برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1376 100 1

اشاره گر (ابزار)

اشاره گر (ابزار) در دانشنامه ویکی پدیا

اشاره گر (ابزار)
اشاره گر یا شاخص، (به یونانی: γνώμων) به معنی آگاه یا بررسی کننده، (به انگلیسی: Gnomon) (با تلفظ نُومُون)، در اصل نام بخشی از یک ساعت آفتابی است که حرکت تدریجی سایهٔ آن بر روی صفحه نشان گر مکان خورشید در آسمان و در نتیجه امکان سنجش دقیق تر زمان است. در اخترشناسی. از این اصطلاح همچنین برای هدف های گوناگون ریاضی و زمینه های دیگر استفاده می شود.
ساعت آفتابی
یک چوب رنگ شده متعلق به ۲۳۰۰ سال پیش از میلاد در چین قدیمی ترین شاخصیاست که تاکنون شناخته شده است. آناکسیماندروس (۶۱۰ تا ۵۴۶ قبل از میلاد) دانشمندی است که معرفی این ابزار بابلی به یونانیان به او نسبت داده شده است.
اوینوپیدس از عبارت «شاخص وار کشیده شده» برای توصیف یک خط که عمود بر خط دیگری کشیده شده استفاده کرده است. پس از آن، این اصطلاح برای اشاره به ابزاری به شکل (L) مانند یک گونیای استیلی استفاده شد که به منظور ترسیم انواع زاویه های ۹۰ درجه استفاده می شد. این شکل می تواند مورد استفاده از آن را برای توصیف شکلی که توسط برش مربع کوچکتری از یک مربع بزرگتر تشکیل شده را توضیح دهد. اقلیدس استفاده از این اصطلاح را به سطوح مستوی که توسط برداشتن یک متوازی الأضلاع متشابه از یک گوشهٔ یک متوازی الأضلاع بزرگتر تشکیل شده اند گسترش داد. در واقع، شاخص اشاره گرِ افزایش پی درپی (متوالی) بین دو عدد مُصور، از جمله شمارهای مربع و مثلثی است.
هرون اسکندرانی اشاره گرِ را چیزی (ابزاری) تعریف کرد که؛ اگر به چند نهاد (عدد یا شکل) افزوده شود، باعث شود که یک نهاد جدید متشابه به نهادی که از آن شروع شده ساخته شود. در همین معنا ثاون ازمیری آن را برای توصیف یک عدد ضلعی استفاده کرد که؛ به تعداد چند ضلعی افزوده می شود و نمونهٔ بعدی از همان گونه را تولید می کند. رایج ترین بهره گیری در این معنا یک عدد فرد است به ویژه هنگامی که به عنوان یک عدد مصور بین اعداد مربع دیده می شود.
عکس اشاره گر (ابزار)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اشاره گر (ابزار)

اشاره گر (ابزار) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اشاره گر (ابزار)   • مفهوم اشاره گر (ابزار)   • تعریف اشاره گر (ابزار)   • معرفی اشاره گر (ابزار)   • اشاره گر (ابزار) چیست   • اشاره گر (ابزار) یعنی چی   • اشاره گر (ابزار) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اشاره گر ابزار
کلمه : اشاره گر (ابزار)
اشتباه تایپی : hahvi 'v (hfchv)
عکس اشاره گر (ابزار) : در گوگل

آیا معنی اشاره گر (ابزار) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )