برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1453 100 1

بهداشت جهانی

بهداشت جهانی در دانشنامه ویکی پدیا

بهداشت جهانی
این مقاله آخرین بار در ۱۸ روز پیش توسط Yamaha5Bot (بحث | مشارکت ها) ویرایش شده است. (پاکسازی میانگیر)
پزشکی پاتولوژی بیماری را تشریح می کند و پیشگیری، تشخیص و درمان را ترقی می بخشد.
سلامت عمومی بر سلامت مردم تأکید دارد.
اپیدمیولوژی به شناسایی عوامل خطر و علل مشکلات سلامت کمک می کند.
جمعیت شناسی داده های لازم برای تصمیم گیری های سیاسی را فراهم می کند.
اقتصاد بر هزینه - اثربخشی و هزینه - سود در تخصیص بهینه منابع بهداشتی تاکید می کند.
دیگر علوم اجتماعی مانند جامعه شناسی، مطالعات توسعه، روانشناسی، انسان شناسی، مطالعات فرهنگی و قانون می توانند به تعیین عوامل سلامت در جوامع کمک کنند.
بهداشت جهانی، سلامت جمعیت در چارچوب جهانی است، در تعریف، "حیطه ای از مطالعه، تحقیق و عمل است که اولویت را در ارتقاء بهداشت و عدالت در سلامت برای همه مردم در سراسر جهان قرار می دهد."
اغلب شامل مشکلاتی می شود که از مرزهای ملی فراتر می روند و یا تاثیر سیاسی و اقتصادی جهانی دارند. بنابراین سلامت جهانی در مورد بهبود سلامت در سراسر جهان (از جمله سلامت روان)، کاهش تفاوت ها و حمایت از تهدیدات جهانی است که مرزهای ملی را در می نوردد. بهداشت جهانی نباید با سلامت بین المللی اشتباه گرفته شود که شاخه ای از سلامت عمومی با تمرکز بر کشورهای در حال توسعه و کمک کشورهای صنعتی است. سلامت جهانی می تواند در حیطه ی اثر بیماری های مختلف در جهان و شیوع آن ها که تهدیدی جدی برای زندگی است، محسوب شود.
آژانسی که به طور برجسته در ارتباط با سلامت جهانی (و سلامت بین المللی) فعالیت دارد، سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. سایر سازمان های مهم که بر سلامت جهانی تاثیر می گذارند یونیسف و برنامه جهانی غذا هستند.
عکس بهداشت جهانی
داروهای اساسی سازمان بهداشت جهانی (به انگلیسی: WHO Model List of Essential Medicines) فهرستی از داروهای مهم و اساسی است که پیشنهاد شده تا به مقدار کافی در هر کشور موجود باشن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بهداشت جهانی در دانشنامه آزاد پارسی

بهداشت جهانی (world health)
نماد سازمان جهانی بهداشت
وظیفۀ اصلی سازمان جهانی بهداشت، برای پایش وضع سلامتی و بهداشت مردم جهان. فقر و شرایط محیطی نامناسب باعث گسترش بیماری هایی می شود که به راحتی قابل پیش گیری اند. در کشورهای غیرصنعتی فراوان است. در ۱۹۹۰، بنابه تخمین سازمان بهداشت جهانی یک میلیارد نفر، یعنی بیست درصد از جمعیت دنیا، بیمار بودند، یعنی مبتلا به سوء تغذیه بودند یا از نظر سلامتی وضعیت مناسبی نداشتند. در همان زمان، در افریقای شمالی و خاورمیانه ۲۵ درصد از جمعیت منطقه بیمار بودند.بیماری های قابل پیش گیری با واکسن. بیماری های قابل پیش گیری با واکسنعبارت اند از فلج اطفال، کزاز، دیفتری، سیاه سرفه، سل، و سرخک. سالانه ۴۶ میلیون کودک در برابر این شش بیماری واکسینه نمی شوند و همین امر عامل مرگ سالانه ۲.۸میلیون کودک و معلولیت ۳میلیون کودک دیگر است.
اسهال. سالانه ۷۵۰میلیون مورد اسهال در کودکان اتفاق می افتد که باعث مرگ ۴ میلیون نفر می شود. درمان با مایعات خوراکی کم آبی بدن را جبران می کند و از ۶۵ درصد از مرگ های ناشی از اسهال پیش گیری می کند. اساس درمان با این روش استفاده از بسته های آمادۀ نمک و شکر است. مخارج استفاده از این روش بسیار اندک است، ولی کمتر از یک سوم اطفال با این روش درمان می شوند.
سل. ۱.۶میلیارد نفر حامل باکتری عامل این بیماری اند و سالانه ۳میلیون نفر به علت این بیماری می میرند. تقریباً ۹۵ درصد از مبتلایان به سل را می توان در طی شش ماه با دورۀ درمانی ویژه ای شامل داروهای پادزی درمان کرد. هزینۀ درمان هر نفر کمتر از ۳۰ دلار است. افزایش هزینۀ سرانۀ بهداشتی در کشورهای صنعتی به میزان فقط دو دلار امریکا امکان ایمن سازی همۀ کودکان، ریشه کنی فلج اطفال، و تأمین داروهای لازم برای درمان همۀ موارد بیماری های اسهالی، عفونت های حاد تنفسی، سل، مالاریا، شیستوزومیاز، و اکثر بیماری های آمیزشی را فراهم می آورد.

ارتباط محتوایی با بهداشت جهانی

بهداشت جهانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بهداشت جهانی   • مفهوم بهداشت جهانی   • تعریف بهداشت جهانی   • معرفی بهداشت جهانی   • بهداشت جهانی چیست   • بهداشت جهانی یعنی چی   • بهداشت جهانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهداشت جهانی
کلمه : بهداشت جهانی
اشتباه تایپی : finhaj [ihkd
عکس بهداشت جهانی : در گوگل

آیا معنی بهداشت جهانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران