برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1684 100 1
شبکه مترجمین ایران

رسول

/rasul/

مترادف رسول: ایلچی، پیام آور، پیغامبر، پیغمبر، پیک، سفیر، فرستاده، مرسل، نبی، وخشور

برابر پارسی: فرستاده، پیام آور، پیام بر

معنی اسم رسول

اسم: رسول
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: rasul) (عربی) پیغمبر [خدا]، (در قدیم) آن که از طرف کسی برای بردن پیغام فرستاده می شود، پیک، قاصد، (در اعلام) رسول الله پیغمبر اسلام (ص) - پیغمبر، قاصد، پیک

معنی رسول در لغت نامه دهخدا

رسول. [ رَ ] (ع اِ) پیغام. || (اِ مص ) پیغامبری. (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ). اسم است به معنی رسالت ، و اصل آن مصدر و فعل آن مرده (متروک ). (از اقرب الموارد). اسم به معنی رسالت است. (از متن اللغة) :
رسول خودسخنی باشد از خدای به خلق
چنانکه گفت خداوند خلق در عیسی.
ناصرخسرو.
|| پیغامبر. ج ، اَرْسُل و رُسُل و رُسَلاء. (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ). پیغامبر. (دهار) (آنندراج ) (فرهنگ فارسی معین ). پیغمبر فرستاده شده.(ترجمان جرجانی چ دبیرسیاقی ص 52) (مهذب الاسماء). ج ،رُسْل. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). نبی. (فرهنگ فارسی معین ). پیامبر. پیغامبر. پیمبر. پیغمبر. (یادداشت مؤلف ). در عرف مسلمانان کسانی را گویند که خداوندبرای راهنمایی بشر و دین حق فرستاده ، و در قرآن نوح و لوط و اسماعیل و موسی و عیسی و هود و شعیب و صالح و خاتم آنان حضرت محمد یاد شده است. (از اعلام المنجد). و قوله تعالی : انّا رسول رب العالمین.(قرآن 16/26). و نگفت رُسُل از اینروست که در وزنهای فَعول و فَعیل واحد و جمع و مذکر و مؤنث یکی است.(ناظم الاطباء). پیغمبری که صاحب کتاب باشد به خلاف نبی که آن اعم است خواه صاحب کتاب باشد خواه نباشد. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). کسی که خداوند او را برای تبلیغ احکام خود بسوی مردم برانگیخته است. (از تعریفات جرجانی ). کلبی و فراء گفته اند هر رسولی نبی است ولی عکس آن درست نیست ولی معتزله گفته اند میان آن دو فرقی نیست زیرا خداوند تعالی حضرت محمد را یک بار به لفظ نبی و بار دیگر به لفظ رسول خطاب فرموده است. (از تعریفات جرجانی ). پیغامبر، و در امتیاز رسول بر نبی گفته اند که به نبی وحی آید نه برای ارسال بدیگران برخلاف رسول. (یادداشت مؤلف ) :
سر نامه بنوشت نام خدای
محمد رسولش بحق رهنمای.
فردوسی.
که خورشید بعد از رسولان مه
نتابید بر کس ز بوبکر به.
فردوسی.
نیاید از تو بخیلی چو از رسول دروغ
دروغ بر تو نگنجد چو بر خدای دوی.
منوچهری.
خرد سوی انسان رسول نهانیست
بدل در نشسته بفرمان یزدان.
ناصرخسرو.
برای ارشاد و رسالت ایشان رسولان فرستاده. (کلیله و ...

معنی رسول به فارسی

رسول
فرستاده شده، ماموررسانیدن پیام، قاصد، پیک
( اسم ) ۱ - آنکه مامور ابلاغ پیغام از جانب کسی بدیگری است فرستاده قاصد پیک . ۲ - سفبر ایلچی . ۳ - پیغامبر نبی جمع رسل .
یا رسول بارهه ای میر عبد الرسول از سادات بارهه و از همراهان نواب سیف الله خان صوبه دارتته و از گویندگان قرن دوازدهم بود .
ده از دهستان شهر ویران بخش حومه شهرستان مهاباد .
۱ - پیغامبر خدا پیامبر . ۲ - ( اختصاصا ) پیغامبر اسلام محمد ص : ابوبکر گفت : یا رسول الله مرا از همراهی خویش باز مینو کن . توضیح در قر آن سوره ۳۳ ( احزاب ) آیه ۴٠ آمده : (( ماکان محمدابا احد من رجالکم ولکن رسول الله و خاتم النبیین . ( محمد یکی از مردان شما نیست ولی پیغمبر خدا و ختم ( مهر ) پیغمبرانست )
فرستاده خدا پیامبر خدا
پیغامبر گرامی ( ص )
قاصد فرستادن پیک روانه کردن
اولاد و احفا از نسل علی و فاطمه سلام الله علیهما
اصحاب رسول ص کسانیکه درک خدمت او کرده و مسلمانی گرفته و زندگی کرده بودند .
نام چاهی در جعرانه نزدیک مکه
دهی است از دهستان کندکلی در بخش سرخس شهرستان مشهد ٠
دهی است از دهستان کوهدشت بخش طرهان شهرستان خرم آباد .
دهی مرکز دهستان قلعه حمام بخش صالح آباد . موقع جغرافیایی آن دامنه و هوای آن معتدل است .

معنی رسول در فرهنگ معین

رسول
(رَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - قاصد، پیک . ۲ - سفیر. ۳ - پیغامبر، نبی .

معنی رسول در فرهنگ فارسی عمید

رسول
۱. فرستاده شده از جانب خدا، پیغمبر.
۲. [قدیمی] کسی که مٲمور رسانیدن پیام از جانب کسی برای دیگری باشد، فرستاده شده، پیغامبر، قاصد، پیک.

رسول در دانشنامه اسلامی

رسول
«رسول» به معنای فرستاده و پیامبر و پیام آور است.
«رسول» به معنای فرستاده و پیامبر و پیام آور است، و چنان که راغب می گوید: گاه به سخن و پیامی که برده می شود، رسول گفته می شود، چنان که بر شخصی که رسالت را تحمل می کند نیز رسول گفته می شود و رسول و رُسُل بر انبیا و ملائکه اطلاق می شود و بر کسی که برای انجام کاری فرستاده شده باشد، نیز رسول گفته می شود، چنان که در قرآن مجید می فرماید: «تَوَفَّتْهُ رُسُلُنا وَهُمْ لا یُفَرِّطُونَ؛ فرستادگان ما جان او را می گیرند و آنها (در نگاه داری حساب عمر و اعمال بندگان) کوتاهی نمی کنند»
فرق نبی و رسول
موارد اطلاقات آن، اعم است از امری که رسول برای آن ارسال شده، محبوب کسانی باشد که به سوی آنها فرستاده شده یا مکروه آنها باشد. بنابر آنچه گفته شد، می توان گفت: فرق نبی و رسول این است که در مفهوم نبی، رسالت و پیام آوری نیست، نه به این معنا که نبی، رسول نباشد؛ بلکه شخصی را رسول و نبی می گویند؛ از این لحاظ که خبردهنده و خبرداده شده از خدا و حقایق غیبی و احکام و اموری است که به او وحی می شود، به او نبی می گویند. و از لحاظ اینکه فرستاده و حاصل رسالت و مامور به تبلیغ است، به او رسول گفته می شود. بنابراین ممکن است در قسمتی از خبرهایی که می دهد پیام آور نباشد و خبردهنده و نبیّ باشد، مثل بسیاری از خبرهایی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) در غیر قرآن مجید از گذشته و آینده و امور غیبی و اوضاع بهشت و جهنم و صنوف فرشتگان و امثال آن داده اند، که این خبرها به عنوان پیام از سوی خدا برای مردم بیان نشده؛ بلکه خبرهایی است که پیام آور از سوی خدا و شخصی که با عالم غیب ارتباط و اتصال دارد، از آن خبر می دهد. امّا رسالت همه جا با نبوّت توام است و به همان حیثیتی که رسالت اطلاق می شود، نبوّت هم اطلاق می گردد و وجه صحّت حمل رسول، وجه صحّت حمل نبی بر صاحب رسالت می باشد. بنابراین مفهوم نبی و نبوّت اعم از رسول و رسالت است؛ امّا لزومی ندارد که مثل اعم و اخص مطلق، اعم دو مصداق داشته باشد؛ بلکه می توان گفت: نبی و رسول مصداقاً واحدند و نبی بر غیر رسول اطلاق نمی شود، هرچند اطلاق آن بر رسول به لحاظ جهتی است که اعم از رسالت است.
← پاسخ اشکال
 ۱. ↑ راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات راغب، ص۳۵۳.&nbs ...


رسول در دانشنامه ویکی پدیا

رسول
در ادبیات قرآنی رَسول در لغت به معنی «فرستاده» می باشد و جمع آن «رُسُل» است و این واژه در زبان فارسی نیز در دوران بعد از اسلام مصطلح گردیده است. در آیین اسلام، رسول به معنای فرد دارای پیام مهم است یا به معنای واسطه در انجام کار است و به فرستاده یا پیغمبری گفته می شود که موظف به مأموریت و رسالتی از جانب خداست.
نبی و رسول در قرآن
رسول اخص از نبی (پیک الهی) است و رسول پیک ویژه است که ملک وحی بر او نازل می شود و او ملک را می بیند و با او سخن می گوید و مأمور به ابلاغ است. طبق حدیثی ۳۱۳ نفر از انبیای الهی رسول بودند.
آیات قرآن حداقل دوازده نفر را (نوح، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، شعیب، موسی، الیاس، یونس، عیسی و محمد) رسول خوانده است. لیکن، جدای این دوازده نفر، قرآن از نزول وحی بر انبیاء و افراد بسیار دیگری و همچنین فرشتگان نیز سخن می راند.
قرآن از پنج تن به نامهای نوح، ابراهیم ، موسی، عیسی و محمد با عنوان رسولانی یاد می کند که رسالت آن ها اصل شریعت و کتاب است و آن ها را اولوالعزم می داند.
رسول به معنای فرستاده، نبی و پیامبر، نامی برای مردان است. افراد شاخص با این نام از این قرارند:
رسول جعفریان
رسول خادم
رسول رئیسی
سید رسول حسینی
رسول ملاقلی پور
رسول صدرعاملی
رسول نجفیان
رسول کربکندی
رسول کر
رسول تقیان
رسول آباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
رسول آباد (اراک)
رسول آباد (بافق)
رسول آباد (خاش)
رسول آباد (زاهدان)
رسول آباد (کنارک)
رسول آباد (نائین)
مختصات: ۳۴°۰۶′۳۰″ شمالی ۴۹°۴۷′۳۰″ شرقی / ۳۴٫۱۰۸۳۳°شمالی ۴۹٫۷۹۱۶۷°شرقی / 34.10833; 49.79167
رسول آباد (اراک)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی ایران است.
این روستا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رسول در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:پیامبر

نقل قول های رسول

رسول یک نام کوچک مردانه در زبان فارسی است ، می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:

رسول در جدول کلمات

رسول خدا
نبی
رسول خدا (ص) فرمود: از •••• اجتناب کنید | بدرستی که آن شرک به خداست
ریا
رسول خدا (ص) فرمود:از •••• اجتناب کنید | بدرستی که آن شرک بخداست
ریا
رسول خدا (ص) فرمودند : رمضان ماهی است که ابتدایش رحمت است میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از••••••••••••
آتش جهنم
رسول خدا صلی الله و علیه و آله فرمود: رمضان ماهی است که ابتدایش رحمت است و میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از •••
اتش جهنم
رسول خدا(ص)
نبی
از فیلم های جنگی شادروان رسول ملاقلی پور
افق
از فیلم های رسول صدرعاملی
شب
از فیلم های مرحوم رسول ملاقلی پور
هیوا
از فیلم های مرحوم رسول ملاقلی پور با بازی احمد نجفی | مسعود کرامتی | عبدالرضا اکبری و شهره لرستانی
پناهنده

معنی رسول به انگلیسی

messenger (اسم)
پیک ، رسول ، فرستاده ، خبر رسان ، قاصد ، پیغام اور ، خبر آور
nuncio (اسم)
پیک ، رسول ، سفیر پاپ ، ایلچی پاپ
apostle (اسم)
رسول ، فرستاده ، حواری ، عالیترین مرجع روحانی ، پیغام بر ، پیغـامبر
prophet (اسم)
رسول ، فرستاده ، پیغام بر ، پیامبر ، نبی ، پیغمبر
presager (اسم)
رسول

معنی کلمه رسول به عربی

رسول
حواري , رسول

رسول را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مهدي
رسول يعني فرتاده ي خداوند
نفیسه
فرستاده
رسول
فرستاده وپیغام بر
رسول
از طرف خدا
پیام اور
نازنین
رسول یعنی بهترین رسول یعنی پیام آور رسول یعنی عشق و زندگی
رسول
فرستاده شده پیام‌ آور
وریا صادقی
( رسول ) جمع و به معنای پیامبران و فرستادگان و یا نامه بران و پیغام بران معنی می شود این کلمه از ریشه رِسِل به معنای جابجا کردن چیزی با ظریفی تمام و دقت تمام است مثل جابجا کردن شیشه که روی کارتن آن نوشته شده با احتیاط حمل شود شکستنی است می باشد و دلیل نام گذاریش به پامبران این است چون کار دعوت و رساندن فرامین پروردگار به انسان ها باید با احتیاط هر چه تمام تر انجام شود.
مصیب مهرآشیان مسکنی
رسول = سفیر خاص خداوند و فرستاده خاص است و حکم یا ایهالرسول بلغ بما انزل علیک ای رسول ابلاغ کن انچه بر تو نا ل شده است این حکم ماموریت خاص است و یعنی یا محمدص برو و حتما این فرمان را ابلاغ کن که در ایه تبلیغ در سوره مائده آمده و نبی مکرم هم حکم خداوند را در غدیر خم در ولایت مولا علی ع ابلاغ کرد و حتی افرادی که چند کیلومتر رفته بودند برگرداند برای ابلاغ حکم و چند سال پیش در یکی شبکه های مذهبی فرق بین نبی با رسول را گفتم و عرض کردم که انبیا در خواب اکثرا فرشته وحی را رویت میکردند ولی نبی مکرم ما در بیداری فرشته وحی بر او نازل میشد که در سایت عبدتلکریم سروش هم باز همین مطلب را نوشتم که پیغمبر ما چون سفیر خاص خداوند بسوی بشر بود لقب رسوالله را گرفت و هر ایه ای که با یا ایهالرسول خطاب شود از محکمات و حکم صریح می باشد
علی باقری
رسول : دراصل یک کلمه فارسی بوده و رسو به معنای رساننده چیزی می باشد ورسول تحریف کلمه رسون یا رسان به معنای فاعل آن (رساننده) می باشد ما اینگونه پسوند را درکلمات دمان (دمنده) خروشان (خروشنده ) می توانیم ببینیم

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس حضرت محمد در موزه لوور   • عکس حضرت علی واقعی   • تصویر حضرت علی   • عکس حضرت مهدی   • عکس واقعی از حضرت محمد   • عکس حضرت محمد در فیلم موهن   • عکس حضرت محمد در موزه فرانسه   • عکس پیامبر اکرم ص   • معنی رسول   • مفهوم رسول   • تعریف رسول   • معرفی رسول   • رسول چیست   • رسول یعنی چی   • رسول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رسول

کلمه : رسول
اشتباه تایپی : vs,g
آوا : rasul
نقش : اسم
عکس رسول : در گوگل

آیا معنی رسول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )