برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1386 100 1

حسن شاملو

معنی حسن شاملو در لغت نامه دهخدا

حسن شاملو. [ ح َ س َ ن ِ ] (اِخ ) ابن حسین خان. دیوانی در سه هزار بیت دارد و از طرف شاه عباس اول حاکم هرات شدو خوشنویس نیز بود. در 1052 هَ. ق. درگذشت. خطاطان وی را با حسن کرمانی ملقب به حسنین کرده اند. احوالش در تذکره ٔ نصرآبادی ص 20 و آتشکده ٔ آذر ص 12 و روز روشن ص 172 و تذکره ٔ غنی ص 43 و امتحان الفضلا ج 2 ص 40 صص 235 - 250 و ذریعه ج 9 ص 243 و ریاض العارفین ص 68 و نمونه ٔ خطوط خوش شاهنشاهی و قاموس الاعلام ترکی آمده است.

معنی حسن شاملو به فارسی

حسن شاملو
ابن حسین خان دیوانی در سه هزار بیت دارد و از طرف شاه عباس اول حاکم هرات شد

حسن شاملو در دانشنامه ویکی پدیا

حسن شاملو
حسن شاملو در سدهٔ یازدهم هجری و در زمان شاه عباس اول حاکم شهر هرات بود و افزون بر ویژگی های سیاسی و اداری، شاعری شیرین سخن و خوشنویسی برجسته نیز بود. او از خوشنویسان و نستعلیق نویسان زبردست بوده است.
فضاپلی، حبیب الله، اطلس خط، چاپ دوم ۱۳۶۲ اصفهان، انتشارات مشعل اصفهان، ص ۵۴۶ و ۵۴۷ و ۶۱۳
حاکم خوشنویس هرات - آصف فکرت
پیدایش و سیر تحول هنر خط، انتشارت یساولی، چاپ دوم ۱۳۶۰ ص ۱۶۲
او فرزند حسین خان از بزرگان امرای شاملو بود که پدر بر پدر در دربار پادشاهان صفوی دارای مشاغل مهم بوده اند. حسن خان در زمان سلطنت شاه عباس کبیر به سال ۱۰۲۷ بجای پدر خود امیرالامرا و بیگلربیگی خراسان را عهده دار شد. و در زمان شاه صفی همچنان حکومت هرات را داشت و امیرالامرای خراسان بود. وی سرداری دلیر بود و چند بار مهاجمان ازبک را شکست داده است.
مجلس این حاکم هنرمند، هیچگاه از صاحبان فضل و کمال خالی نبود و اوقات خود را صرف همنشینی با فضلا و شعرا و هنرمندان می کرد.
در عالم آرای عباسی آمده که فردی سخنور و خوشنویس بوده و صاحب سیف و قلم بوده و شعر می سروده است. دیوان او مشتمل بر سه هزار بیت بوده که به نظر نصرآبادی رسیده بوده است. نمونه شعر او یک رباعی است که به خط نستعلیق درشت در کتیبه ای در حرم علی بن موسی الرضا نصب بوده:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با حسن شاملو

حسن شاملو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی حسن شاملو   • مفهوم حسن شاملو   • تعریف حسن شاملو   • معرفی حسن شاملو   • حسن شاملو چیست   • حسن شاملو یعنی چی   • حسن شاملو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی حسن شاملو
کلمه : حسن شاملو
اشتباه تایپی : psk ahlg,
عکس حسن شاملو : در گوگل

آیا معنی حسن شاملو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )