اقیانوس ارام

شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

pacific

دانشنامه عمومی

اقیانوس آرام. اقیانوس آرام بزرگ ترین پهنهٔ آبی کره زمین است. گسترهٔ این پهنه ۱۶۵٬۷۲۱٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که ۴۶٪ تمام آب های روی زمین را شامل می گردد و بیش از یک سوم سطح زمین را می پوشاند. به این اقیانوس، اقیانوس کبیر نیز گفته می شود. نام اقیانوس آرام توسط دریانورد پرتغالی فردیناند ماژلان در سال ۱۵۲۰ میلادی بر روی این اقیانوس گذاشته شد. این اقیانوس از شرق به قاره آمریکا، از جنوب به قطب جنوب، از شمال به دریای برینگ و از غرب به قاره آسیا و اقیانوسیه امتداد دارد. این اقیانوس پهناور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.
استرالیا
برونئی
کامبوج
کانادا
شیلی
چین
کلمبیا
کاستاریکا
تیمور شرقی
السالوادور
اکوادور
عمیق ترین گودال جهان که گودال ماریانا نام دارد، با ژرفای ۱۱۰۳۴ متر یعنی ۱۱/۰۳۴ کیلومتر در اقیانوس آرام قرار دارد.
در حدود سه هزار سال پیش از میلاد مسیح مردمی از تبار اقوام استرانزی ساکن تایوان به مهارت های ویژه ای دست یافته و موفق شدند به سفرهای دریایی دوردست با قایق روی بیاورند. این مردم از جزیره تایوان حرکت کرده و رفته رفته بیشتر جزیره های اقیانوس آرام را کشف و در آن ها سکونت گزیدند. این مردم از تایوان به سوی جنوب رفته و جمعیت و زبان خود را به فیلیپین، اندونزی و دریاهای جنوب شرق آسیا گسترش دادند. آن ها سفرهای اکتشافی خود را به سوی جنوب شرق ادامه داده و به گینه نو، ملانزی و میکرونزی رسیده و به سوی شرق تا پلی نزی رفتند. اقوام استرانزی به سوی غرب نیز تمامی عرض اقیانوس هند را هم پیموده و به ماداگاسکار رسیدند.عکس اقیانوس آرام

اقیانوس آرام (مینی سریال). اقیانوس آرام (به انگلیسی: The Pacific) یک مینی سریال ۱۰ قسمتی آمریکایی دربارهٔ جنگ جهانی دوم است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۰ تا ۱۶ مه ۲۰۱۰ از شبکه HBO پخش می شد.تهیه کنندگان اصلی این سریال، تام هنکس و استیون اسپیلبرگ هستند که پیش تر در فیلم نجات سرباز رایان و جوخه برادران با هم همکاری داشتند.
جیمز بج دیل
جاون سدا
جوزف مازلو
آشتون هولمز
ویلیام سدلر
جان برنثال
جیکوب پیتس
کیت نابز
جاش هلمن
هنری نیکسون
رامی ملک
برندن فلچر
مارتین مک کن
دیلن یانگ
اندرو لیز
اسکات گیبسون
گری سوییت
جاشوا بیتون
توبی لئونارد مور
نیت کوردری
کریبا هین
نیکولای نیکولیف
مت کریون
دیمن هریمن
دوینگ براسول
بن اسلر
جاشوا کلوز
نول فیشر
کریس فوی
لئون فورد
فردی جو فارنورث
سندی وینستون
تام بادج
ریچارد کاوترون
آنا تورو
کلیر ون در بووم
اشلی زاکرمن
کارولین داویرناس
آنی پاریس
کاترین مک کلمنتز
ایزابل لوکاس
آدلاید کلمنس
پنی مکنامی
مارسیو مرینو جونیور
براندن کینر
مینی سریال ۱۰ قسمتی اقیانوس آرام یا جنگ اقیانوس سریالی برگرفته از داستانی واقعی از وقایع جنگ جهانی دوم به روایتی شیوا و رسا و صد البته دیدنی از سازنده گان سریال باند برادران(Band Of Brothers) سریال کوتاه جدیدی است که از کانال HBO آمریکا پخش شد! The Pacific داستانی با درون مایهٔ جنگی و روایتی عمیق از جنگ آمریکا و ژاپن را دربردارد !گروهی از سربازان آمریکایی که برای جنگ با دشمن ژاپنی پس از نبرد پرل هاربر، وارد جزیرهٔ ژاپنی شده تا مانع ساخت فرودگاه توسط ژاپنی ها شوند! این سریال نیز مانند سریال (Band Of Brothers) با تهیه کنندگی مشترک استیون اسپیلبرگ و تام هنکس ساخته شده است.عکس اقیانوس آرام (مینی سریال)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

اقیانوس آرام. اقیانوس آرام (Pacific Ocean)
(یا: اقیانوس کبیر) بزرگ ترین اقیانوس جهان، به وسعت ۱۸۱,۳۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع. از جنوبگان تا تنگۀ برینگ، و از سواحل غربی قارۀ امریکا تا شرق آسیا و استرالیا امتداد دارد. پهنای آن حداکثر ۱۶هزار کیلومتر، طولش ۱۱هزار کیلومتر، و میانگین ژرفای آن ۴,۱۸۸ متر است. با عمق ۱۱,۵۲۴ متر، در گودال میندانائو، در شرق فیلیپین، ژرف ترین اقیانوس جهان به شمار می رود. نواحی غربی و شمالی آن ژرف تر از شرقی و جنوبی آن است. بعضی از نواحی عمیق آن در امتداد جزایر قرار دارند که عبارت اند از گودال ماریانا (۱۱,۰۳۳ متر)، در امتداد جزایر ماریانا؛ گودال توسکارورا (۸,۵۰۰ متر)، در امتداد ژاپن و جزایر کوریل و به گستردگی ۶۴۰ کیلومتر؛ و گودال آلدریچ، در شرق نیوزیلند (۹,۴۰۰ متر). بیش از ۲,۵۰۰ جزیره، با منشأ آتشفشانی یا مرجانی، در مناطق مرکزی و غربی آن دیده می شوند. اقیانوس آرام را ناحیه ای با فعالیت آتشفشانی و زلزله های ناشی از آن ها احاطه کرده است. این اقیانوس را، نخستین بار، ماژلان درنوردید و چون با طوفان های شدید آن برخورد نکرده بود نام «آرام» بر آن نهاد.

نقل قول ها

اقیانوس آرام (مینی سریال). اقیانوس آرام (به انگلیسی: The Pacific) یک مینی سریال ۱۰ قسمتی آمریکایی دربارهٔ جنگ جهانی دوم است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۰ تا ۱۶ مه ۲۰۱۰ از شبکه HBO پخش می شد.

پیشنهاد کاربران

Pacific ocean
اقیانوس آرام میشه Pacific ocean 🌊
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما