برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1672 100 1
شبکه مترجمین ایران

ده فرمان

ده فرمان در دانشنامه اسلامی

ده فرمان
ده فرمان آیاتی از تورات است که در کوه سینا بر حضرت موسی(ع) نازل شد و شامل دستورات مهم توحیدی و اجتماعی است. به این فرامین در انجیل و قرآن کریم هم اشاره شده است.
ده فرمان از ریشه یونانی deda logoi و در عبری aseret ha-dvarim به معنای ده گفتار است. تعبیر ده فرمان از خود تورات گرفته شده است: «(خداوند) سخنان این پیمان، (یعنی) همان ده فرمان را روی آن لوح ها نوشت». سه ماه پس از خروج بنی اسرائیل از مصر، حضرت موسی(ع) به همراه یوشع به کوه سینا رفت و چهل روز در آنجا ماند. در همین مدت الواح بر او نازل شد.
به گفته تورات این ده فرمان به انگشت خدا در دو لوح سنگی نوشته شده است اما سایر احکام تورات را موسی(ع) نوشت. این ده فرمان را ریشه سایر دستورات و احکام تورات دانسته اند. ده فرمان به صورت های مختلفی در تورات شمارش شده است. که محتوای معروف آن به شرح زیر است:

ده فرمان در دانشنامه ویکی پدیا

ده فرمان
عکس ده فرمان
ده فرمان فهرستی از دستورهای مذهبی ست که از جانب خدا بر موسی در محلی به نام کوه سینا وحی شد.
ده فرمان (سریال تلویزیونی) ساختهٔ کارگردان لهستانی کریشتوف کیشلوفسکی
ده فرمان (فیلم ۱۹۵۶) فیلمی بر اساس زندگی حضرت موسی به کارگردانی سیسیل ب دومیل
ده فرمان همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سریال تلویزیونی ده فرمان (به لهستانی: Dekalog) اثر فیلمساز لهستانی کریشتوف کیشلوفسکی مجموعه ای تلویزیونی ست که در سال ۱۹۸۹ به نمایش عمومی درآمد. کیشلوفسکی فیلمنامهٔ این مجموعه را با مشارکت کشیشتف پیسیویچ به نگارش درآورد. این مجموعه شامل ۱۰ قسمت یک ساعته ملهم از ده فرمان موسی است. هر قسمت از مجموعه موقعیت شخصیت هایی در لهستان امروزی را در مواجهه با یک یا چند موضوع اخلاقی یا معنوی مورد کاوش قرار می دهد و به بازتاب آن فرامین موسی در زندگی روزمره می پردازد.
داستان ها الزاماً دینی نیستند و مذهب نقش مهمی در داستان پردازی ایفا نکرده است. یافتن ارتباط میان نام های فرامین و موضوع اپیزودها بسیار مشکل بوده و گاهی نمی توان منطق حاکم بر نام گذاری فیلم و فرمان های حضرت موسی را یافت.
گرچه هر قسمت از مجموعه داستان مستقلی دارد، بیشتر آن ها در یک مجموعه آپارتمانی در ورشو می گذرد و بعضی شخصیت های قسمت های مختلف با یکدیگر آشنایند. در هر داستان، اشاراتی هرچند کوتاه به سایر قسمت ها شده است و دقیق شدن در داستان این رازها و ارتباطات را آشکار می کند. گرچه الزامی به درک این روابط برای بیننده وجود ندارد و تنها بازی نویسنده با هوش خواننده است.
این فیلم، هفتمین فیلم برتر دنیا از منظر سینمای معناگراست.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ده فرمان در دانشنامه آزاد پارسی

دَه فرمان (Ten Commandments)
دَه فرمان
دَه فرمان
دَه فرمان
دَه فرمان
(یا: احکام عشره؛ معروف به شریعت موسی) در عهد عتیق، احکامی حک شده بر دو لوح سنگی که خداوند در طور سینا بر موسی نازل کرد: ۱. تو را خدایان دیگر غیر از من (یهوه، خدای یگانه) نباشد؛ ۲. صورتی تراشیده و هیچ تمثالی از آنچه بالا در آسمان است و از آنچه پایین در زمین است و از آنچه در آب زیر زمین است برای خود مساز؛ ۳. نام یهوه خدای خود به باطل مبر؛ ۴. روز سبت را یاد کن تا آن را تقدیس نمایی؛ ۵. پدر و مادر خود را احترام نما؛ ۶. قتل مکن؛ ۷. زنا مکن؛ ۸. دزدی مکن؛ ۹. شهادت دروغ مده؛ ۱۰. به خانۀ همسایۀ خود طمع مورز و به زن همسایه ات و غلامش و کنیزش و گاوش و الاغش و به هیچ چیزی که از آنِ همسایۀ تو باشد طمع مکن. در قرآن نیز از «الواح» شریعت موسی سخن رفته است. نزول احکام عشره را یهودیان در عید شاووعوت جشن می گیرند. در عهد عتیق، احکام دَه گانه در سفر خروج (۱:۲۰ـ۱۷) و سفر تثنیه (۱:۵ـ۲۱) آمده است. خداوند برای تحکیم عهد خود با امت یهود (عبرانیان) آن ها را بر موسی نازل کرد. مقصود از آن ها این بود که مردم، همچون پیروان خدای یگانه، راه صواب درپیش گیرند و حق را بر باطل ترجیح دهند. چهار فرمان نخست دربارۀ رفتار انسان نسبت به خداوند و شش فرمان دیگر دربارۀ رفتار اشخاص با یکدیگر است.
مسیحیت و احکام عشره. عهد عتیق در فرمان های دَه گانه بر پیروی از شریعت موسی برای رضای خدا تأکید می کند. از سوی دیگر تعالیم عیسی مسیح در عهد جدید به اعتقاد مسیحیان بیشتر دربارۀ افکار و تلقیّات درونی انسان است. آرمان مسیحی، آنچه عیسی پیروانش را به هدف قراردادن آن تشویق می کند، اطاعت از شریعت موسی را کافی نمی داند. در انجیل متّی، عیسی مسیح احکام را در دو حکم اعظم خلاصه می کند: خدای خود را به همۀ دل و تمامی نفس و فکر خود محبت نما؛ و به همسایه ات چون خود محبت کن.

ده فرمان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ده فرمان   • مفهوم ده فرمان   • تعریف ده فرمان   • معرفی ده فرمان   • ده فرمان چیست   • ده فرمان یعنی چی   • ده فرمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ده فرمان

کلمه : ده فرمان
اشتباه تایپی : ni tvlhk
عکس ده فرمان : در گوگل

آیا معنی ده فرمان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )