برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1514 100 1
شبکه مترجمین ایران

کدبندی نویسه

کدبندی نویسه در دانشنامه ویکی پدیا

کدبندی نویسه
کدبندی نویسه (به انگلیسی: Character encoding) سیستمی است که هر نویسه را به چیز دیگری مانند الگویی از بیت ها، دنباله ای از اعداد طبیعی، هشت بیت متوالی (بایت) یا پالس های الکتریکی مربوط می کند تا بتوان داده ها را که متشکل از متن و اعداد هستند، ذخیره کرد یا توسط شبکه های ارتباطی منتقل کرد.
مثال های معروف برای کدبندی نویسه ها شامل کد مورس، کد اسکی و یونیکد می شود.
کد مورس در سال ۱۸۴۰ میلادی ابداع شد. این کد هر حرف الفبای انگلیسی و رقم های صفر تا نه را به دنباله ای از فشرده شدن کوتاه و بلند کلید تلگراف کدبندی می کرد.
اسکی که در سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۳ تالیف شد، یک جدول کدبندی ۷بیتی است که اعداد، حروف، نمادها و نویسه های کنترلی را به وسیله اعداد صحیح به کد های با طول ثابت کدبندی می کند.
HTML (زبان نشانه گذاری ابرمتن) از سال ۱۹۹۱ در حال استفاده است، اما اولین نسخه استاندارد HTML 4.0 (دسامبر ۱۹۹۷) بود که در آن مشکل کاراکترهای بین المللی به طور کامل رفع شد.
تعیین رمزگذاری کاراکتر صفحات سایت اجازه می دهد برای تجزیه بهتر فایل های HTML و اجرای بلافاصله اسکریپتها. بدون تعیین رمزگذاری کاراکترها مرورگر شروع به تشخیص رمزگذاری کاراکتر خواهد کرد و این عمل باعث اتلاف وقت خواهد شد و در نتیجه تأثیر منفی در بارگذاری سایت خواهد داشت. راه های مختلفی برای تعیین رمزگذاری کاراکترهای یک سند وجود دارد. اولین راه، وب سرور می تواند تعیین کند رمزگذاری کاراکترها یا «مجموعه نویسه» در هدر پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) که به طور معمول باید شبیه به این:
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1 این روش، سرور HTTP یک راه مناسب برای تعیین رمزگذاری کاراکترهای سند با توجه به محتوای مذاکرات است، برخی از HTTP سرور نرم افزار می توانید آن را انجام دهند، برای مثال آپاچی با ماژول mod_charset_lite.
برای HTML، این امکان وجود دارد که اطلاعات تعیین رمزگذاری در داخل عنصر head در بالای سند قرار گیرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کدبندی نویسه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کدبندی نویسه   • مفهوم کدبندی نویسه   • تعریف کدبندی نویسه   • معرفی کدبندی نویسه   • کدبندی نویسه چیست   • کدبندی نویسه یعنی چی   • کدبندی نویسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کدبندی نویسه

کلمه : کدبندی نویسه
اشتباه تایپی : ;nfknd k,dsi
عکس کدبندی نویسه : در گوگل

آیا معنی کدبندی نویسه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )