برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1403 100 1

گاوآهن

/gAvAhan/

معنی گاوآهن در لغت نامه دهخدا

گاوآهن. [ هََ ] (اِ مرکب ) آهنی که بر یوغ است. خیش ، آهن جفت ، فدان ، ایمد. سپار؛ مجموع گاو و یوغ و چوب و آهن آن. آهنی باشد که بر سر قلبه نصب کنند و زمین را بدان شیار نمایند و او را آهن جفت و سپار هم خوانند. (برهان ) (جهانگیری ) :
کشاورز و گاوآهن و گاوکوه
کجا در چنین ده کند کارسو.
نظامی (از جهانگیری ).
کشاورز برگاو بندد لباد
ز گاوآهن و گاو جوید مراد.
نظامی.
مؤلف قاموس کتاب مقدس آرد: باید دانست که گاوآهن عبرانیان بعینه مثل گاوآهن معمول سوریه بوده است و هنگامی که در تحت اختیار عبودیت فلسطینیان گرفتار آمدندپیل و تبر و تیشه و گاوآهن خود به نزد فلسطینیان برده تیز مینمودند (اول شموئیل 13 - 20) و برزگر هنگام شیار یک دست خود را به خیش گذارده (انجیل لوقا 9:62)منساس را بدست دیگر میگرفت تا بدینواسطه تمام آن تیغه بالتساوی به زمین فرورود و در مشرق زمین بیش از یک جفت برای زراعت استعمال نمی کردند و اکثر اوقات به یک گاو یا الاغ یا شتری اکتفا میکردند چنانکه فعلاً هم معمول است و اهالی صور یوغ برگردن گاو و الاغ جفت کرده میگذاردند بدون اینکه به آیه ای که در (سفر تثنیه 22:10) وارد شده توجه نمایند و بسا میشد که با بیشتر از یک جفت در مزرعه شیار میکردند چنانکه در (اول پادشاهان 19:19) درباره ٔ الیشع و ملازمانش وارد است و چنانکه معلوم است در آن وقت زمین را قبل از آمدن زمستان شیار میکردند تا باران را بخوبی به خود بکشد و اکثر اوقات زمین را دوباره شیار کرده تخم می پاشیدند و خاک بر روی آن برمیگردانیدند.

گاوآهن. [ هََ ](اِخ ) کاوآهن. دهی است جزء دهستان کیوان بخش خداآفرین شهرستان تبریز، واقع در 19 هزارگزی جنوب خاوری خداآفرین و 19 هزارگزی شوسه ٔ اهر به کلیبر. کوهستانی ، گرمسیر مالاریائی ، دارای 140 تن سکنه. آب آن از چشمه و محصول آنجا غلات ، شغل اهالی زراعت و گله داری است ، راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی گاوآهن به فارسی

[mouldboard plough] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] وسیله ای برای خاک ورزی اولیه با یک یا چند تیغه و برگردان که خاک را به صورت لایه های شیاری می برد و برمی گرداند
[disc plough] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] وسیله ای در خاک ورزی با بشقاب های فولادی که هریک به طور مستقل بر روی محور خود دَوران می کند و خاک را می برد و برمی گرداند
[chiselplow] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] نوعی گاوآهن با میله های قلمی که بدون زیرورو کردن لایۀ رویی خاک، بخش زیرین آن را سست کند
[stubble plough] [کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات] گاوآهنی که برای برگرداندن زمین کُلَش دار طراحی شده است

معنی گاوآهن در فرهنگ معین

گاوآهن
(هَ) (اِ.)ابزاری برای کندن و شخم زدن زمین دارای تیغه یا تیغه های فولادی سنگین که به وسیله چهارپا به ویژه گاو بر روی زمین کشیده می شود.

معنی گاوآهن در فرهنگ فارسی عمید

گاوآهن
آلتی با تیغۀ سنگین که سر آن را به گردن گاو می بندند و با آن زمین را شخم می زنند، خیش، خیج، آهن جفت، آهن شیار.

گاوآهن در دانشنامه ویکی پدیا

گاوآهن
گاوآهن یا خیش ابزاری در کشاورزی برای کندن، زیر و رو کردن و شخم زدن زمین است که دارای تیغه یا تیغه های فولادی سنگین که به وسیله چهارپا به ویژه گاو بر روی زمین کشیده می شود. این ابزار با نوک تیز و برگشته به درون، سر آن به گردن گاو یا به تراکتور می بندند و با آن زمین را شخم می زنند.
اختراع های آمریکایی (تا پیش از ۱۸۹۰)
گاوآهن از مهمترین ابزارهای خاک ورزی اولیه است که انواع مختلفی دارد. برخی از انواع مختلف آن عبارتند از:
گاوآهن ها برای شخم اولیه زمینهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. این کار از طریق بریدن و برگرداندن لایه سطحی خاک به عمق معمولاً ۱۰ سانتی متر الی ۴۰ سانتی متر صورت می گیرد. هدف از شخم اولیه برآورده کردن نیازهای اولیه برای رشد گیاهان کشاورزی است. انتهای گاوآهن بایستی به وسیله کشاورز در زمین فرورود.
عکس گاوآهن
گاوآهن ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
گاوآهن (خداآفرین)
گاوآهن (فیلم)
گاوآهن یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کیوان بخش خداآفرین شهرستان کلیبر واقع شده است.
در آستانه انقلاب سفید، که نقشی عمده در فروپاشی نهایی ساختار ایلی ایران داشت، تیره ای از ایل محمد خانلو، شامل ۵۰ خانوار، از روستای گاوآهن بعنوان قشلاق استفاده می کردند.
«گاوآهن» (اسپانیایی: Surcos) یک فیلم درام به کارگردانی خوزه آنتونیو نیبس کنده است که در سال ۱۹۵۱ منتشر شد.
۲۶ اکتبر ۱۹۵۱ (۱۹۵۱-10-۲۶) (Spain)
گاوآهن تو، روستایی از توابع بخش سارا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گاوآهن در دانشنامه آزاد پارسی

گاوآهن (plough)
(یا: خیش) ابزاری در کشاورزی برای شخم زدن. در ۳۵۰۰پ م، گاوهای نر را برای کشیدن یک تیغۀ چوبی صاف به کار گرفتند و استفاده از گاوآهن رایج شد. در حدود ۵۰۰ پ م، تیغۀ آن را از آهن ساختند. در حدود ۱۰۰۰م، علاوه بر گاو از نیروی اسب نیز برای کشیدن خیش های چرخ داری استفاده کردند که به تیغه ای به نام پیش بر برای ایجاد شیار، تیغه ای برای ایجاد دیواره های شیار، و یک خاک برگردان برای زیر و رو کردن خاک مجهز بود. در دهۀ ۱۸۶۰، خیش های متصل به ماشین بخار در بعضی مناطق رایج شدند و تقریباً نیم قرن بعد، خیش هایی که با تراکتور کشیده می شدند، جای آن ها را گرفتند. امروزه گاوآهن از چند قسمت تحتانی تشکیل می شود که هریک شامل تیغه ای منحنی و خاک برگردانی زاویه دار است.

ارتباط محتوایی با گاوآهن

گاوآهن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شارلوت
ایمر
نوشین1
خیش
حمیدرضا دادگر_فریمان
خیش، آهن جفت، فدان، ایمد. سپار

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گاوآهن در جدول   • گاواهن دوطرفه   • قیمت گاوآهن   • گاو آهن برگردان دار دو طرفه   • انواع گاو اهن   • نام دیگر گاو آهن   • گاوآهن بشقابی   • معنی گاوآهن   • مفهوم گاوآهن   • تعریف گاوآهن   • معرفی گاوآهن   • گاوآهن چیست   • گاوآهن یعنی چی   • گاوآهن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گاوآهن
کلمه : گاوآهن
اشتباه تایپی : 'h,Hik
آوا : gAvAhan
نقش : اسم
عکس گاوآهن : در گوگل

آیا معنی گاوآهن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )