارنده کتابهایی چون معالم، قوانین، شرح لمعه، و رسائل و مکاسب است نزد اساتید آن حوزه خواند و سپس در ۲۲ سالگی عزم سفر کرده، به منظور انجام مراسم حج، راهی مکه و مدینه شد. حاج آقا حسین در بازگشت از سرزمین وحی، وارد نجف اشرف گردید و پس از زیارت راهی سامرا شد و در جلسه درس آیة الله میرزا محمد حسن شیرازی شرکت کرد و پس از دو سال اقامت در سال ۱۳۰۶ ق. بار دیگر به تهران بازگشت. او در حوزه علمیه تهران از محضر فرزانگانی چون: آقا علی مدرس (متوفی ۱۳۱۰ ق.) میرزا ابوالحسن جلوه (متوفی ۱۳۱۴ ق.) میرزا علی اکبر حکمی یزدی (متوفی ۱۳۲۲ ق.) میرزا هاشم رشتی (متوفی ۱۳۳۲ ق.) شیخ علی نوری (متوفی ۱۳۳۵ ق.) میرزا ابوالحسن کرمانشاهی (متوفی ۱۳۳۶ ق.) میرزا محمود قمی شیخ عبدالمحسن مدرس ریاضی شیخ فضل الله نوری (متوفی ۱۳۲۷ ق.) میرزا محمد حسن آشتیانی (متوفی ۱۳۱۹ ق.) کسب فیض کرد و پس از پنج سال تحصیل جدی و حضور مستمر در جلسات اساتید فوق، تهران را به قصد آستان قدس امامان ـ علیهم السلام ـ (در عراق) ترک نمود. او در شهر مقدس نجف اشرف در محفل درس اساتید ذیل حضور یافت: حضرات آیات عظام میرزا حبیب الله رشتی (متوفی ۱۳۱۲ ق.) حاج آقا رضا همدانی ( ...

سید حسین طباطبایی قمی در دانشنامه ویکی پدیا

سید حسین طباطبایی قمی
سید حسین طباطبایی قمی (معروف به آقا حسین قمی) (۲۶ آذر ۱۲۴۴ در قم - ۱۶ اسفند ۱۳۲۵ در نجف) فرزند میرزا محمود قمی و از مراجع تقلید معاصر است. وی پس از درگذشت سید ابوالحسن اصفهانی مرجعیت عامه شیعه را بر عهده داشت.
آقا علی مدرس
میرزا ابوالحسن جلوه
میرزا علی اکبر حکمی یزدی
میرزا هاشم رشتی
علی نوری
میرزا ابوالحسن کرمانشاهی
میرزا محمود قمی
عبدالمحسن مدرس ریاضی
فضل الله نوری
میرزاحسن آشتیانی
به دنبال سیاست های تغییر لباس در دوران پهلوی اول، وی در تیرماه ۱۳۱۴ به پیشنهاد علمای مشهد جهت مذاکره با رضاشاه در مورد این سیاست ها راهی تهران شد. قمی در تهران در حصر قرار گرفت و ممنوع ملاقات شد. دستگیری وی توسط رضاشاه زمینه ساز تجمع واقعه مسجد گوهرشاد شد.
وی کمتر از ۴ ماه پس از قبول مرجعیت عامه شیعه، در سن ۸۱ سالگی درگذشت. پس از درگذشت وی، سید حسین طباطبایی بروجردی مرجعیت عامه شیعه را بر عهده گرفت.
سید حسن طباطبایی قمی و سید تقی طباطبایی قمی مراجع تقلید عصر حاضر، از فرزندان وی هستند همچنین سید صدرالدین صدر داماد وی بود و سید موسی صدر و سید رضا صدر نوه های او بودند.
عکس سید حسین طباطبایی قمی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سید حسین طباطبایی قمی

سید حسین طباطبایی قمی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید حسین طباطبایی قمی   • مفهوم سید حسین طباطبایی قمی   • تعریف سید حسین طباطبایی قمی   • معرفی سید حسین طباطبایی قمی   • سید حسین طباطبایی قمی چیست   • سید حسین طباطبایی قمی یعنی چی   • سید حسین طباطبایی قمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید حسین طباطبایی قمی
کلمه : سید حسین طباطبایی قمی
اشتباه تایپی : sdn psdk xfhxfhdd rld
عکس سید حسین طباطبایی قمی : در گوگل

آیا معنی سید حسین طباطبایی قمی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )