برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1530 100 1
شبکه مترجمین ایران

کراچی

/karACi/

معنی کراچی در لغت نامه دهخدا

کراچی. [ ک َ ] (اِخ ) بندر معتبر شبه قاره ٔ هند است که تا چند سال پیش پایتخت قسمت غربی کشورمسلمان پاکستان بود. اخیراً شهر راول پندی به پایتختی این قسمت برگزیده شده است. این بندر در پاکستان غربی کنار دریای عمان واقع شده و دارای 386هزار جمعیت و مرکز صدور پنبه و غلات است. (از فرهنگ امیرکبیر).

معنی کراچی به فارسی

کراچی
شهر و بند معتبر کشور مسلمان پاکستان که مدتی هم پایتخت بوده است . این شهر در ایالت سند و پاکستان غربی در ساحل دریای عمان میباشد و قریب ۳۶۵٠٠٠٠ تن جمعیت دارد و مرکز صدور پنبه و غلات است .
در شهر کراچی پایتخت قبلی پاکستان. درین دانشگاه زبان و ادبیات فارسی نیز تدریس میشود .

کراچی در دانشنامه ویکی پدیا

کراچی
کراچی( آوا راهنما·اطلاعات) بزرگ ترین شهر جمهوری اسلامی پاکستان و مرکز استان سند این کشور است. این شهر در ناحیه جنوب شرقی پاکستان بر کرانه دریای عرب واقع شده و در شمال غربی دلتای سند قرار گرفته است. طبق آمار منتشره از سازمان ملل متحد، جمعیت کراچی طبق آمار منتشر شده سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴٬۹۱۰٬۳۵۲ نفر بوده است که از این لحاظ پرجمعیت ترین شهر پاکستان و ششمین شهر پرجمعیت جهان محسوب می گردد.ناحیه کراچی مرکزی ناحیه کراچی شرقی ناحیه کراچی جنوبی ناحیه کراچی غربی ناحیه کورنگی ناحیه ملیر
لقب این شهر «شهر قائد» است که منظور از قائد، محمدعلی جناح بنیانگذار پاکستان است. کراچی مرکز مالی و بازرگانی و بزرگ ترین بندر پاکستان است.
به دلیل اینکه کراچی با بیشترین فشار توسعهٔ شهرها در جهان مواجه است، مبارزه با گسترش آن ضروری به نظر می رسد. این شهر هم اکنون بسیار گسترش یافته و به کلانشهری بسیار شلوغ با ترافیکی سنگین و هوایی آلوده تبدیل شده است. در این شهر فقر بیداد می کند و بسیاری از مردم شبانگاهان در خیابان ها و کوچه ها می خوابند. این ها مشکلاتی است که باید برای به دست آوردن شهری آرام و زیبا آن ها را برطرف کرد. شهر کراچی چهارمین شهر غیرقابل زیستن در جهان و جزء ۱۳۲ شهر بزرگ و صنعتی جهان به شمار می آید.
جمعیت شهر کراچی مانند بسیاری از شهرهای دیگر پاکستان در ابتدا کم بود و پس از این که به پایتختی پاکستان برگزیده شد، جمعیتش چند برابر شد. همان طور که در جدول پایین می بینید، جمعیت این شهر از حدود ۵۷ هزار نفر در سال ۱۸۵۶ میلادی به حدود ۱۲٫۵ میلیون نفر در سال ۲۰۰۸ رسیده است. یعنی در طی ۱۵۲ سال بیش از ۱۲ میلیون نفر به جمعیت این شهر (عمدتاً به دلیل مهاجرت) افزوده شده است. نتیجه این مهاجرت های بی رویه چیزی جز آوارگی میلیون ها تن از مردم شهر به دلیل نداشتن مسکن در خیابان ها و کوچه ها نیست. [این هجرت ها بیشتر جنبه سیاسی داشته اند و دوران تقسیم هند اکثر مهاجران مسلمان از هند به کراچی هجرت کرده بودند و اکنون هم موسوم به مهاجر هستند و حزب متحده قومی موومنت نماینده سیاسی آن ها به شمار می رود۔
عکس کراچی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کراچی در دانشنامه آزاد پارسی

کَراچی (Karachi)
مقبره محمدعلی جناح (مزار قائد)، کراچی، 1341ش
مقبره محمدعلی جناح (مزار قائد)، کراچی، 1341ش
مقبره محمدعلی جناح (مزار قائد)، کراچی، 1341ش
بزرگ ترین شهر و بندر اصلی پاکستان، در شمال غربی دلتای سند (ایندوس)۱، با ۱۱,۸۱۹,۰۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). ۴میلیون نفر در اقامتگاه های موقتی زندگی می کنند. کراچی مرکز استان سِند۲ است. صنایع آن عبارت اند از کشتی سازی، علوم مهندسی، تولید مواد شیمیایی، پلاستیک، و پارچه. نیروگاه هسته ای در پارادیس پوینت۳، در ۲۵کیلومتری غرب شهر، ساخته شده است. کراچی از ۱۹۴۷ پایتخت پاکستان بود تا این که اسلام آباد در ۱۹۵۹ جای آن را گرفت. توسعۀ کراچی از اواسط قرن ۱۹ سرعت گرفت. در ۱۹۴۷، که پایتخت کشور جدید پاکستان شد، هجوم پناهندگان هندی جمعیت آن را افزایش داد. شهرهای اقماری جدیدی مانند ناظم آباد و لیاقت آباد برای اسکان جمعیت روبه رشد شهر ساخته شده اند. گاز طبیعی با خط لوله ای از سوئی۴، در ۵۶۳کیلومتری شمال شهر، به کراچی منتقل می شود و نزدیک آن، در کورانگی۵، پالایشگاه نفت احداث شده است.
IndusSindParadise PointSuiKorangi

کراچی در جدول کلمات

این شهر پس از کراچی دومین شهر بزرگ پاکستان محسوب میشود
لاهور

کراچی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بازار کراچی   • کراچی هند   • کراچی لیاری   • کراچی نیوز   • سفر به کراچی   • غذای محلی پاکستان   • پوشاک کراچی   • آمپول کراچی   • معنی کراچی   • مفهوم کراچی   • تعریف کراچی   • معرفی کراچی   • کراچی چیست   • کراچی یعنی چی   • کراچی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کراچی

کلمه : کراچی
اشتباه تایپی : ;vh]d
آوا : karACi
نقش : اسم خاص مکان
عکس کراچی : در گوگل

آیا معنی کراچی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )