برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1381 100 1

ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی در دانشنامه اسلامی

ازدواج فامیلی
بسیاری از اندیشمندان عقیده دارند که ازدواج با خویشان نزدیک، از قبیل دختر عمو و پسر عمو و دختر عمه و...صلاح نیست و حتی گاهی آن را ممنوع می کنند. دانشمندان وجود بعضی از نواقص را معلول بیماری های ارثی می دانند.
بسیاری از اندیشمندان عقیده دارند که ازدواج با خویشان نزدیک، از قبیل دختر عمو و پسر عمو و دختر عمه و...صلاح نیست؛ حتی گاهی آن را ممنوع می کنند. این دانشمندان می گویند: عیب بزرگ در ازدواج های فامیلی، احتمال به وجود آمدن فرزندان معیوب و ناقص می باشد. گفته اند آمار نشان می دهد که تعداد کودکان معلول و ناقص الخلقه و عقب مانده روانی و جسمانی، و مبتلای به بعضی بیماری های خونی و ناهنجاری های مربوط به استخوانها، و کوری توام با حماقت و بعضی انواع جنون های جوانی و کوری و لالی، در بین ازدواج های فامیلی بیشتر از سایر ازدواج ها دیده می شود.البته دانشمندان مدعی نیستند، که وجود کودکان ناقص اختصاص به ازدواج های فامیلی دارد؛ زیرا در بین سایرین نیز فراوان مشاهده گردیده است ولی با مقایسه معلوم می شود که در بین ازدواج های فامیلی نسبت به سایرین بیشتر است. و همچنین مدعی نیستند که همه ازدواج های فامیلی به چنین سرنوشتی گرفتار خواهند شد؛ یا اینکه همه فرزندان این خانواده ها ناقص خواهند شد. زیرا ازدواج های فامیلی فراوان در اطراف خود مشاهده می کنیم، که کودکان ناقص در بینشان نیست؛ یا اگر هست شامل همه فرزندان نمی باشد و محدود به یک فرزند است.یکی از کارشناسان روانشناسی بنام ونوس الموتی در این مورد می نویسد: «مطالعات دانشمندان علم ژنتیک نشان می دهد که خیلی از ازدواج های فامیلی موجب خواهد شد که فرزندان این ازدواجها، عقب افتاده باشند. البته هر ازدواج فامیلی این نتیجه را نمی دهد، چنانکه هم اکنون میلیونها انسان سالم و شایسته در دنیا زندگی می کنند که از ازدواج های فامیلی اند. در خیلی از کشورها قبل از هر ازدواجی سعی می شود آزمایش دقیق ژنیتکی از عروس و داماد بعمل آید که با مثبت بودن نتیجه، این گونه ازدواج ها صورت می گیرد.»
مشکل ازدواج فامیلی
دانشمندان وجود این نواقص را معلول بیماری های ارثی می دانند. و گفته اند: تعدادی از بیماریها در اثر توارث از پدران و مادران و اجداد به فرزندان منتقل می شود و عامل توارث را وجود ژن های معیوب و ناقص می د ...

ازدواج فامیلی در دانشنامه ویکی پدیا

ازدواج فامیلی
ازدواج فامیلی ازدواجی است که زوج، جد یا نیای مشترک داشته باشند؛ مثلاً پسر عمو و دختر عمو، پسر خاله و دختر خاله، پسر دایی و دختر عمه، دختر دایی و پسر عمه. در خاورمیانه این نوع ازدواج بیشتر مرسوم است.
«مزایا و معایب ازدواج فامیلی». دریافت شده در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۵.
«ازدواج فامیلی از نگاه دین و علم». پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت. دریافت شده در ۲۰۱۸-۱۱-۱۴.
نگرانی هایی در رابطه با انتقال بیماری های ژنتیکی در ازدواج فامیلی وجود دارد؛ بنابراین در این نوع ازدواج ها مشاوره ژنتیک توصیه می شود.
مشاوره ژنتیک در هر ازدواجی ضروریست. در این نوع ازدواج احتمال تولد فرزند معلول بالاتر از سایر ازدواج هاست.
در گیلان در زمانهای قدیم ازدواج فامیلی مرسوم بوده ولی امروزه به دلیل ترس از تالاسمی سطح فوق العاده پایینی از ازدواجهای بین خویشاوندان فامیلی وجود دارد.
عکس ازدواج فامیلی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ازدواج فامیلی   • مفهوم ازدواج فامیلی   • تعریف ازدواج فامیلی   • معرفی ازدواج فامیلی   • ازدواج فامیلی چیست   • ازدواج فامیلی یعنی چی   • ازدواج فامیلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ازدواج فامیلی
کلمه : ازدواج فامیلی
اشتباه تایپی : hcn,h[ thldgd
عکس ازدواج فامیلی : در گوگل

آیا معنی ازدواج فامیلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )