برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1531 100 1
شبکه مترجمین ایران

یارانه

/yArAne/

مترادف یارانه: سوبسید، دوست وار، دوست وارانه

متضاد یارانه: خصمانه، دشمنانه

معنی یارانه به فارسی

یارانه
واژهای جایگزین سوبسید
( صفت ) منسوب به یار از روی یاری : نیست دستی که کشد دست مرا یارانه و زچنین صف نعالم سوی پیشانه برد . ( مولوی )
[subside] [عمومی] کمک مالی دولت برای پایین آوردن قیمت مایحتاج ضروری مردم
هر چیز حفظ شده در سرکه و یا شربت و یا عسل

معنی یارانه در فرهنگ معین

یارانه
(ن ) (ص مر. ق مر.) از روی یاری ، سوبسید.

معنی یارانه در فرهنگ فارسی عمید

یارانه
۱. (اقتصاد) کمک مالی دولت به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاهای اساسی برای پایین نگه داشتن نرخ آنها، سوبسید.
۲. (قید) [قدیمی] از روی یاری.
۳. (قید) [قدیمی] مانند یاران: هست مستی که کشد گوش مرا یارانه؟ / وز چنین صفّ نعالم سوی پیشانه برد؟ (مولوی۲: ۱۴۷۳).

یارانه در دانشنامه ویکی پدیا

یارانه
یارانه یا سوبسید (به فرانسوی: subvention) شکلی از کمک مالی است که به یک تجارت یا بخش اقتصادی پرداخت می شود؛ یا به عبارت دیگر اعطاء کمک مالی به روی یک کالا یا خدمتی که به مردم داده می شود جهت افزایش رفاه عمومی جامعه.
هدفمندسازی یارانه ها در ایران
شغل
درآمد
اقتصاد دستوری
سوسیالیسم
تورم
بانک جهانی: یارانه سود اقتصادی است که معمولاً دولت ها به تولیدکنندگان کالا برای تقویت بازار رقابتی کشورها پرداخت می کنند و این یارانه ها ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم باشد. همچنین یارانه ها به دو نوع یارانه های صادراتی و یارانه های داخلی کشورها تقسیم می شوند. یارانه های صادراتی مساعده های قابل تفویض در نزد شرکتهایی است که دولت به شرط صادرات محصولاتشان این یارانه ها را در اختیار این شرکت ها قرار می دهد. یارانه های داخلی کشورها نیز کمکی است که به صورت غیر مستقیم به مردم پرداخت می شود.
دیدگاه WTO سازمان تجارت جهانی در مورد یارانه: ۲ عنصر اصلی در یارانه وجود دارد: ۱- کمک مالی ۲- نفع؛ مطابق ماده یکم اگر دولت با یک رکن عمومی درون قلمرو یکی از اعضاء، اقدام به پرداخت کمک مالی به صنعتی بکند به نحوی که موجب نفع بردن صنعت از آن کمک مالی شود، یارانه اعطا شده است.
کمک های بلاعوض به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برخی از کالاها و خدمات: پرداخت کمک مالی (یارانه) می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند پایین نگه داشتن سطح قیمت (از طریق قدرت خرید واقعی خریداران) یا حفظ روند تولیدی یک کالای معین. یکی از خصوصیات عمده کمک مالی که با پرداخت های انتقالی از سوی دولت تفاوت دارد، آن است که در اغلب موارد هدف پرداخت از یارانه، حفظ قیمتهای کالاها و خدمات نهایی، در سطحی پایین تر از هزینه تأمین عوامل تولید است. پرداخت یارانه می تواند، از طریق تحریف قیمتهای بازار و هزینه تولید، منجر به تخصیص نامطلوب منابع گردد. هرچند که این امکان وجود دارد که این اختلالات را جبران کند (از طریق آثار خارجی) و حتی می توان از پرداخت یارانه در جهت حمایت از صنایع نوزاد استفاده کرد. این امکان وجود دارد که با استفاده از ابزارهای جایگزین که اثرات سوء یارانه را در برندارد جهت تحقق این اهداف استفاده کرد، مانند حمایت مستقیم درآمدی از طریق نظام جمع آوری مالیات.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یارانه در دانشنامه آزاد پارسی

(یا: سوبسید) در اصطلاح اقتصادی، کمک مالی یا معادل آن که به ازای خدمات پرداخت می شود. یارانه به کمک هزینه دادن، کمک خرج دادن، از بودجۀ عمومی کمک کردن، کمک مالی دادن، کمک هزینه دولت، و کمک بلاعوض نیز اطلاق می شود گرچه یارانه به لحاظ سود خدمتی، اقتصادی نیست، اما از حیث رفاه عمومی لازم است. معمولاً دولت ها برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه، اقلام پرمصرفی چون نان و شیر را با یارانه عرضه می کنند. گاه اقلامی چون کاغذ، به جهت چاپ کتاب و عرضۀ ارزان تر آن، نیز مشمول یارانه می شود که از اهداف اقتصادی ـ فرهنگی دولت ها به شمار می رود. از بخشش ها و کمک های رایگان مالی که دولت ها به دستگاه تابعۀ خود به منظور ارائۀ خدمتی عمومی می دهند نیز با عنوان سوبسید یاد شده است.

یارانه در جدول کلمات

یارانه
سوبسید
معادل فارسی ان یارانه است
سوبسید
یک ویروس یارانه ای که فایل های کام را آلوده می کند
آی آن دای
از بازی های یارانه های
اتاری

یارانه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علز
کمک

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سامانه ثبت نام یارانه   • یارانه نقدی   • پیگیری یارانه   • اعتراض به حذف یارانه 95   • علت حذف یارانه   • ثبت نام یارانه 95   • سازمان هدفمندی یارانه ها   • ثبت نام یارانه زوج های جوان   • معنی یارانه   • مفهوم یارانه   • تعریف یارانه   • معرفی یارانه   • یارانه چیست   • یارانه یعنی چی   • یارانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یارانه

کلمه : یارانه
اشتباه تایپی : dhvhki
آوا : yArAne
نقش : اسم
عکس یارانه : در گوگل

آیا معنی یارانه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )