برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

تنبیه الامه و تنزیه المله

تنبیه الامه و تنزیه المله در دانشنامه اسلامی

تنبیه الامه و تنزیه المله
تنبیه الأمة و تنزیه الملة تألیف آیت الله میرزا محمد حسین غروی نائینی
نائینی که در مکتب میرزای شیرازی تربیت شده و با منش اجتماعی- سیاسی او انس گرفته بود و در نهضت تنباکو از مشاوران وی بشمار می رفت، در عرصه های سیاسی-اجتماعی حضور جدی و فعّالی داشت.
از سوی دیگر انس و دوستی او با سید جمال الدین اسد آبادی از دوران جوانی در اصفهان و استمرار این پیوند تا زمانی که در سامرا بود، به طوری که سید جمال در سفری به سامرا برای ملاقات با میرزای شیرازی چند روزی در حجرۀ نائینی ساکن شد؛نشان از تفکر اجتماعی-سیاسی نائینی و منش او در این عرصه دارد.
زندگی او در مقاطع مختلف و حضورش در جریانات مهم سیاسی آن عصر همچون انقلاب مشروطیت در ایران،جهاد بر ضد استعمار انگلیس، تجاوز روسیه و نهضت اسلامی در عراق که به تبعیدش منتهی شد،گواه بر شخصیت اجتماعی-سیاسی اوست.
پس از اعلان مشروطیت در ایران، مؤلف را بزرگترین حامیان مشروطه شمرده اند که با تألیف این کتاب مشهور و ارزندۀ «تنبیه الأمّة و تنزیه الملّة»، که مورد تأیید رهبران مشروطه آخوند ملا محمد کاظم خراسانی و ملاّ عبداللّه مازندرانی قرار گرفت، سهم وافری در این نهضت ایفا کرد.
تألیف این اثر در شرائط دشوار آن روز از یک سو در میان مسلمانان پشتوانه ای نظری برای مشروطه بشمار می آمد، به گونه ای که شخصیتی چون شهید مرتضی مطهری فارغ از ماجرای مشروطه دربارۀ جایگاه این اثر می نویسد:
تنبیه ُالاُمَّة و تَنْزیه ُالمِلَّة، مشهورترین رساله در باره مبانی فکری و ابعاد گوناگون حکومت مشروطه، بر اساس نگرش شیعی، نوشته میرزا محمدحسین غروی نائینی (متوفی ۱۳۵۵) و به زبان فارسی است.
آیة الله نایینی این کتاب را در بحران انقلاب مشروطه در سال ۱۳۲۷ ق. به زبان فارسی نوشت و از سوی آیة الله آخوند خراسانی و آیة الله شیخ عبدالله مازندرانی مورد تأیید و تقریظ قرار گرفت.میرزا در این کتاب حاکمیت اسلام ناب محمدی ـ صلی الله علیه و آله ـ را با دلیل و برهان قاطع اثبات کرده و پرده از چهره حکومتهای استبدادی برداشته است او ز ...

تنبیه الامه و تنزیه المله در دانشنامه ویکی پدیا

تنبیه الامه و تنزیه المله
تنبیه الامة و تنزیه الملة رساله ای سیاسی از محمدحسین نائینی در محدودهٔ نظریهٔ شیعی حکومت جور در دورهٔ غیبت و در دفاع از حکومت انتخابی و مخالفت با سلطنت مطلقه و حکومت استبدادی است که آن را در ربیع الاول ۱۳۲۷ ق. (پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی و پیش از فتح تهران توسط مشروطه خواهان) نوشت و در همان سال در بغداد به چاپ رساند این کتاب مورد تأیید محمدکاظم خراسانی و عبدالله مازندرانی دو فقیه معروف آن زمان نیز قرار گرفت.
۱۴۱۰ (قمری) توسط محمدسعید الطریحی در مجله الموسم در لبنان و در پایان کتاب ضد الاستبداد توفیق السیف، چاپ ۱۹۹۹ در بیروت
۱۴۱۹ (قمری) توسط عبدالکریم آل نجف در قم
عنوان کامل کتاب را «تنبیه الامة و تنزیه الملة فی لزوم المشروطیة الدولة المنتخبة لتقلیل الظلم علی أفراد الأمة و ترقیةالمجتمع» نیز ثبت کرده اند.
کتاب به گفته نگارنده «در تشریح حقیقت استبداد و مشروطیت دولت و تحقیق قانون اساسی و مجلس شورای ملی و توضیح معنی حریت و مساوات است» او استبداد را به دو نوع استبداد سیاسی و استبداد دینی تقسیم کرده و از میان بردن استبداد دینی را بسیار دشوارتر می داند.
استبداد را به سیاسی و دینی منقسم و هر دو را مرتبط به هم و حافظ یکدیگر و با هم تؤام دانسته اند و قلع این شجره خبیثه و تخلص از این رقیت خسیسه -که وسیله آن فقط به التفات و تنبه ملت منحصر است- در قسم اول اسهل و در قسم دوم در غایت صعوبت و بالتبع موجب صعوبت علاج قسم اول هم خواهد بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تنبیه الامه و تنزیه المله در دانشنامه آزاد پارسی

تَنبیهُ الْاُمَّه و تَنْزیهُ الْمِلَّه
کتابی در دفاع از نظام مشروطه به فارسی از محمدحسین غَرَوی نائینی (۱۲۷۷ـ ۱۳۵۵ق). نویسنده ، این کتاب را تقریباً ده ماه پس از الغای مشروطیت و در دفاع از آن نگاشت (۱۳۲۷ق) و کوشید تا مبانی و اصول مشروطه و نظام پارلمانی و دموکراسی را از مبانی اعتقادی اسلام و با استفاده از قواعد فقهی استخراج کند و اسلامی بودن آن اصول را اثبات کند. انگیزۀ اصلی مؤلف ، پاسخ گویی به اشکالات و شبهاتی است که در کتاب تَذکرة الغافل و اِرشادُ الجاهل آمده است . مخاطبان نائینی در این کتاب ، کسانی هستند که از موضع مذهبی و فقهی با مشروطیت مخالفت می کردند. کتاب دارای یک مقدمه با پنج فصل و یک خاتمه است . این اثر در تقویت مشروطیت ، بسیار مؤثر واقع شد و پس از فروپاشی سلطنت محمدعلی شاه قاجار (۱۳۲۷ق)، مورد استفاده و استناد مشروطه خواهان قرار گرفت . آخوند خراسانی و شیخ عبدالله مازندرانی ، دو تقریظ بر این کتاب نوشتند که بر اعتبار و اهمیت آن افزود. تاکنون ده ها کتاب و مقاله در شرح و تفسیر آن نوشته شده است . آیت الله طالقانی در ۱۳۳۴ ش ، این کتاب را با مقدمه ای مبسوط با نام حکومت از نظر اسلام به چاپ رساند.

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تنبیه الامه و تنزیه المله   • مفهوم تنبیه الامه و تنزیه المله   • تعریف تنبیه الامه و تنزیه المله   • معرفی تنبیه الامه و تنزیه المله   • تنبیه الامه و تنزیه المله چیست   • تنبیه الامه و تنزیه المله یعنی چی   • تنبیه الامه و تنزیه المله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تنبیه الامه و تنزیه المله

کلمه : تنبیه الامه و تنزیه المله
اشتباه تایپی : jkfdi hghli , jkcdi hglgi
عکس تنبیه الامه و تنزیه المله : در گوگل

آیا معنی تنبیه الامه و تنزیه المله مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )