برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1469 100 1

حلیم

/halim/

مترادف حلیم: بردبار، رزین، سلیم، شکیبا، صبور ، پیه، چربی، هریسه

متضاد حلیم: ناشکیبا، ناصبور

برابر پارسی: با گندم

معنی اسم حلیم

اسم: حلیم
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: halim) (عربی) خویشتن دار، با صبر و تحمل، بردبار، از نام ها و صفات خداوند - بردبار، شکیبا، از نامهای خداوند

معنی حلیم در لغت نامه دهخدا

حلیم. [ ح َ ] (ع ص ) بردبار. (از منتهی الارب ) (آنندراج ) (ترجمان عادل بن علی ) (مهذب الاسماء). خویشتن دار. ج ، حُلَماء، احلام. (از منتهی الارب ) (آنندراج ). || (اِ) پیه فربهی. || شتر فربه. (از منتهی الارب ) (آنندراج ). اشتر فربه. || گندم با.هریسه. و آن آشی است معروف. (آنندراج ) :
شوربا چند خوری دست بگندمبا زن
که حلیم است برای دل و جان افکار.
بسحاق اطعمه.
چو ذوق حلیمش بمدرس نشاند
کتابی بجز نان و حلوا نخواند.
ملاطغرا (از آنندراج ).
لبش از گفتن و پختن محک بود
همه جوش حلیم بی نمک بود.
زلالی (از آنندراج ).
- حلیم پز ؛ کسی که پزنده ٔ حلیم است.
- حلیم پزی ؛ شغل و عمل حلیم پز.
- || دکان حلیم پز.
- امثال :
از هول حلیم توی دیگ نیفتی .
مگر سر حلیم روغن میری .
هم از شوربای قم ماند هم از حلیم کاشان .

حلیم. [ ح َ ] (اِخ ) نامی از نامهای خدای تعالی.

معنی حلیم به فارسی

حلیم
بردبار، شکیبا، پیه وشترفربه، آش گندم وگوشت
۱- (صفت) بردبار. جمه : احلام و حلمائ. ۲ - ( اسم ) پیه چربی . ۳ - ( اسم ) شتر فربه .
نامی از نامهای خدایتعالی
[ گویش مازنی ] /halim o/ لعاب برنج
[ گویش مازنی ] /halim sar serjey/ نوعی خورشت بومی
[porridge] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی غذای قوام دار که با پختن غلات خردشده در آب یا شیر تهیه می شود

معنی حلیم در فرهنگ معین

حلیم
(حَ) [ ع . ] (اِ.) بردبار. ج . احلام .

معنی حلیم در فرهنگ فارسی عمید

حلیم
خوراکی که از گندم و گوشت پختۀ له شده تهیه می شود.

حلیم در دانشنامه اسلامی

حلیم
حلیم (الحلیم)، از نام های خدا در قرآن است.
حلیم بر وزن فعیل به معنای اسم فاعل از مادّه حلم است.
اغلب لغویان این مادّه را به معنای تأنّی و پرهیز از عجله دانسته اند، در برابر طَیش یا سَفَه (کم خردی)، به معنای ندانسته کاری کردن.
برخی عقل را هم از معانی حلم شمرده اند، ولی به نظر راغب اصفهانی، حلم به طور مجازی در معنای عقل به کار رفته است.
بنابراین، حلیم به کسی گفته می شود که پیش از هر کاری در آن اندیشه می کند و بی دلیل در انجام دادن آن شتاب نمی کند، چنان که به خردمند نیز مجازآ حلیم گفته شده است.

واژه حلیم در قرآن
واژه حلیم پانزده بار در قرآن به کار رفته، که یازده بار در وصف خدا و چهار بار درباره انبیای الهی است.

واژه حلیم در روایات
در احادیث نیز حلیم در شمار ۹۹ نام نیکوی خدا (اسماءالحسنی) ذکر شده است. برخی در کتب خود طرق مختلف روایت اسماءاللّه را آورده اند.
همچنین در دعایی منقول از پیامبراکرم، برای رفع گرفتاری ها و آمرزش گناهان، خدا به این نام خوانده شده است.

کاربرد قرآنی واژه حلیم
...
حلیم
معنی حَلِيمٌ: هميشه بردبار
معنی عسق: از حروف مقطعه و رموز قرآن (در روايتي از امام صادق عليه السلام آمده که حمعسق معنايش حليم ، مثيب ( ثواب دهنده )،عالم ، سميع ، قادر ، قوي ، است )
ریشه کلمه:
حلم‌ (۲۱ بار)

«حَلِیم» از «حلم» به معنای بردباری، در راه رسیدن به یک هدف مقدس است و «أَوّاه» در اصل، به معنای کسی است که فراوان آه می کشد، خواه به خاطر ترس از مسئولیت های خود باشد و یا مشکلات و مصائبی که دامن مردم را گرفته است. در تفسیر «حَلِیم» گفته اند: او کسی است که در عین توانایی، در هیچ کاری قبل از وقتش شتاب نمی کند، و در کیفر مجرمان عجله ای به خرج نمی دهد. روحی بزرگ دارد و بر احساسات خویش مسلط است. «راغب» در «مفردات» می گوید: «حلم» به معنای خویشتن داری به هنگام هیجان غضب است، و از آنجا که این حالت از عقل و خرد ناشی می شود گاه به معنای عقل و خرد نیز به کار رفته، و گر نه معنای حقیقی «حلم» همان است که در اول گفته شد. ضمناً از این توصیف استفاده می شود که خد ...

حلیم در دانشنامه ویکی پدیا

حلیم
حلیم یا هَلیم از غذاهای سنتی منطقه خاورمیانه است که با گوشت و گندم یا بلغور یا جو پخته می شود. هلیم انواع مختلف دارد و مواد اولیه آنها با یکدیگر متفاوت است. اما برای تهیه هلیم گندم از گندم پوست گرفته و کوبیده شده، پیاز و گوشت گوساله سردست و مقداری روغن استفاده می شود. رنگ هلیم با با افزودن ادویه جات مانند دارچین و شکر عوض می شود.
این غذا معمولاً به عنوان صبحانه یا در ماه رمضان به عنوان افطاری مصرف می شود و با سرشیر، دارچین، کنجد، شکر و گوشت ریز شده مرغ یا بوقلمون تزئین می شود.
مصرف هلیم، در روزهای ماه رمضان به عنوان غذای وعده های افطار و سحرِ روزه داران، رایج است.
حلیم (عربی: حليم‎) فیلمی در ژانر زندگینامه ای است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به احمد زکی و منا زکی اشاره کرد. این فیلم در مورد زندگی نامه خواننده مشهور مصر عبدالحلیم حافظ ساخته شده است.
حلیم آباد (بجنورد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است.
این روستا در دهستان بدرانلو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۸۲ نفر (۲۳۰خانوار) بوده است.
حلیم عبدالمسیح الضبع (عربی: حليم عبد المسيح الضبع‎؛ Ḥalīm ʻAbd al-Masīḥ al-Ḍabآهنگساز، نوازنده، موسیقی شناسِ قومی و مدرس موسیقی اهل مصر و ایالات متحده آمریکا بود.
حلیم الضبع به یکی از خانواده های بزرگ و ثروتمند ارتدکس قبطی تعلق دارد که پیش تر، از ناحیهٔ ابو تیج واقع در استان اسیوط در مصر علیا مهاجرت بودند و در سال ۱۹۳۲ میلادی در مصر الجدیده ساکن شدند. معنای لغوی نام خانوادگی وی، «کفتار» است که چندان در کشور مصر رایج نیست. پدر او کشاورز بود و حلیم نیز در سال در رشتهٔ مهندسی کشاورزی تحصیل کرد و در سال ۱۹۴۵ مدرک لیسانس خود را از دانشگاه قاهره دریافت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

حلیم در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:هلیم

ارتباط محتوایی با حلیم

حلیم در جدول کلمات

حلیم
بردبار , شکیبا
حلیم خوراکی
هریسه

معنی حلیم به انگلیسی

meek (صفت)
مهربان ، رام ، بی روح ، فروتن ، خاضع ، ملایم ، نجیب ، حلیم ، افتاده ، بردبار ، با حوصله
submissive (صفت)
فروتن ، خاضع ، مطیع ، حلیم ، خاشع
duteous (صفت)
مطیع ، وظیفه شناس ، گماشت شناس ، حلیم

معنی کلمه حلیم به عربی

حلیم
وديع

حلیم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
درست این واژه در پارسی " هلیم " است ، در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو .
احمد سهرابی
واژگان و کلمات در هر زبانی ، دارای یک شبکه معنایی و تصوری هستند و غیر ممکن است که معنای بسیاری از واژگان را با یک یا چند کلمه بیان کنیم.اما این کار اشتباه ، متاسفانه در لغت نامه ها ، معمول و مرسوم است.
واژه" حلیم " در ادبیات و شعر عرب، از لحاظ معنا، متضاد واژه" جاهل " می باشد.در جامعه اعراب قبل از اسلام این واژه بسیار کاربردی بوده است. شخصی که لیاقت فرماندهی و هدایت قبیله را داشته.مصطفی عقاد کارگردان فیلم محمد رسول الله The messenger ، برخی از جلوه های حلم را در شخصیت پردازی نقش ابوسفیان، تصویر کرده است. حلم اساسا صفت شخصی است که دیگران را اداره میکند و بر آنان تسلط دارد. دور اندیش و صبور ، شخصی که تسلط بر احساسات و عواطفش را دارد و میتواند بر هوی و هوس های زودگذر خود پیروز شود، هر اندازه هم که تحریک شده باشد آرام و مطمئن و به دور از آشفتگی و پریشانی است، براحتی میتواند اشتعال و انفجار جهل را فرونشاند.. در دیالوگ بین ابوسفیان و برادر زنش در صحنه ای که قبل از جنگ بدر است ، برادر زن ابوسفیان - همان شخصی که با شمشیر علی به دوزخ رفت - نماد شخص جوان و جاهلی است که تحریک شده و از ابوسفیان - که بعنوان رییس یک قافله تجاری بزرگ در حال بازگشت از شام است- میخواهد که به لشگر جنگجویان بدر بپیوندد اما ابوسفیان نمیپذیرد و جوان به او میگوید : پس غیرتت کجا رفته ابوسفیان؟ و او در جواب میگوید: غیرت من بر پشت شترانم است.
حلم آرامی و توازن عقلی و تسلط بر نفس و استقامت رای است. حلم کوشش راستین آگاهانه است برای آنکه شخص صاحب قدرت بتواند زمام نفس را بعهده گیرد. حلیم کسی است که دشمن خود را می بخشد و جوانمردی از بالا و از وضعی برتر نشان میدهد. هرجا که قدرت نباشد، حلم نیز وجود ندارد.
در مقابل ، واژه "جهل" ، الگوی برجسته رفتار مرد تندخو و بی پروایی است که با اندک انگیختگی ممکن است قدرت تسلط بر نفس را از کف بدهد و در نتیجه بی باکانه به عمل برخیزد بی آنکه بیندیشد پیامد عمل او چه خواهد بود. شخصی بسیار زود رنج و هوسناک که مهار احساسات و عواطفش را بدست ندارد. در فارسی و در ایران هم ، تازه جوان در دوره بلوغ ، جاهل خطاب میشود بالاخص در برخی شهرستان ها.
توحيد
هوالعلیم

حلیم : از صفات باریتعالی است ؛ بردبار ؛ شکیبا ؛
هلیم : نوعی آش که باگندم وگوشت (مرغ) میپزند.وچنانچه بدان شیر اضافه کنند هلیم شیر گویند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حلیم مرغ   • طرز تهیه حلیم با بلغور گندم   • خواص حلیم   • طرز تهيه حليم بادمجان   • حلیم شیر   • حلیم بوقلمون   • حلیم خانگی   • طرز تهیه حلیم نذری   • معنی حلیم   • مفهوم حلیم   • تعریف حلیم   • معرفی حلیم   • حلیم چیست   • حلیم یعنی چی   • حلیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حلیم
کلمه : حلیم
اشتباه تایپی : pgdl
آوا : halim
نقش : صفت
عکس حلیم : در گوگل

آیا معنی حلیم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران