برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1558 100 1
شبکه مترجمین ایران

ستاره شناسی

/setAreSenAsi/

مترادف ستاره شناسی: اخترشناسی، رصد، نجوم

معنی ستاره شناسی در لغت نامه دهخدا

ستاره شناسی. [ س ِ رَ / رِ ش ِ ] (حامص مرکب ) عمل ستاره شناس. شغل ستاره شناس. رجوع به ستاره شناس و ستاره شمر شود.

معنی ستاره شناسی به فارسی

ستاره شناسی
اختر شناسی نجوم .

معنی ستاره شناسی در فرهنگ فارسی عمید

ستاره شناسی
شناختن ستارگان، اخترشناسی، علم هیئت.

ستاره شناسی در دانشنامه اسلامی

ستاره شناسی
ستاره شناسی در قدیم دو علم بوده، اول علمی که در حرکات و موضع های ستارگان و احکام آن از نظر خسوف و کسوف گفتگو می داشت. دوم آنکه ارتباط وضع کواکب را با حوادث زمین از قبیل جنگ، صلح، سعد، نحس، مرگ، تولد، باران، آفتاب و مانند آن شرح می داد. بطوری که گفته شد، عرب ها این هر دو علم را می دانستند و همین که متمدن شدند و علوم دیگران را نیز ترجمه کردند، از یونان، ایران، کلده، هند و غیره چیزهائی اقتباس نمودند. در قسمت ستاره شناسی دو نوع معلومات یافتند که به منظور آسان شدن آن را به اسم تنجیم و نجوم می خوانیم.
اول خلیفه ای که در نهضت عباسی به تنجیم و نجوم علاقه مند شد ابو جعفر منصور بود، وی دستور داد زیج سند هند را به عربی ترجمه کنند و پس از او سایر خلفاء نیز به منصور تاسی کردند و تنجیم در دستگاه خلافت مقام مهمی یافت، ستاره شناسان مانند پزشکان و نویسندگان و حسابداران جزء کارمندان رسمی دولت درآمدند، خلفاء در کارهای مهم اداری و سیاسی با آنان مشورت می کردند و اگر از عاقبت کاری اندیشناک بودند با منجمان شور می نمودند و آنان در اوضاع کواکب و اقتران، ستاره ها نظر کرده از روی آن بخلفاء می گفتند که اقدام به فلان عمل نتیجه دارد یا ندارد. نظر ستاره شناسان به قدری مهم بود که خلفاء در غذا خوردن و ملاقات ها نیز با آنان مشورت می کردند، اما علماء شریعت اسلام علنا بر ضد منجمان تبلیغ می نمودند و گفته آنان را بی اساس می خواندند در صورتی که مردم چه خلفاء و چه غیر آنان کاملا به صحت گفتار منجمان ایمان داشتند و تاکنون نیز بعضی ها با همان ایمان و عقیده هستند.۱: مدرسه سنجار الجولی، قاهره؛ ۲: توردل کمون، ورونا ایتالی؛ ۳: دوومو، سولتو، ایتالیا؛ ۴: مسجد یرکوک، نزدیک قاهره؛ ۵: دوومو، لسی، ایتالیا؛ ۶: سنت ماری لونو، لندن هیئت یا نجوم.
← اقدامات خوارزمی
اساس هیئت بر رصد است، مواضع نجوم و حرکات آن از روی رصد تعیین می شود، رصد پیش یونانی ها بسیار مهم بود و آلاتی برای رصد ساخته بودند. در قرن سوم پیش از میلاد یونانی ها در اسکندریه رصدخانه ای ساختند که در دوره بطلمیوس قلوذی مؤلف کتاب مجسطی به منتهای عظمت رسید. رصدخانه اسکندریه تا نهضت اسلام یگانه دوران خود بود آنگاه مسلمانان در دمشق و بغداد و مصر و اندلس و مراغه و سمرقند و غیره رصدخانه بنا کردند. شر ...

ستاره شناسی در دانشنامه ویکی پدیا

ستاره شناسی
اَختَرشناسی، ستاره شناسی یا نجوم به دانشِ بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی «پدیده های آسمانی» ازجمله ستاره ها، سیاره ها، دنباله دارها، کهکشان ها و پدیده هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینهٔ کیهانی گفته می شود که منشأ آن ها در خارج از جوّ زمین است. اخترشناسی با رشته هایی همچون فیزیک، شیمی و فیزیکِ حرکت ارتباط تنگاتنگ دارد و همچنین با رشتهٔ کیهان شناسی (پیدایش و تکامل عالم) ارتباط نزدیکی دارد.
اگر فقط ستاره ها مطالعه شوند به آن اخترشناسیِ ستاره ای گفته می شود.
اخترشناسی یکی از قدیمی ترین علوم است. اخترشناسان در تمدن های اولیهٔ بشری به دقت آسمان شب را بررسی می کردند و ابزارهای سادهٔ اخترشناسی از همان ابتدا شناخته شده بودند. با اختراع تلسکوپ، تحولی عظیم در این رشته ایجاد شد و دوران اخترشناسی جدید آغاز شد.
در قرن بیستم، رشتهٔ اخترشناسی به دو رشتهٔ اخترشناسی رصدی و اخترشناسی نظری تبدیل شد. در اخترشناسی رصدی به دنبال گردآوری داده ها و پردازش آن ها و همچنین ساخت و نگهداری ابزارهای اخترشناسی هستیم. در اخترشناسی نظری به دنبال کسب اطمینان از صحت نتایج به دست آمده از مدل های تحلیلی و تحلیل های کامپیوتری هستیم. این دو رشته یکدیگر را تکمیل می کنند؛ به این ترتیب که کار اخترشناسی نظری ارائه شرحی بر رصدها و وظیفه اخترشناسی رصدی اثبات عملی نتایج پیش بینی شده در نظریه هاست. با استفاده از یافته های اخترشناسی می توان نظریه های بنیادین فیزیک مانند نظریه نسبیت عام را آزمایش کرد. در طول تاریخ، اخترشناسان آماتور در بسیاری از کشف های مهم اخترشناسی نقش داشته اند و اخترشناسی یکی از محدود رشته هایی است که در آن افراد آماتور نقشی بسیار فعال دارند و مخصوصاً در کشف و مشاهده پدیده های گذرا و محلی امیدوارکننده، ظاهر شده اند. علم اخترشناسی مدرن را نباید با علم احکام نجوم (طالع بینی یا اخترگویی) مقایسه کنیم چراکه در طالع بینی یا اخترگویی اعتقاد بر آن است که امور انسان ها با موقعیت اجرام سماوی در ارتباط است. اگرچه اخترشناسی و طالع بینی یا اخترگویی دو رشته ای هستند که منشأ یکسانی داشته اند اما بیشترِ اندیشمندان بر این باورند که این دو رشته از هم جدا شده اند و تفاوت های بسیاری بین آن ها وجود دارد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ستاره شناسی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:اخترشناسی

ستاره شناسی در جدول کلمات

ستاره شناسی
استرونومی
پدر علم ستاره شناسی جدید
کپلر
جدول ستاره شناسی در قدیم
زیج

معنی ستاره شناسی به انگلیسی

astrology (اسم)
طالع بینی ، ستاره شناسی ، علم احکام نجوم
astronomy (اسم)
ستاره شناسی ، علم نجوم ، هیئت ، علم هیئت ، فلکیات
uranology (اسم)
ستاره شناسی ، آسمان شناسی ، مبحث اجرام سماوی و سیارات

معنی کلمه ستاره شناسی به عربی

ستاره شناسی
تنجيم , علم الفلک
تنجيمي

ستاره شناسی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ستاره شناسی و طالع بینی   • ستاره شناسي ماه تولد   • آموزش ستاره شناسی   • معنی ستاره شناسی   • ستاره شناسی ازدواج   • علم ستاره شناسی چیست؟   • نام دیگر علم ستاره شناسی   • سایت نجوم وستاره شناسی   • مفهوم ستاره شناسی   • تعریف ستاره شناسی   • معرفی ستاره شناسی   • ستاره شناسی یعنی چی   • ستاره شناسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ستاره شناسی

کلمه : ستاره شناسی
اشتباه تایپی : sjhvi akhsd
آوا : setAreSenAsi
نقش : اسم
عکس ستاره شناسی : در گوگل

آیا معنی ستاره شناسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )