برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1465 100 1

کلمبیا

/kolombiyA/

معنی کلمبیا در لغت نامه دهخدا

کلمبیا. [ ک ُ ل ُ ] (اِخ ) کلمبی . کشور جمهوری در امریکای جنوبی که در شمال غربی این قاره و در میان دو اقیانوس اطلس و کبیر واقع شده است و مساحت آن 139000 کیلومتر مربع است و 11548000 تن سکنه دارد. پایتخت آن بوگوتا و شهرهای مشهور آن مدلین ، باران کیلیا و کالی است. این کشور از طرف شمال به ونزوئلا و اقیانوس اطلس و از سمت مشرق به ونزوئلا و برزیل و از سمت جنوب به پرو و اکواتر و ازسمت مغرب به پاناما و اقیانوس آرام محدود است و با آنکه معادن نفت و طلا و طلای سفید و نقره و زمرد و نمک این کشور اهمیت بسزائی دارد و کارخانه ٔ بافندگی مهمی در آن تأسیس یافته هنوز اقتصاد کشاورزی در این کشور حاکم است و مهمترین محصولات کشاورزی آن قهوه و توتون و پنبه و نیشکر و برنج و گندم و کاکائو و موز می باشد. صادرات مهم این کشور قهوه و نفت است که بیشتر به ممالک متحده ٔ امریکای شمالی فرستاده می شود. کریستف کلمب در سال 1502 م. در چهارمین سفر خویش به ساحل کلمبیا رسید ولی گونزالو جیمنز دوکزادا بر این سرزمین استیلا یافت و در سال 1538 دولت سنتافه دوبوگوتا را تأسیس کرد و با نایب السلطنه نشین لیما وابستگی یافت. کشور کلمبیا در سال 1718 م. خود بصورت نایب السلطنه نشین مستقل درآمد. در سال 1819 ژنرال بولیوار بر اسپانیا چیره شد و ممالک متحده ٔ کلمبیا را که شامل ونزوئلا و اکواتر کنونی بود تأسیس کرد و خود رئیس جمهور و دیکتاتور نظامی این سرزمین گردید. کلمبیای بزرگ تا سال 1830 دوام داشت ولی در سالهای 1830 - 1903 بالغ بر هفتاد انقلاب خونین این نواحی را فرا گرفت و کلمبیا از 1903 حیات سیاسی خود را در مسیر یک قانون اساسی قرار داد. (از لاروس ).

کلمبیا. [ ک ُ ل ُ ] (اِخ ) کلنبیا . مرکز کارولین جنوبی از ممالک متحده ٔ امریکای شمالی که در حدود 869000 تن سکنه دارد. (از لاروس ).

معنی کلمبیا به فارسی

کلمبیا
رودخانه ایست در شمال باختر قاره آمریکای شمالی که در کشورهای ایالات متحده آمریکا و کانادا جاریست . این رودخانه ۱۹۵۳ کیلومتر طول دارد و باقیانوس آرام میریزد . سد برق آبی [ گراندکولی ] بر روی این رودخانه ساخته شده است .
در نیویورک ( ایالات متحده آمریکای شمالی ) تاسیس ۱۸۵۴ م .زبانهای سامی ( از جمله عربی ) و زبان فارسی و تمدن اسلامی نیز در آن تدریس میشود.

کلمبیا در دانشنامه اسلامی

کلمبیا
کلمبیا، کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی است. اسلام، در اثنای جنگ جهانی دوم، با مهاجرت مسلمانان از کشورهای لبنان، سوریه و فلسطین به این کشور راه یافت، عمده جمعیت ۲۰،۰۰۰ نفری مسلمانان کلمبیا را این مهاجران تشکیل می دهند، مسلمانان در بوگوتا (پایتخت)، پارانایکا، مائیکو، کالی و سان آندرسن زندگی می کنند. از وضعیت شیعیان در کلمبیا اطلاعات دقیقی در دست نیست، پورتال اهل بیت در ۲۰۰۸، جمعیت شیعیان این کشور را ۵.۰۰۰ تن گزارش کرده است. اما مرکز تحقیقات پیو یک سال بعد، شمار شیعیان این کشور را کمتر از ۱۴۰ تن تخمین زده است. شیعیان کلمبیا حسینیه ندارد اما مراسم عزاداری را برگزار می کنند. مرکز اسلامی الزهراء متعلق به شیعیان بریتانیایی تبار این کشور است.
کلمبیا، شمال غربی ترین کشور آمریکای جنوبی است. این کشور در جنوب با ونزوئلا، برزیل، اکوادور و پرو، در شمال از طریق دریای کارائیب با اقیانوس اطلس و از غرب با پاناما و اقیانوس آرام هم مرز است. کلمبیا چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی است، مساحت آن ۱ میلیون و ۱۴۱ هزار کیلومتر مربع است.
کلمبیا ۴۴.۷۷۹.۵۹۸ جمعیت دارد، بیشتر جمعیت آن (۸۷٪) کاتولیک و حدود ۹٪ پروتستان هستند. ۳ ٪ جمعیت خود را بی دین عنوان کرده اند. ۱٪ به آیین بومی و کمتر از ۱٪ هم بودایی، مسلمان و معتقد به مورمن هستند.

کلمبیا در دانشنامه ویکی پدیا

کلمبیا
مختصات: ۴°۳۹′ شمالی ۷۴°۳′ غربی / ۴٫۶۵۰°شمالی ۷۴٫۰۵۰°غربی / 4.650; -74.050
بوگوتا (La Atenas Suramericana – آتن آمریکای جنوبی)- «پایتخت»
مدلین (La ciudad de la eterna primavera – شهر بهار جاودانه؛ همچنین Capital de la montaña – مرکز کوهستان) نیز نامیده می شود.
کالی (La sucursal del cielo – شاخهٔ بهشت؛ همچنین La Sultana del Valle به معنای سلطان دره) نیز نامیده می شود.
بارانکیولا (La puerta de oro de Colombia – دروازهٔ طلایی کلمبیا)
بوکارامانگا (La ciudad Bonita – شهر زیبا)
کارتاخنا (Cartagena de Indias La heroica – دلاوری)
کوکوتا (La hermosa villa – دهکده زیبا)
پریرا (La querendona, trasnochadora y morena – بارونت دوست داشتنی و شب بیدار)
سانتا مارتا (La perla de oro – مروارید طلایی)
ایباگه (Capital Músical de Colombia – مرکز موسیقی کلمبیا)
پستو (Ciudad Sorpresa – شهر عجایب)
مانیزالس (La ciudad de las puertas abiertas – شهر دروازه های گشوده)
نیوا (Neivayork, La capital bambuquera de América – مرکزbambuco آمریکا)
آرمنیا (La Ciudad Milagro – شهر معجزه)
والدوپار (Capital mundial del vallenato – مرکز والناتوی جهان)
ویلاویسنسیو (La Puerta al Llano – دروازهٔ Llano)
سینسلخو (La ciudad de las corralejas – شهر «گاو سواری»)
مونتریا (La capital ganadera de Colombia – مرکز احشام کلمبیا)
بونونتورا (Bello Puerto del Mar – ساحل زیبا)
پوپایان (La Ciudad Blanca – شهر سپید)
تونخا (La capital del haba, el tejo y la ruana – مرکز باقلا، دیسک و پانچو)
کیبدو (La perla negra – مروارید سیاه)
کلمبیا با نام رسمی جمهوری کلمبیا (اسپانیایی: República de Colombia راهنما·اطلاعات) شمال غربی ترین کشور آمریکای جنوبی است. کلمبیا در جنوب با ونزوئلا، برزیل، اکوادور و پرو، در شمال از طریق دریای کارائیب با اقیانوس اطلس و از غرب با پاناما و اقیانوس آرام هم مرز است.
کلمبیا چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی (بعد از برزیل و آرژانتین و پرو)، با مساحت ۱ میلیون و ۱۴۱ هزار کیلومتر مربع است. خاک سرزمین کلمبیا دارای شرایط فیزیکی متنوعی است و از قله های بلند و برفی آند تا دشت های گرم و مرطوب حوزهٔ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلمبیا در دانشنامه آزاد پارسی

کُلُمْبیا (Colombia)
برج ساعت، کارتاخنا، برج ساعت، کارتاخنا، برج ساعت، کارتاخنا، موقعیت. جمهوری کلمبیا در شمال غربی امریکای جنوبی و در ساحل جنوبی دریای کارائیب جای دارد. از غرب به اقیانوس آرام و کشور پاناما، از شمال به دریای کارائیب، از شرق به کشورهای ونزوئلا و برزیل، و از جنوب به پرو و اکوادور محدود شده است. مساحت کلمبیا ۱,۱۴۱,۷۵۰ کیلومتر مربع و شهر سانتا فه بوگوتا پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور کلمبیا را می توان به دو بخش کوهستان های غربی و پست بومان گیاه پوش شرقی تقسیم کرد: الف. کوهستان های غربی (آندهای کلمبیا) از سه رشته کوه موازیِ تقریباً شمالی جنوبی تشکیل شده است. غربی ترین رشته، که به موازات کرانه های اقیانوس آرام قرار دارد، به کوردیرا اکسیدنتال معروف است. رشتۀ مرکزی را، که مهم ترین رشته هاست، کوردیرا سانترال (کوردیرای مرکزی) می نامند و رشتۀ شرقی به کوردیرا اورینتال موسوم است. علاوه بر سه رشتۀ مزبور، رشتۀ دیگری با نام سیرا نوادا دِ سانتا مارتا در شمال کشور و به موازات ساحل دریای کارائیب وجود دارد که بلندترین نقطۀ کشور، پیکو کریستوبال کولون، با ارتفاع ۵,۷۹۵ متر در آن قرار دارد. چند آتشفشان در آندهای کلمبیا دیده می شوند که مهم ترین آن ها آتشفشان نوادو دِل روئیس در کوردیرا سانترال (کوردیرای مرکزی) است. فوران آتشفشان مزبور در ۱۹۸۵ به جاری شدن گل های بسیار داغ و سوزان منجر شد و حدود ۲,۳۰۰ نفر کشته و ناپدید شدند. آتشفشان های اوئیلا، با ارتفاع ۵,۷۵۰ متر، و تولیما، با ارتفاع ۵,۲۱۵ متر، هر دو در کوردیرا سنترال قرار دارند. این آتشفشان ها و نیز آتشفشان های دیگری واقع در کوردیرا اوکسیدنتال، که بلندای بعضی از آن ها به ۳,۷۰۰ متر می رسد، بر فعال بودن پوستۀ زمین در کشور کلمبیا و وقوع زمین لرزه های شدید و ویرانگر گواهی می دهد. رشته کوه های کوردیرا اورینتال، که ارتفاع آن به حدود ۵,۵۰۰ متر ـ در کوه کوکویی ۵,۴۹۳ متر ـ بالغ می شود، برخلاف دو رشتۀ دیگر، آبادترین و پرجمعیت ترین ناحیۀ این کشور به شمار می آید و سه شهر بزرگ کلمبیا، بوگوتا، چیکین کیرا و سوگاموسو؛ در این منطقه قرار دارند. ب. پست بومان گیاه پوش شرقی که حدود سه پنجم از مساحت کشور را شامل می شود، از کوهپایه های کوردیرا اورینتال آغاز می شود و روبه شرق تا مرز کشورهای ونزوئلا و برزیل ادامه می یابد. سرزمی ...

نقل قول های کلمبیا

کلمبیا با نام رسمی جمهوری کُلُمبیا، کشوری بیش قاره ای است که بخش گستردهٔ آن، شمال غربی قارهٔ آمریکای جنوبی همراه سرزمین های در آمریکای مرکزی را دربرمی گیرد.
• «آسمان خراش ها، ساختمان ها بزرگ شیشه ای و فولادی، سدهای بزرگ، رانچوها ، کلبه های حصیری، کلبه های ساخته روی پایه ها، همه نشان دهندهٔ این واقعیت اند که تنوع زندگی انسانی در کلمبیا مانند تنوع جغرافیایی آن زیاد است.» ، در اثرش چاپ ۱۹۶۲ -> مارسل نیدرگانگ
• «پرچم : پرچم کلمبیا در سال ۱۸۰۶م و در جریان مبارزات اسقلال طلبانهٔ مردم کلمبیا از حاکمیت اسپانیا طراحی شده است و رنگ های آن نیز حکایت از این مبارزات دارد. طراح این پرچم فرانسسیکو د میراندا از قهرمانان آمریکای لاتین بود. در این پرچم رنگ زرد به نشانهٔ ملت کلمبیا، رنگ آبی نشانهٔ دریا و رنگ قرمز نشانهٔ حاکمان تشنه به خون اسپانیایی است که به وسیلهٔ رنگ آبی دریا از ملت کلمبیا جدا شده است. پهنای نوارد زردرنگ دو برابر رنگ آبی و قرمز است و در پرچم رسمی این کشور یک ستارهٔ سفید که در داخل یک بیضی آبی رنگ قرار گرفته در وسط پرچم نقش می گردد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با کلمبیا

کلمبیا در جدول کلمات

کلمبیا
بوگوتو
آتشفشانی در کلمبیا که چندی پیش فوران کرد
گالراس

کلمبیا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کمیل قیصری
سرزمین کلمب(کریستف کلمب) (اسپانیایی)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زنان کلمبیا   • تور کلمبیا   • بوگوتا کلمبیا   • واحد پول پاناما   • کلمبیا کفش   • لقب آرژانتین   • تیم ملی فوتبال کلمبیا   • واحدپول پاناما   • معنی کلمبیا   • مفهوم کلمبیا   • تعریف کلمبیا   • معرفی کلمبیا   • کلمبیا چیست   • کلمبیا یعنی چی   • کلمبیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلمبیا
کلمه : کلمبیا
اشتباه تایپی : ;glfdh
آوا : kolombiyA
نقش : اسم خاص مکان
عکس کلمبیا : در گوگل

آیا معنی کلمبیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران