برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1602 100 1
شبکه مترجمین ایران

بازار (قرآن)

بازار (قرآن) در دانشنامه اسلامی

بازار (قرآن)
بازار، محل خرید و فروش کالا و خوراک است و مکان داد و ستد کالا است که از آن در بابهای طهارت ، صلاة و تجارت سخن رفته است.
بازار به اعتبار بازرگانانی که در آن به تجارت اشتغال دارند به دو بخش تقسیم می شود.
← بازار مسلمانان
مستحب است بازاری هنگام ورود به بازار دعاهای وارد شده در این زمینه را بخواند. داخل شدن به بازار پیش از همه و خارج شدن از آن پس از همه و نیز گشتن در بازارها مکروه است. نماز خواندن در مسجد بازار همچون دیگر مساجد مستحب است؛ لیکن فضیلت آن نسبت به مساجد دیگر، مانند مسجد جامع و مسجد محل کمتر می باشد.
بازار آزاد
بازار غیر رسمی: عنوان بازار آزاد در برابر بازار رسمی به بازاری گفته می شود که در آن، قیمتها از طرف دولت یا سازمانهای وابسته هدایت و نظارت نمی شود؛ بلکه داد و ستد با رضایت طرفین خواهد بود و به تبع نوسان عرضه و تقاضای کالا در چنین بازاری، قیمتها نیز دستخوش نوسان است. فروختن کالای خریداری شده از بازار رسمی به بهایی بیشتر در بازار آزاد ـ به شرط مخالف نبودن با مقررات دولت اسلامی ـ جایز است. مواد غذایی و غیر آن که از بازار رسمی تهیه می شود اگر در پایان سال خمسی چیزی از آن باقی بماند، باید به قیمت بازار آزاد محاسبه و خمس آن پرداخت شود.در پرداخت زکات فطره قیمت جنس بر اساس بازار آزاد محاسبه می گردد. در این مدخل از واژه « سوق » و « تجارة » استفاده شده است.
خداوند در قرآن اشره می فرماید که انبیاء برای رفع حوائجشان خودشان شخصا به بازار می رفتند و در میان مردم رفت و آمد می کردند.
قرآن در مورد حضور و رفت و آمد پیامبران در بازار (جهت رفع نیازهای خویش) می فرماید: «وما ارسلنا قبلک من المرسلین الا انهم... و یمشون فی الاسواق...» ما هیچیک از رسولان را پیش از تو نفرستادیم مگر اینکه ... در بازارها راه می رفتند... .
اعتقادات وثنی مذهبان
وثنی مذهبان اتصال به غیب را برای بشر ممکن نمی دانستند، چون وجود او مادی، و فرو رفته در ظلمتهای ماده ، و ملوث به قذارتهای آن است، و به همین جهت بود که در توجه به سوی لاهوت متوسل به ملائکه می شدند، ...

بازار (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بازار (قرآن)   • مفهوم بازار (قرآن)   • تعریف بازار (قرآن)   • معرفی بازار (قرآن)   • بازار (قرآن) چیست   • بازار (قرآن) یعنی چی   • بازار (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بازار قرآن

کلمه : بازار (قرآن)
اشتباه تایپی : fhchv (rvHk)
عکس بازار (قرآن) : در گوگل

آیا معنی بازار (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )