برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1571 100 1
شبکه مترجمین ایران

گرانش

معنی گرانش به فارسی

گرانش
[gravitation] [فیزیک] نیروی ربایشی متقابل بین تمامی جِرم های موجود در عالم
[barochory] [کشاورزی- علوم باغبانی] پراکنده شدن میوه به کمک نیروی جاذبه
[gravitational constant, constant of gravitation] [ژئوفیزیک] ثابت تناسب در قانون گرانشی نیوتن

گرانش در دانشنامه ویکی پدیا

گرانش
از آشناترین نمودهای گرانش فروافتادن سیب از درخت است یا جذبِ وزنِ اشیاء فیزیکی و به کارگیری نیروی تمایل دهنده رو به پایین بر آنها. پدیدهٔ گرانش معمولاً در مقیاس های بزرگ یا خیلی بزرگ هنگامی که جرمِ دست کم یکی از اجسام درگیر، خیلی زیاد است رخ می نماید؛ بنابراین نمودهای گرانش در حرکت اجسام آسمانی و مسیر سیاره ها به گرد خورشید دیده می شود.
گرانش یا جاذبه، یک پدیدهٔ طبیعی است که در آن همهٔ اجسامِ جِرم مند ( دارای جرم ) یکدیگر را جذب می کنند. تأثیر گرانش بر این اجسام، یعنی تأثیر جذب یک جسم جرم مند، بر جسم جرم مند دیگر، یا به درکِ ساده تر، هر جسم بر جسمِ دیگر؛ و ما آن را به صورت وزن بر خود می بینیم.
مقاله اصلی: تاریخچه نظریه گرانشی
مقاله اصلی: قانون جهانی گرانش نیوتن
F = G m 1 m 2 r 2 {\displaystyle F=G{\frac {m_{1}m_{2}}{r^{2}}}}
عکس گرانش
گرانش(به انگلیسی: Gravity) یازدهمین آلبوم استودیویی گروه راک ایرلندی وست لایف است. که در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۰ در پادشاهی متحده منتشر شده است.
کنتکت موزیک (قابل تحمل)
دیلی اکسپرس
دیلی استار (قابل تحمل)
انترتیمنت فوکوس (قابل تحمل)
Entertainment.ie
اکسپسن
فایننسال تایمز
M&VT
مجله اوکی!
گرانش یا جاذبه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
گرانش
قانون جهانی گرانش نیوتن
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گرانش در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:گرانی/

گرانش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هستی
گِرانش. (فیزیک) نیروی رُبایشیِ (جَذبی) متقابل بین اجسام دارای جِرم، مانند بین دو پاره سنگ و یا بین خورشید و کرهٌ زمین. مترادفِ این واژه در زبان انگلیسی Gravitation می باشد.
بهادر
جاذبه
بی زمان نمودن جاذبه نیوتون
قبلا در فرمول جاذبه نیوتون محاسبه قوس بین مرکز دو جرم را به دست ریاضی دان سپردیم و تا او مشغول محاسبه است، از موقعیت استفاده کنیم و بدون نیاز داشتن به محاسبه فاصله قوسی و کمانی، فرمول را از نیازمندی به محاسبه فاصله بی نیاز نمائیم و برای این کار در مخرج کسر در سمت راست فرمول بجای رساندن فاصله بتوان دو حاصلضرب سرعت نور در زمان را بتوان دو رساندیم‌، زیرا محاسبه فاصله نامعلوم را قبلا بدست ریاضی دان و ابزار رایانه ایش به امان خدا سپرده بودیم. پس از جایگزینی فاصله مستقیم یا قوسی به سرعت نور در زمان متوجه شدیم که زمان هم نامعلوم و نیاز مند محاسبه.جهت کاهش بار سنگین بر دوش ریاضی دان زیرک و باهوش، به این فکر افتادیم که این امر خطیر را یعنی محاسبه زمان که سبکتر از محاسبه قوس نیست خود بر دوش کشیم. برای اینکار بجای جدا نمودن سرعت نور بتوان دو را از مخرج کسر و ادغام آن در ضریب تناسب فرمول یا ثابت جاذبه، این بار هر دو کمیت را که یکی معلوم و داده شده و دیگری نامعلوم یا مجهول و داده نشده و نیازمند محاسبه بود، از مخرج کسر ربوده و هر دوی آنها را در پیکر ثابت جاذبه حکاکی و ذوب نمائیم که فرمول دیگر به مخرج نیاز نداشته باشد و بتوان در آینده آنرا بصورت زیر خلاصه نمود :
شدت نیروی جاذبه یا گرانش بین دو جرم برابر است با حاصلضرب ثابت جاذبه ( جدید ) و ضرب دو جرم.
اثبات این نظریه را دوباره به دست ریاضی دادن زیرک و با هوش می سپاریم و در عوض بار سنگین محاسبه قوس را از دوشش بر می داریم به شرط اینکه طی محاسبه بعدی به بازی گوشی روی صفحه تصویر رایانه مشغول نشود.
آزمایش یک نظیره:
سرعت نور معلوم ، جرم زمین معلوم،جرم خورشید معلوم، نیروی جاذبه قبلا محاسبه شده و معلوم و ثابت جاذبه جدید معلوم، چیزیکه در این محاسبه نامعلوم است زمان به توان دو میباشد. اگر جواب معادله برابر بود با ۶۴ یا ۶۵ ثانیه ( تقریبا هشت دقیقه و بیست ( ثانیه بتوان دو ) که نور نیاز دارد از خورشید به زمین برسد )، آنگاه نظریه صحیح میباشد، در غیر این صورت میتوان نظریه در سبد کاغذ های باطله در میز تحریر انداخت.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرمول نیروی گرانش   • مقدار شتاب گرانش زمین در سیستم انگلیسی   • شتاب گرانش در نقاط مختلف زمین   • ثابت جهانی گرانش g   • گرانش کوانتومی   • فرمول شتاب گرانش   • شتاب گرانش به چه عواملی بستگی دارد   • معنی گرانش   • مفهوم گرانش   • تعریف گرانش   • معرفی گرانش   • گرانش چیست   • گرانش یعنی چی   • گرانش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرانش

کلمه : گرانش
اشتباه تایپی : 'vhka
عکس گرانش : در گوگل

آیا معنی گرانش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )