برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1343 100 1

بیماری تنفسی

بیماری تنفسی در دانشنامه ویکی پدیا

بیماری تنفسی
بیماری تنفسی که عموماً در ارتباط با بیماری ریوی است شامل گروهی از بیماری ها هستند که از طریق درگیر کردن بخش یا قسمت هایی از دستگاه تنفس باعث اختلال در عملکرد ریه ها می گردند. گاهی بیماری تنفسی در نتیجه آسیب به پرده جنب (پلورا)، حفره پلورال یا ماهیچه ها و اعصاب تنفسی ایجاد می شود. ریه ها مهم ترین قسمت دستگاه تنفسی هستند که در عمل تبادل گازهای تنفسی جهت تأمین اکسیژن بافت های مختلف بدن و دفع کربن دی اکسید نقش دارند. نایژه ها، نایژک ها و کیسه های هوایی از اجزای مهم هر کدام از ریه ها به شمار می آیند که در یک بیماری تنفسی ممکن است درگیر شوند. گاهی ضایعه در بافت ریه یا عروق خونی آن ایجاد می گردد. بیماری های ریوی در هر سال بسیاری از افراد جامعه را مبتلا می کنند که باعث کاهش سطح عملکرد فرد در فعالیت های روزمره می گردند. بیماری های دستگاه تنفسی در انگلستان شایع ترین عامل مراجعه به پزشکان عمومی است. میزان اختلال در عملکرد تنفس در یک بیماری ریوی به نوع بیماری و وسعت آسیب وارده بستگی دارد. بیماری های ریوی یکی از عوامل مهم مرگ و میر افراد در سراسر جهان است.
بیماری های انسدادی ریوی
بیماری های محدودکننده ریوی
بیماری های عروقی ریوی
بیماری های دیگر
یک بیماری ریوی ممکن است باعث درگیری مجاری تنفسی، بافت ریه یا عروق خونی گردد. معمولاً ترکیبی از این اختلالات در بسیاری از بیماری ها ی تنفسی دیده می شوند. به طور کلی می توان بیماری های تنفسی را به گروه های زیر تقسیم بندی کرد:
بیماری های انسدادی ریه در ارتباط با انسداد مجاری هوایی نایژه ها، نایژک ها، مجاری آلوئولی و کیسه های هوایی هستند. این گروه از بیماری ها با کاهش سرعت جریان بازدمی مشخص می شوند. در بیماری های انسدادی ریوی وضعیتی ایجاد می شود که باعث مقاومت به عبور جریان هوا می گردد. عواملی که ممکن است باعث مقاومت به عبور جریان هوا در یک بیماری انسدادی ریه گردند عبارتنداز:
بیماری های انسدادی ریوی شامل موارد زیر است:
عکس بیماری تنفسی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بیماری تنفسی

بیماری تنفسی در جدول کلمات

بیماری تنفسی
برونشیت, آسم

بیماری تنفسی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسیب ریگی
برونشیت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بیماری تنفسی   • مفهوم بیماری تنفسی   • تعریف بیماری تنفسی   • معرفی بیماری تنفسی   • بیماری تنفسی چیست   • بیماری تنفسی یعنی چی   • بیماری تنفسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیماری تنفسی
کلمه : بیماری تنفسی
اشتباه تایپی : fdlhvd jktsd
عکس بیماری تنفسی : در گوگل

آیا معنی بیماری تنفسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )