برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوره صافات

سوره صافات در دانشنامه اسلامی

سوره صافات
سوره صافات، سی و هفتمین سوره قرآن کریم بوده و در مکه نازل شده است.
«صافات» جمع «صافه» اشاره به گروهی است که صف کشیده اند. طبق نظر مشهور مفسران، مراد از «صافات» گروه هایی از فرشتگان است که برای انجام فرمان الهی در عالم هستی به صف ایستاده و آماده گرفتن فرمانند.خداوند در آیه اول این سوره به فرشتگان به صف کشیده شده یا به صفوف منظم پیکارگران و مجاهدان یا پرندگان منظم و به صف کشیده در پرواز یا صفوف نمازگزاران، سوگند یاد کرده است (بنا به تفسیرهای گوناگون در واژه «صافات»).به دلیل آغاز این سوره با واژه «الصافات» به همین اسم نامیده شده است.
محتوای سوره
روح کلی سوره، بیان توحید و رد عقاید مشرکان به ویژه در زمینه خویشاوندی خدا با جن یا مخلوقات دیگر است. در این سوره بر مساله توحید احتجاج شده، و مشرکین مخالف توحید را تهدید نموده و مؤمنین خالص را بشارت می دهد و سرانجام کار هر یک از دو طایفه را بیان می کند. سپس نام عده ای از بندگان مؤمن خود را که بر آنان منت نهاده و وعده داده که بر دشمنانشان غالب و پیروز کند، ذکر می کند و در خاتمه سوره بیانی ایراد می فرماید که به منزله خلاصه گیری از غرض سوره است، یعنی تنزیه خدا. و سلام بر بندگان مرسل و حمد خدای تعالی در برابر رفتار نیکی که با ایشان کرده. گفته شده: این سوره به شهادت سیاقش در مکه نازل شده است.
ویژگی های سوره
۱. طبق نظر مشهور و بیشتر مکاتب تفسیری، ۱۸۲ آیه، به عدد بصری ۱۸۱ آیه، ۸۲۰ یا ۸۶۲ کلمه و ۳۸۲۳ یا ۳۸۲۶ حرف دارد.۲. در ترتیب نزول پنجاه و ششمین و در قرآن کریم سی و هفتمین سوره است.۳. پس از سوره انعام و پیش از سوره لقمان در مکه نازل شد.۴. از نظر حجم، از سور مئین و شامل اندکی بیشتر از یک حزب قرآن است.۵. گفته اند یک آیه منسوخ (آیه ۱۷۴ دارد. برخی، آیات منسوخ این سوره را چهار آیه دانسته اند.۶. نخستین سوره قرآن است که با سوگند آغاز می شود.
مطالب مهم سوره
...
سوره صافات
سوره صافات سی وهفتمین سوره قرآن به ترتیب کتابت و چهلمین سوره به ترتیب نزول و از سوره های مکی است. این سوره با ۱۸۲ آیه بر محور توحید، تهدید مشرکان و بشارت مؤمنین است. بنابر روایات، خواندن سوره یس و صافات در روز ...


سوره صافات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره صافات   • مفهوم سوره صافات   • تعریف سوره صافات   • معرفی سوره صافات   • سوره صافات چیست   • سوره صافات یعنی چی   • سوره صافات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره صافات

کلمه : سوره صافات
اشتباه تایپی : s,vi whthj
عکس سوره صافات : در گوگل

آیا معنی سوره صافات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )