برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1644 100 1
شبکه مترجمین ایران

رضاشاه

رضاشاه در دانشنامه اسلامی

رضاشاه
رضاخان فردی بی سواد و قلدر بود که در جوانی به قزاق خانه راه یافت و بانشان دادن قلدری از خود به مقامات بالاتر دست یافت. و در نهایت سلطنت را بدست گرفت در طول دوران ریاستش کشف حجاب از اعمال منفور وناشایست وی بود که اساسا در دین ستیزی هم قلدری کرد در نهایت توسط همان هایی که بر سر کار آورده بودند به آفریقای جنوبی تبعید شد و در آنجا سکته کرد و مرد.
«رضاخان میرپنج» بنیان گذار سلسله پهلوی «پهلوی» قبلاً اسم خانواده میرزا محمود خان، عضو وزارت پست و عنوان تلگرافی بانک شاهنشاهی بود که رضاخان از شباهت آن استفاده کرد و بر خود گذاشت. در سال ۱۲۵۶ش. (۱۲۹۵ق.) در دهکده "آلاشت" از توابع "سواد کوه" در استان مازندران به دنیا آمد. او از یک خانواده نظامی ترک زبان و گمنام در مازندران بود. پدرش «داداش بیگ» به ایل «پالانی» منسوب بود. زمانی که او طفل شیرخواره ای بود، پدر را از دست داد و همراه مادر از سواد کوه به تهران آمد.
ورود رضاخان به قزاق خانه
او به تشویق دایی اش "ابوالقاسم" و نیز به سبب سختی معیشت، حدود سال ۱۲۷۱-۱۲۷۲ یعنی در ۱۵ سالگی به قزاق خانه پیوست. اشرف پهلوی مدعی است که پدرش در سن ۱۶ سالگی وارد بریگاد قزاق شد و در سلک نظامیان در آمد. مهدی بامداد، ورود رضاخان را به خدمت قزاق خانه در سن ۲۲ سالگی ذکر می کند و معتقد است، وی قبل از این در فوج سواد کوه، مشغول کار شده بود.
نشان دادن استعدادها
به تدریج در سال های بعد، همه او را سربازی شجاع می شمردند. فرماندهان عالی رتبه، یکی بعد از دیگری، وی را در لشکرکشی های خود برای سرکوب شورش های ایالات، همراه می بردند. رضاخان تا یک سال قبل از کودتای «سوم حوت ۱۲۹۹» ـ که او را نخست به مقام سردار سپهی و سپس رئیس الوزرایی و سرانجام سلطنت رساند ـ افسر قزاق ساده ای بیش نبود.
ویژگی های مهم رضاخان
...
از آن جا که اساس و بنیاد های قدرت از ملت، از اراده عمومی ناشی می شود و این اراده ملی به طور مشخص در مجلس تجلی یابد؛ مجلس نماد واقعی انقلاب مشروطه تلقی می شود؛ زیرا مهم ترین و مردمی ترین رکن نظام سیاسی مشروطیت است. براساس قانون اساسی مشروط ...

رضاشاه در دانشنامه ویکی پدیا

رضاشاه
رضا پهلوی (زادهٔ ۲۴ اسفند ۱۲۵۶ در آلاشت، سوادکوه، مازندران – درگذشتهٔ ۴ مرداد ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی) معروف به رضا سوادکوهی، رضاخان، رضاخان میرپنج، رضا شصت تیر، رضاخان سردارسپه و پس از آن رضاشاه، وزیران ایران پس از مشروطه">نخست وزیر ایران از سال ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۴ خورشیدی و پادشاه ایران از ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ خورشیدی و بنیان گذار دودمان پهلوی بود. پادشاهی رضاشاه پایان فرمانروایی قاجاریان و آغاز دوران نظام پهلوی بود. او در آلاشت سواد کوه به دنیا آمد. وی دوران خردسالی را در فقر گذراند. از نوجوانی به نظام پیوست و مدارج ترقی را پیمود. در کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹، نیروهای قزاق به فرماندهی رضاخان تهران را اشغال کردند. رضاخان ابتدا در مقام وزیر جنگ، بسیاری از ناآرامی ها و راهزنی ها را از بین برد. در ۳ آبان ۱۳۰۲ رضاخان با فرمان احمدشاه قاجار به نخست وزیری گمارده شد و ابتدا تلاش ناکامی در جهت جمهوری خواهی کرد؛ ولی در سال ۱۳۰۴ به پادشاهی رسید. سرانجام در سال ۱۳۲۰، پس از اشغال ایران به دست متفقین، با اولتیماتوم بریتانیا وی مجبور به ترک ایران و واگذاری سلطنت به ولیعهدش شد. سه سال بعد در شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی درگذشت.
ساخت راه آهن سراسری ایران (از دریای خزر تا خلیج فارس)
بنیان گذاری دانشگاه تهران
ساخت جاده مخصوص پهلوی (خیابان ولی عصر کنونی در تهران)
متحدالشکل کردن لباس مردان، دستور به سر گذاشتن کلاه پهلوی به جای دستار و فینه و اجباری کردن کت و شلوار و کفش مردانه به جای لباس های سنتی در سال ۱۳۰۳ خورشیدی (در پست نخست وزیری)
کشف حجاب اجباری (تغییر لباس زنان از پیچه و روبند به لباس و کلاه فرنگی و بازکردن صورت)
تهیه و تصویب نخستین قانون مدنی ایران
بنیان گذاری ثبت اسناد
بنیان گذاری ثبت احوال و اجباری کردن برگزیدن نام خانوادگی و صدور شناسنامه
لغو کاپیتولاسیون (مربوط به معاهده ترکمانچای)
راهسازی سراسری در کل کشور
متحدکردن نیروهای نظامی و تشکیل ارتش ایران و تصویب قانون نظام وظیفه عمومی
بنیان گذاری بانک سپه
بنیان گذاری بانک ملی ایران
بنیان گذاری بانک فلاحتی (بانک کشاورزی کنونی)
بنیان گذاری بیمه ایران
بنیان گذاری رادیو ایران
بنیان گذاری خبرگزاری پارس (خبرگزاری ایرنا کنونی)
بنیان گذاری فرهنگستان ایران
تغییر تق ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های رضاشاه

رضاشاه پهلوی (۱۲۵۶ در آلاشت مازندران – ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی) شاه ایران (از ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰) و بنیانگذار دودمان پهلوی بود. سلطنت رضا شاه پایان فرمانروایی قاجاریان و آغاز دوران حکومت پهلوی بود که با انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به پایان رسید.

رضاشاه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ایمان
افتخار ملت ایران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رضاشاه   • مفهوم رضاشاه   • تعریف رضاشاه   • معرفی رضاشاه   • رضاشاه چیست   • رضاشاه یعنی چی   • رضاشاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رضاشاه

کلمه : رضاشاه
اشتباه تایپی : vqhahi
عکس رضاشاه : در گوگل

آیا معنی رضاشاه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )