برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1549 100 1
شبکه مترجمین ایران

جعفر بن ابی طالب

جعفر بن ابی طالب در دانشنامه اسلامی

جعفر بن ابی طالب
جعفر بن ابی طالب پسر عموی پیامبر و برادر حضرت علی و از شهدای بزرگ صدر اسلام است.
جعفر بن ابی طالب، کنیه اش ابوعبد الله ، پسر عموی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم ، برادر حضرت علی علیه السلام ، و از شهدای بزرگ صدر اسلام . مادرش ، فاطمه بنت اسد بن هاشم ، نخستین زن هاشمی بود که با مردی هاشمی ، یعنی ابوطالب ، ازدواج کرد و به ترتیب چهار پسر به نامهای طالب ، عقیل ، جعفر و علی به دنیا آورد که فاصله زمانی میان هر کدام ده سال بود.
جعفر بن ابی طالب
جعفر بن ابی طالب بن عبدالمطلب مشهور به جعفر طیار و ذوالجناحین، سومین فرزند ابوطالب، پسرعموی پیامبراکرم(ص)، برادر بزرگ تر امام علی(ع) و صحابی رسول خدا(ص).
وی دارای مقام و منزلت بسیاری نزد پیامبر اکرم(ص) بود و رسول خدا او را به عنوان سرپرست کاروان مسلمانان در مهاجرت به حبشه برگزید. پیامبر(ص) پس از بازگشت جعفر از حبشه به او نمازی آموخت که به نماز جعفر طیار مشهور است. جعفر در جنگ موته به شهادت رسید. مزار او در اردن است.
بنا بر نظر مشهور، تولد جعفر، بیست سال پیش از بعثت پیامبر(ص) در طایفه بنی هاشم از قبیله قریش اتفاق افتاد. پدر وی ابوطالب از بزرگان قریش و مادرش فاطمه بنت اسد بود. وی سومین فرزند ابوطالب پس از طالب و عقیل بود. فرزند چهارم ابوطالب ، علی(ع) است. گفته شده است فاصله بین هر کدام از برادران ده سال بوده است.
جعفر بن ابی طالب پسرعموی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) و برادر حضرت علی (علیه السلام) و از شهدای بزرگ صدر اسلام است.
جعفر بن ابی طالب، کنیه اش ابوعبد الله ، پسر عموی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) ، برادر حضرت علی (علیه السلام) ، و از شهدای بزرگ صدر اسلام . مادرش ، فاطمه بنت اسد بن هاشم ، نخستین زن هاشمی بود که با مردی هاشمی ، یعنی ابوطالب ، ازدواج کرد و به ترتیب چهار پسر به نامهای طالب ، عقیل ، جعفر و علی به دنیا آورد که فاصله زمانی میان هر کدام ده سال بود. جعفر بن ابی ...

جعفر بن ابی طالب در دانشنامه ویکی پدیا

جعفر بن ابی طالب
جعفر ابن ابی طالب (۳۴ قبل از هجرت - ۸ قمری) ملقب به ذوالجناحین و مشهور به جعفر طیار یکی از صحابه و پسر عموی پیامبر اسلام محمد و همچنین برادر بزرگتر علی بن ابی طالب بود.
محمد بن جعفر طیار
وی در سال پنجم بعثت که آزار و شکنجه هایی که بت پرستان نسبت به مسلمانان روا می داشتند، به اوج خود رسیده و آنان را به ستوه آورده بود، سرکرده گروهی از مسلمانان بود که با اجازه محمد به سرزمین حبشه هجرت کردند. چون مردم حبشه از اهل کتاب و به دین عیسی بودند و می شد حدس زد که نسبت به یکتاپرستان مهربان خواهند بود. داستان دفاع جعفر ابن ابی طالب از اسلام و مسلمین در برابر نجاشی پادشاه حبشه (هنگامی که عمروعاص برای برگرداندن آن ها با هدایای بسیار به نزد پادشاه رفته و او را تحریک کرده بود) در تاریخ آمده است. جعفر بن ابی طالب پسری به نام عبدالله داشت که شوهر زینب بود.
وی در غزوه موته (سال هفت بعد از هجرت) رایت سپاه اسلام را داشت، تا آنکه دو دستش را بیفکندند و او با دو دست بریده سعی در برپا نگاه داشتن رایت اسلام داشت. محمد در مورد او گفت: «خداوند به جای آن دو دست دو بال عطا فرمود که بدانها در بهشت پرواز کند بهر جای که خواهد». وی برادر امام اول شیعیان نیز هست. مزار او در موته است.
نماز جعفر طیار یک نماز مستحبی است که منسوب به جعفر طیار است و در روایت های اسلامی، فضیلت های زیادی برای خواندن آن ذکر شده است. بر اساس احادیث اسلامی، این نماز را پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله تحت عنوان هدیه ای به جعفر بن ابی طالب تعلیم داد. هنگامی که جعفر در روز فتح خیبر از حبشه به شهر مدینه حرکت کرد، پیامبر اسلام به استقبال وی آمد و به مردم اعلام داشت:
عکس جعفر بن ابی طالب


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جعفر بن ابی طالب در دانشنامه آزاد پارسی

جعفر بن اَبی طالب (ح ۲۰ پیش از بعثت ـ۸ق)
(ملقب به جعفر طیّار) از صحابۀ پیامبر. عموزادۀ پیامبر (ص) و برادر مهتر امام علی (ع) بود. حدود بیست سال پیش از بعثت در مکه به دنیا آمد و همان جا پرورش یافت. دومین مردی بود که اسلام آورد. بسیار شبیه پیامبر (ص) بود چنان که پیامبر (ص) به او فرمود: «در صورت و سیرت شبیه منی». به سبب عنایت و دستگیری بسیار نسبت به مستمندان او را ابوالمساکین خواندند. جعفر سال پنجم بعثت با جمعی از یاران پیامبر به حبشه هجرت کرد و در سال ۷ق هم زمان با فتح خیبر به مدینه بازگشت، پیامبر با کمال خوشدلی از او استقبال کرد و فرمود: «نمی دانم به کدامیک خوشحال ترم به آمدن جعفر یا فتح خیبر؟» آنگاه نماز تسبیح را که به نماز جعفر طیّار شهرت یافته به او آموخت. در ماه جمادی الاولی سال ۸ق فرماندهی سپاه اسلام را به عهده گرفت و در نبرد مؤته (از نواحی بلقاء شام) چنان مردانه جنگید که دست هایش قطع شد و به شهادت رسید. پیامبر (ص) فرمودند: خداوند دو بال به او کرامت فرمود که همچون فرشتگان پرواز کند؛ لذا به «جعفر طیّار» و «ذوالجناحین» لقب یافته است. آرامگاهش در مؤته زیارتگاه مسلمانان و مورد احترام مسیحیان است.

جعفر بن ابی طالب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جعفر بن ابی طالب   • مفهوم جعفر بن ابی طالب   • تعریف جعفر بن ابی طالب   • معرفی جعفر بن ابی طالب   • جعفر بن ابی طالب چیست   • جعفر بن ابی طالب یعنی چی   • جعفر بن ابی طالب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جعفر بن ابی طالب

کلمه : جعفر بن ابی طالب
اشتباه تایپی : [utv fk hfd xhgf
عکس جعفر بن ابی طالب : در گوگل

آیا معنی جعفر بن ابی طالب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )