برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

جابر بن عبدالله انصاری

جابر بن عبدالله انصاری در دانشنامه اسلامی

جابر بن عبدالله انصاری
جابربن عبداللّه انصاری، صحابی و از مُکْثِرینِ حدیث بود.
جدّ وی، عَمرو بن حرام بن کعب بن غَنْم بود و نسبتش به خَزْرَج می رسید. پدرِ جابر پیش از هجرت پیامبر اکرم به یثرب، مسلمان شد و در بیعت عَقَبه دوم با رسول خدا پیمان بست و جزو دوازده نقیبی شد که پیامبر آنان را به نمایندگی قبایلشان بر گزید. وی در غزوه بدر حضور داشت و در غزوه اُحُد به شهادت رسید. کنیه جابر، به سبب نام فرزندانش، در منابع به صورتهای گوناگون آمده، اما از میان آنها کنیه ابوعبداللّه صحیح تر دانسته شده است.

زندگی جابر
اولین آگاهی ما از زندگی جابر، حضور او با پدرش در بیعت عقبه دوم در سال سیزدهم بعثت است. وی کم سال ترین ناظرِ بیعت اوسیان و خزرجیان با پیامبر صلی اللّه علیه وآله وسلم بود. باتوجه به سال مرگ و مدت عمرش، احتمالاً در آن زمان حدود شانزده سال داشته است.

← حضور جابر در جنگ ها
جابر از آن گروه صحابه ای است که احادیث فراوانی از پیامبر اکرم نقل کرده است؛
از این رو، او را حافظ سنّت نبوی و مُکْثِر در حدیث خوانده اند. در منابع روایی و سیره و تاریخ، به روایات جابر استناد بسیار شده و روایات وی مورد توجه مذاهب اسلامی بوده است. جابر در حوزه احکام فقهی صاحب رأی بوده و فتوا می داده و از این رو، ذهبی او را مجتهد و فقیه خوانده است.

← نقل حدیث از صحابه و تابعین
...
جابر بن عبدالله انصاری
جابر بن عبداللّه انصاری (درگذشت بین سال های ۶۸ق تا ۷۹ق)، صحابی پیامبر اسلام(ص) و راوی حدیث لوح که دربردارنده نام امامان شیعه از زبان پیامبر(ص) است. وی همچنین در سلسله راویان احادیث مشهور شیعی مانند حدیث غدیر، حدیث ثقلین و حدیث شهر علم نیز قرار دارد.
جابر را از اصحاب پنج امام (از امام علی (ع) تا امام باقر (ع)) دانسته اند. او پس از واقعه عاشورا، نخستین زائر امام حسین(ع) بود که در روز اربعین به کربلا رسید. همچنین بنابر روایات، او سلام پیامبر(ص) را به امام باقر(ع) رساند.
جابِرِ بن عبدالله بن عَمرو بن حرام بن کعب بن غَنْم بن سلمة، نسبش به خَزْرَج می رسد. پدرش پیش از هجرت پیامبر اکرم(ص) به یثرب، مسلمان شد و در بیعت ...

جابر بن عبدالله انصاری در دانشنامه ویکی پدیا

جابر بن عبدالله انصاری
جابر بن عبدالله انصاری (زاده ۱۶ قبل از هجرت - درگذشته ۷۹ ه‍. ق) با نسب کامل جابِرِ بن عبدالله بن عَمرو بن حرام بن کعب بن غَنْم بن سلمة از صحابه محمد پیامبر اسلام، که حدود پانزده سال قبل از هجرت محمد در مدینه از قبیله خزرج به دنیا آمد. او همان طور که محمد پیامبر اسلام بشارت داده بود تا زمان امامت محمد باقر زنده بود و سلام پیامبر اسلام را به محمد باقر رساند.
میرزا سلمان جابری اصفهانی
شیخ مسعود انصاری
Father: Abdullah ibn Amr
عبدالله پدر جابر از بزرگان قبیله خزرج و از نخستین مسلمانان مدینه بود و در بیعت عقبه شرکت نموده و از کسانی بوده که سوگند خوردند پس از مهاجرت محمد به مدینه جان و مال خود را فدای او کنند.
اولین موردی که مورخان از جابر آورده اند، حضور او با پدرش در بیعت عقبه دوم در سال ۱۳ بعثت است. وی کم سال ترین ناظرِ بیعت اوسیان و خزرجیان با محمد بود و احتمالاً در آن هنگام ۱۶ سال داشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جابر بن عبدالله انصاری در دانشنامه آزاد پارسی

جابِر بن عبدالله انصاری ( ـ ح ۷۹ق)
از اصحاب پیامبر (ص) و از یاران امام علی (ع) و امام حسن (ع) و حسین (ع)">امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) و امام باقر (ع). پدرش از شهدای احد بود. او خود در اکثر غزوات پیامبر شرکت داشت و در جنگ های جمل و صفین و نهروان امام علی (ع) را همراهی کرده است. گویند جابر نخستین کسی است که پس از شهادت امام حسین (ع) برای زیارت قبر آن حضرت به کربلا رفت. روایت های جابر در کتب حدیث شیعه و سنی پراکنده است و از نسل او عالمان بسیار بوده اند. جمعی از ذریۀ او در عراق و ایران باقی اند.

جابر بن عبدالله انصاری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جابر بن عبدالله انصاری   • مفهوم جابر بن عبدالله انصاری   • تعریف جابر بن عبدالله انصاری   • معرفی جابر بن عبدالله انصاری   • جابر بن عبدالله انصاری چیست   • جابر بن عبدالله انصاری یعنی چی   • جابر بن عبدالله انصاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جابر بن عبدالله انصاری

کلمه : جابر بن عبدالله انصاری
اشتباه تایپی : [hfv fk ufnhggi hkwhvd
عکس جابر بن عبدالله انصاری : در گوگل

آیا معنی جابر بن عبدالله انصاری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )