برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1355 100 1

کنشگری

کنشگری در دانشنامه ویکی پدیا

کنشگری
کنشگری یا اکتیویسم (به انگلیسی: Activism) به فعّالیّت های متشکل و مختلف در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، محیط زیستی گفته می شود که با هدف ایجاد تعادل یا جلوگیری از تغییر در این زمینه ها با میل بهبود در جامعه شکل می گیرد . فعالیت های مرتبط با کنشگری گسترهٔ وسیعی دارند و از نوشتن نامه های سرگشاده به روزنامه ها و سیاست مداران تا برگزاری کارزارهای سیاسی، بایکوت اقتصادی، راهپیمایی خیابانی، اعتصاب، تحصن و اعتصاب غذا را شامل می شود.کنشگری می تواند فردی یا گروهی سازمان یافته یا غیر سازمان یافته باشد.
برخی از کنشگران تلاش می کنند تا به جای اعمال فشار بر دولت ها برای تغییر و بازنگری در قوانین، مردم را به تغییر رفتارشان ترغیب کنند.
اکتیویسم می تواند در صورت های مختلف هنر؛ آرتیویسم (Artivism) یا هنرکنشگری (یک تکواژ چندوجهی) نیز بیان شود. رفتار اعتراض گونهٔ روزانه مانند نخریدن لباس از یک شرکت به خصوص به خاطر بهره کشی از کارگران، شکل دیگری از کنشگری است. به باور یک دیدگاه؛ در نظر داشتن امتیازات و نیز ستم ها نسبت به کارکنان و توجه به مرتبهٔ کمپانی ها از این نظر در خرید روزانه، یک کنشگری است. تلاش هایی آغاز گردیده که چگونگی استفادهٔ گروه های فعال کنشگر از رسانه های اجتماعی برای تسهیل مشارکت های مدنی و اقدام جمعی بررسی و پیگیری شود.
واژه نامه برخط ریشه شناسی واژه های انگلیسی «اکتیویسم» (کنشگری) و «اکتیویست» (کنشگر) را به ترتیب از سال ۱۹۲۰ و از سال ۱۹۱۵ در ردهٔ واژگان (در مفهوم سیاسی) ثبت کرده است.
عکس کنشگری
کنشگری اینترنتی (به انگلیسی: Internet activism) به استفاده امکانات ارتباطی الکترونیکی مانند رسانه های اجتماعی به خصوص توییتر، فیسبوک، یوتیوب، رایانامه و پادکست در جهت اشکال مختلف کنشگری می گویند. این روش باعث افزایش سرعت ارتباطات بین حرکت های شهروندی و رساندن اطلاعات محلی به تعداد زیادی از مخاطبان می شود. فناوری های اینترنتی برای ایجاد ارتباط، سازماندهی، لابی گری و اعمال دیگر در جهت کنشگری استفاده می شوند. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کنشگری

کنشگری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کنشگری   • مفهوم کنشگری   • تعریف کنشگری   • معرفی کنشگری   • کنشگری چیست   • کنشگری یعنی چی   • کنشگری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کنشگری
کلمه : کنشگری
اشتباه تایپی : ;ka'vd
عکس کنشگری : در گوگل

آیا معنی کنشگری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )