برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

آدامس

/'AdAms/

مترادف آدامس: سقز

برابر پارسی: ژد، آلوچ، ژاژک، وینجی

معنی آدامس در فرهنگ معین

آدامس
[ از انگ . ] ( اِ.) نوعی صمغ برگرفته از نام اولین سازندة آن در ایران (انگلیسی زبانی به نام آدامز) که آن را معطر و خوش طعم می کنند و می جوند، سقز جویدنی ، قندران .

معنی آدامس در فرهنگ فارسی عمید

آدامس
ماده ای جویدنی، مانند سقز، که از نوعی صمغ و همچنین شکر، اسانس، و سایر افزودنی ها تهیه می شود.

آدامس در دانشنامه اسلامی

آدامس
آدامس به نوعی ماده جویدنی گفته می شود که از شیره درختان یا مواد مصنوعی به دست آید و از آن در باب صلات و صوم به مناسبت سخن رفته است.
چیزهای جویدنی که با جویدن از بین نمی روند، حکم آدامس را دارند. در قدیم بیشتر از شیره برخی درختان مثل علک و سقز به عنوان آدامس استفاده می شد ولی امروز، بیشتر از مواد مصنوعی تولید می شود.
جویدن آدامس در نماز
جویدن آدامس در نماز در صورتی که از مصادیق فعل کثیر باشد موجب بطلان نماز می گردد.
نجفی جواهری، محمد بن حسن، جواهر الکلام، ج۱۱، ص۸۰.    
جویدن آدامس و مانند آن توسط روزه دار به شرطی که چیزی از آن در دهان ذوب نشود و به حلق نرسد، مکروه است و مجرد تغییر طعم دهان موجب بطلان روزه نمی گردد.
محقق حلی، جعفر بن حسن، المعتبر، ج۲، ص۶۵۸.    
...

آدامس در دانشنامه ویکی پدیا

آدامس
آدامْس (به انگلیسی: Chewing gum) نوعی جویدنیِ مصنوعی است که برای تازه کردن دهان یا بوبَری یا سرگرمی و مزیدن به کار می رود. در قدیم به گونه ای آدامسِ رایج در ایران سَقِّز گفته می شد.
استفاده از برخی خمیردندان ها و برخی آدامس ها بیش از خرابی دندان ها، موجب انتقال و حفظ باکتری هایی می شود که عفونت ایجادشده توسط آن باکتری ها در بدن، نهایتاً موجب ایجاد یا تشدید بیماری های قلبی می شود.
جویدن برخی آدامس ها موجب افت فشار خون مینیمم و افزایش ضربان قلب در بیماران قلبی می شود و احتمال خطر را در آنان افزایش می دهد.
گاهی جویدن آدامس های شیرین شده با برخی شیرین کننده ها موجب بروز واکنش های حساسیتی در برخی افراد می شود. درضمن، پژوهشگران اعلام کرده اند که جویدن آدامس در بعضی افرادِ حساس و مستعد، موجب تحریک دستگاه گوارش می شود. به علاوه، مطالعه ای دیگر، مؤید بالا رفتن احتمال خطر سرطان زبان در کسانی بود که زیاد از آدامس های با طعم دارچین استفاده کرده بودند.
مصرف آدامس های حاوی کافئین (مادهٔ تسکین دهندهٔ موجود در قهوه) ممکن است به قدری بر خوابِ افراد اثر کند که موجب بی خوابی آنان شود.
مواد تشکیل دهندهٔ آدامس های امروزی عبارتند از پایهٔ آدامس (۳۰٪)، شیرین کننده ها (۵۹٪)، شیرین کننده های قوی (۰٫۵٪)، نرم کننده ها (۲٪)، شیرهٔ ذرت (۱۰٪)، طعم دهنده ها (۴٪)، اجزاء فعال (۵٪) و رنگ های خوراکی. این آدامس ها توسط توماس آدامزآمریکایی تولید شده بود که از نخستین سازندگان آدامس ها به شکل امروزی بود. وی آدامس تولیدیِ خود را سقّزِ جویدنیِ نیویورکیِ آدمز (به انگلیسی: Adams New York Chewing Gum) نام گذاشت.
آدامس های ویژه:
۱- آدامس نیکوتین دار ۲- آدامس بادکنکی ۳- آدامس های حاوی ویتامین ها، که ویژهٔ کودکان تهیه می شود.
عکس آدامس
آدامس (به انگلیسی: Adams) شهری در شهرستان یومتیلا ایالت اورگن است و در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۳۵۰ نفر جمعیت داشته که نسبت به سال ۲۰۱۰، ۴٫۲۹ درصد رشد جمعیت داشته است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آدامس در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:سقز

آدامس در جدول کلمات

آدامس سنتی
قندرون

آدامس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

تاشبور
در زبان ترکی استانبولی می شود: چیکلت
علی سیریزی
در افغانستان به ادامس ، ساجق گویند
یوسف نادری
(UK) انگلیسی بریتانیایی: chewing gum
(US) انگلیسی آمریکایی: bubble gum
مهراد
در کردی به آدامس جاجگ گفته می‌شود
یعقوب مرادزاده
در ترکی به آدامس ساقیز،ساکیز.sakiz گفته می شود.
جمال عشقی
آهنگ جدید له له پونز به اسم bubble gum😂
سیامک درستکار
Treadmill be sweet food

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهترین ادامس   • مارک آدامس   • ادامس تحریک کننده   • آدامس خوب   • مضرات آدامس   • خرید آدامس   • انواع آدامس   • فروش آدامس   • معنی آدامس   • مفهوم آدامس   • تعریف آدامس   • معرفی آدامس   • آدامس چیست   • آدامس یعنی چی   • آدامس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آدامس

کلمه : آدامس
اشتباه تایپی : Hnhls
آوا : 'AdAms
نقش : اسم
عکس آدامس : در گوگل

آیا معنی آدامس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )