برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1458 100 1

ایام فاطمیه

ایام فاطمیه در دانشنامه اسلامی

ایام فاطمیه
ایام فاطمیه، روزهایی که شیعیان به مناسبت شهادت حضرت فاطمه عزاداری می کنند. درباره روز شهادت حضرت زهرا اختلافاتی بین روایات مختلف وجود دارد. در ایران دو روز (۱۳جمادی الاولی و ۳ جمادی الثانی)، روزهای احتمالی شهادت حضرت زهرا (س) دانسته می شود. این دو روز و روزهای قبل و بعد از آن، به فاطمیه اول و فاطمیه دوم مشهورند. شیعیان عراق و به ویژه نجف سه روز (۸ ربیع الثانی به علاوه دو روز پیش گفته) را برای شهادت حضرت زهرت (س) عزاداری می کنند.
از میان سه احتمال موجود درباره روز شهادت فاطمه (س)، ۳ جمادی الثانی در میان شیعیان مشهورتر است. این روز در ایران تعطیل رسمی است و بعضی از مراجع تقلید در قم به صورت پیاده روی در عزاداری شرکت می کنند.
روز دقیق شهادت حضرت زهرا (س) بر اثر نقل های مختلف تاریخی و نیز روایات متفاوت از ائمه، دقیقا مشخص نیست. برخی آن را چهل روز بعد از رحلت پیامبر اسلام (ص)، برخی ۷۲ روز، گروهی ۷۵ روز، عده ای ۹۵ روز، گروهی سه ماه، و پاره ای دیگر شش ماه بعد از رحلت حضرت رسول(ص) دانسته اند.
ایام فاطمیه
ایام فاطمیه یا فاطمیه، نام روزهایی است که شیعیان به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها عزاداری می کنند.
روز شهادت حضرت زهرا(س) به صورت دقیق مشخص نیست و روایات مختلفی در این درباره وجود دارد. در ایران دو روز (۱۳ جمادی الاولی و ۳ جمادی الثانی) به عنوان روز شهادت حضرت زهرا(س) بزرگ داشته می شود. به این ایام، فاطمیه اول و فاطمیه دوم گفته می شود. شیعیان عراق و به ویژه نجف سه روز را (۸ ربیع الثانی به علاوه دو روز پیش گفته) برای شهادت آن حضرت (س) عزا می گیرند.
از نظر تاریخی روز سوم جمادی الثانی مشهورتر است. این روز در ایران به عنوان عزاداری تعطیل رسمی است و بعضی از مراجع تقلید در قم به صورت پیاده روی در عزاداری شرکت می کنند.
روز دقیق شهادت حضرت زهرا(س) بر اثر نقل های مختلف تاریخی و نیز روایات متفاوت از ائمه مشتبه شده است. برخی آن را چهل روز بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص)، برخی هفتاد و دو روز، گروهی هفتاد و پنج روز، عده ای نود و پنج روز، گروهی سه ماه و پاره ای دیگر شش ماه بعد از رحلت حضرت رسول(ص) دانسته اند.
...

ایام فاطمیه در دانشنامه ویکی پدیا

ایام فاطمیه
از آنجایی که در روایات شیعه دو تاریخ برای درگذشت فاطمه زهرا وجود دارد، ایّام فاطمیّه یا ایام درگذشت فاطمه زهرا به فاصلهٔ بین این دو تاریخ یعنی ۱۳ جمادی الاول تا ۳ جمادی الثانی گفته می شود. مراسم ایام فاطمیه جمعاً ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیّه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی الاول است و فاطمیّه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد که شیعیان به عزاداری برای فاطمه دختر پیامبر اسلام می پردازند.نبو
سوگواری در ۶ روز: فاطمیهٔ اول: ۱۳ تا ۱۵ جمادی الاول
شیعیان پیرامون تاریخ درگذشت فاطمه دو روایت متفاوت شامل هفتاد و پنج روز بعد از درگذشت محمد و دیگری نود و پنج روز را مورد وثوق می دانند. از آنجا که درگذشت محمد در بیست و هشتم صفر بوده است به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخ سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل را «فاطمیه اول» می دانند. بنا به روایت نود و پنج روز، تاریخ درگذشت فاطمه را در سوم تا پنجم جمادی الثانی دانسته و آن را «فاطمیه دوم» می نامند.
با توجه به اینکه افرادی مانند کلینی در کتاب اصول کافی وفات محمد را در ۱۲ ربیع الاول می داند همه محاسبات بالا دربارهٔ ایام فاطمیه تغییر می کند.
عکس ایام فاطمیه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ایام فاطمیه

ایام فاطمیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ایام فاطمیه   • مفهوم ایام فاطمیه   • تعریف ایام فاطمیه   • معرفی ایام فاطمیه   • ایام فاطمیه چیست   • ایام فاطمیه یعنی چی   • ایام فاطمیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایام فاطمیه
کلمه : ایام فاطمیه
اشتباه تایپی : hdhl thxldi
عکس ایام فاطمیه : در گوگل

آیا معنی ایام فاطمیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران