برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1466 100 1

باکو

/bAku/

معنی باکو در لغت نامه دهخدا

باکو. (اِخ ) (ایالت...) نام یکی از ایالات ماوراء قفقاز و خطه ٔ شیروان که در میان رودخانه ٔ کر (کوروش ) و بحر خزر و طوالش واقع است و از جنوب به قره باغ محدود است ، قسمت شمالی آن را دامنه های سلسله ٔ جبال قفقاز و رشته های آن تشکیل میدهد و بلندترین کوههایش : شاه البرز، تفان ، باباطاغ و بش بادمق نامیده میشود و اغلب از برف مستور است.آب و هوایی معتدل دارد و بحاصلخیزی مشهور است. وسعت این ناحیه قریب 39 هزار گز مربع است. (از قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1204). و رجوع به باکو (شهر...) شود.

باکو. (اِخ ) (شهر...) به واو مجهول شهری است قریب شیروان. (غیاث اللغات ). نام شهری است بشمال ایران. (آنندراج ). شهری است به عجم. (منتهی الارب ). باکوبه. باکویه. باکی. (در تلفظ ترکان ). نام بندری در ساحل غربی دریای خزر که 237000 تن جمعیت دارد. بادکوبه. (ناظم الاطباء). شهری در کنار دریای آبسکون در شبه جزیره ٔ آپشرون دارای هشتاد هزار جمعیت و از متصرفات دولت روس (پایتخت فعلی جمهوری آذربایجان ) و گویند این شهر را انوشیروان بنا کرد و دارای آتشکده ٔ معتبری بود و معادن نفت آنجا مشهور است. (ناظم الاطباء). شهرکیست [ از ناحیت اران ] برکران دریا [ ی خزر ] و به کوه نزدیک و هر نفط که بناحیت دیلمان بکار برند از آنجا برند. (از حدود العالم ). یاقوت در ذیل باکویه گوید: شهری از نواحی دربند شیروان است که منبعی نفت عظیم دارد که درآمد روزانه ٔ آن بهزار درهم میرسد. در کنار این منبع چشمه ای دیگر از نفت سفید است که مانند روغن زیبق است و شب و روز قطع نمیشود و اجاره ٔ آن مانند منبع اولی است. و من از یکی دوستان مورد اطمینان بازرگان شنیدم که او در آنجا زمینی را دیده است که درآن همیشه آتش روشن بوده است و حتماً کسی در آن منبعآتش افکنده و آن آتش بعلت ماده ٔ معدنی تا به امروز روشن مانده است. (از معجم البلدان ). شهری است از نواحی دربند شیروان. (مراصدالاطلاع ). ناحیه ایست در بحر خزر به محاذات جزیره ٔ اﷲاکبر که اکنون آباد است. (نزهةالقلوب ). در نزهة القلوب ذیل باکویه آمده است : باکویه از اقلیم پنجم است. طولش از جزایر خالدات فدل و عرض از خط استوا مرل ، هوایش بگرمی مایل است. حاصلش غله بیشتر باشد. (نزهة القلوب ج 3 ص 92). نفط معادن بسیار دارد و در ایران زمین بزرگترش معدن ...

معنی باکو به فارسی

باکو
( باکو دوم ) ناحیه ای نفت خیز در اتحاد جماهیر شوروی بین اورال و ولگا در باشکیری که امروزه میزان استخراج نفت آن از باکو تجاوز کرده است .
شهری است قریب به شیروان
دانشگاهی است در باکو ( قفقاز اتحاد جماهیر شوروی ) .درین دانشگاه زبان و ادبیات فارسی نیز تدریس میشود.

باکو در دانشنامه اسلامی

باکو
باکو یکی از مهمترین مراکز شیعه نشین جمهوری آذربایجان بوده و هم اینک پایتخت آن کشور است. نام این شهر به صورت های باکو، با کودبه، با کوبه، باکویه، و باکی تلفظ می گردد. باکو از قدیم مهد علم و فرهنگ بوده و فرزانگانی چون حضرات آیات: سید حسین بادکوبه ای، شیخ صدرا بادکوبه ای و شهید شیخ عبدالغنی بادکوبه ای به این شهر منتسب هستند.
سایت اندیشه قم    
...
باکو
باکو (به ترکی آذربایجانی: Bakı)، پایتخت جمهوری آذربایجان که بیشتر جمعیت بیش از دو میلیون نفری آن را شیعیان اثناعشری تشکیل می دهند. باکو در گذشته قسمتی از ایران بوده و در دوران صفویه، تشیع مذهب رسمی آن بوده است. باکو در زمان فتحعلی شاه قاجار بر اساس قراردادهای گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شد. نام باکو به گونه های مختلفی مانند باکویه، بادکویه، باکوه، باکُه و... از قرن سوم قمری به بعد در آثار اسلامی آمده است.
بی بی هیبت و رحیمه خاتون از زیارتگاه های شیعیان در این منطقه هستند.
مردم باکو پیرو مذهب شیعه اثنا عشری اند و پیروان ادیان دیگر نیز در این شهر زندگی می کنند. از دوره صفویه و شاید اندکی پیش از آن، اهالی باکو مذهب تشیع را پذیرفته بودند؛ به طوری که در ۱۰۱۶، به نوشته منجم یزدی، «تشیع جماعت بادکو در میان شیروانیان شهرت تمام دارد».

باکو در دانشنامه ویکی پدیا

باکو
باکو (به ترکی آذربایجانی: Bakı)، پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت خیز جهان می باشد. باکو پر جمعیّت ترین شهر قفقاز است. وجود تعداد بسیاری از پارک های ساحلی و برگزاری برنامه های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جذبه خاصی به این شهر داده است.
ایچری شَهَر(باکو)
پارک مفاخر باکو
Bakuvian
بخش قدیمی شهر باکو (İçəri Şəhər ایچری شَهَر)، همراه با برج و حصار قلعه شهر به خوبی از سده های میانه بجا مانده و یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی است. جمعیت شهری در ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی ۳٬۲۰۲٬۳۰۰ نفر برآورد شده است. در ابتدای سال ۲۰۰۳ بیش از ۱۵۳ هزار نفر از آوارگان داخلی (ناشی از جنگ قره باغ) و همچنین ۹۴ هزار نفر پناهنده خارجی در این شهر علاوه بر جمعیت اصلی وجود داشته اند.
در سال ۲۰۰۷ و در نشست وزرای فرهنگی اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، باکو به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۰۹ اعلام شد. در سال ۲۰۰۰ بخش قدیمی باکو ((İçəri Şəhər ایچری شَهَر)) بعلاوه سرای شروانشاهان (به ترکی آذربایجانی، شیروانشاهلار سارایی) و قلعه دختر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.
عکس باکو
باکو (به انگلیسی: Backoo) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در داکوتای شمالی واقع شده است. باکو ۲۷۷٫۹۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
باکو ساهاکیان (ارمنی: Բակո Սահակյան؛ زادهٔ ۳۰ اوت ۱۹۶۰) یک سیاست مدار اهل ارمنستان است. وی چهارمین رئیس جمهور جمهوری قره باغ می باشد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باکو در دانشنامه آزاد پارسی

12089500-1.jpg
(یا: بادکوبه) پایتخت جمهوری آذربایجان، در شبه جزیرۀ آبشوران، در ساحل غربی دریای خزر، با ۲,۱۱۸,۶۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). از شهرهای مهم صنعتی و بندری آذربایجان است و از دهۀ ۱۸۷۰ مرکز مهم استخراج و پالایش نفت به شمار می رود. حوزه های نفت خیز آن با خطوط لوله به بندر باتومی، در گرجستان، متصل است. دبّاغی چرم و فرآوری مواد غذایی از صنایع سبک آن است. این شهر آب وهوایی گرم دارد و در معرض بادهای شدید شمال غربی است. باکو تاریخی کهن دارد و یافته های باستان شناسی حاکی از مسکونی بودن آن از چندین قرن قبل از میلاد مسیح است. مدت ها مقرّ حکومت شروان شاهان بود. در ۹۰۶ق/۱۵۰۰م، شاه اسماعیل صفوی آن را تصرّف کرد. از این زمان به بعد، به استثنای مدت کوتاهی که به اشغال ترکان درآمد، متعلّق به ایران بود. در ۱۱۳۶ق/۱۷۲۳، روس ها آن را تصرّف کردند، اما در ۱۱۴۸ق/۱۷۳۵ مجدّداً در اختیار ایران قرار گرفت. سرانجام در ۱۲۲۱ق/۱۸۰۶ به تصرّف روسیه درآمد و به موجب معاهدۀ گلستان (۱۲۲۸ق/۱۸۱۳) رسماً به روسیه واگذار شد. با استقلال جمهوری آذربایجان در ۱۹۹۱، پایتخت این کشور شد. در ۱۹۹۴، باکو صحنۀ حملات تروریستی و تظاهرات گسترده علیه دولت بود. شبه جزیرۀ آبشوران از دیرباز به سبب منابع طبیعی نفت و گاز دارای آتش های فروزان طبیعی بوده و پیروان آیین زردشت را به سوی خود جلب می کرده است. در کاوش های ۱۹۶۴ در بافت تاریخی باکو، موسوم به ایچری شهر، بازمانده های دو آتشکده در زیر مسجد سینیق قلعه و قیزقالاسی (قلعه دختر) پدیدار شده است.

ارتباط محتوایی با باکو

باکو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
نام شهر باکو : برگرفته از واژه اوستای و پارسی باستان " بغ ،بگ و باگ " به معنای خدا می باشد و به گونه " بغپان، باگپان ، باکوان " به معنای نگهبان خدا آمده و از این گونه واژگان در زبان پارسی بسیار یافت می شود، مانند : بگ داتی ، بغداد ، بغستان (بیستون) ، بگستان ( بجستان )، بغابوخش ( مگابیز) و ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• باکو دیسکو   • قلعه دختر باکو   • مراكز خريد باكو   • نقشه باکو   • باکو جمهوری آذربایجان مناطق دیدنی   • سفرنامه باکو   • باکو تور   • موزهٔ هنرهای مدرن باکو   • معنی باکو   • مفهوم باکو   • تعریف باکو   • معرفی باکو   • باکو چیست   • باکو یعنی چی   • باکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باکو
کلمه : باکو
اشتباه تایپی : fh;,
آوا : bAku
نقش : اسم خاص مکان
عکس باکو : در گوگل

آیا معنی باکو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران