برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1566 100 1
شبکه مترجمین ایران

کتاب مقدس


برابر پارسی: نامه اشویک

معنی کتاب مقدس به فارسی

کتاب مقدس
به مجموع تورات و انجیل ها ( عهد عتیق و عهد جدید ) اطلاق شود . ترجمه انگلیسی کتاب مقدس در سال ۱۶۱۱ م . بدستور جیمز اول پادشاه انگلستان صورت گرفت و بتصویب او خواندن آن نسخه در کلیساها معمول گردید . ترجمه فارسی آن نیز مکرر بطبع رسیده .

کتاب مقدس در دانشنامه اسلامی

کتاب مقدس
کتاب مقدس، عنوان مجموعه ای از نوشته های کوچک و بزرگ است که مسیحیان همه و یهودیان بخشی از آنها را "کتاب آسمانی و الهی" خود می دانند. عنوان معروف این مجموعه در زبان انگلیسی و بیشتر زبان های اروپایی (Bible) و یا کلمه های هم خانواده آن است که از کلمه یونانی Biblia، به معنای "کتاب ها"، گرفته شده است.
در زبان های فارسی و عربی عنوان "عهدین" نیز برای این کتاب به کار می رود. این عنوان به این اعتقاد مسیحیان اشاره دارد که خدا دو عهد و پیمان (Testament) با انسان بسته است:یکی "عهد قدیم (Old Testament) که در آن خدا از انسان پیمان گرفته است که بر شریعت الهی گردن نهد و آن را انجام دهد. این عهد و پیمان ـ که نماد آن ختنه کردن است ـ ابتدا با حضرت ابراهیم (علیه السّلام) بسته شده و سپس در زمان حضرت موسی (علیه السّلام) تجدید و تحکیم شده است.با ظهور حضرت عیسی (علیه السّلام) دوران این عهد و پیمان پایان یافته و خدا عهد دیگری با انسان بسته است. این "عهد جدید ( New Testament) پیمان بر سر محبت خدا و عیسی مسیح است.بنابراین مسیحیان به دو دوره و عصر قائلند: ۱ـ دوره "عهد قدیم " ۲ـ دوره "عهد جدید". آنها متناظر با این تقسیم، کتاب های مربوط به دوره اول را عهد قدیم و کتاب های مربوط به دوره دوم را عهد جدید می خوانند و هر دو قسمت را مقدس و معتبر می شمارند. بنابراین نامگذاری به عهد قدیم و جدید مربوط به مسیحیت است.اما یهودیان معتقدند که خدا تنها یک پیمان با انسان بسته و آن همان پیمان "شریعت " است. بر این اساس آنان تنها بخش قدیم را، که "عهد" می نامند، قبول دارند.
← عهد قدیم
عهد جدید مشتمل بر ۲۷ کتاب است که عبارتند از:
← انجیل متی
 ۱. ↑ توماس، میشل، کلام مسیحی، ترجمه حسین توفیقی، ص۲۳.۲. ↑ توماس، میشل، کلام مسیحی، ترجمه حسین توفیقی، ص۲۵.۳. ↑ سلیمانی اردستانی، عبدالرحیم ، برگرفته از کتاب مقدس، آیات عشق، قم، ۱۳۸۲.
منبع
...

کتاب مقدس در دانشنامه ویکی پدیا

کتاب مقدس
کتاب مقدس در معنای کلی به کلیهٔ کتاب هایی که در مذاهب و ادیان مختلف به عنوان «کتاب آسمانی» پذیرفته شده است، اطلاق می گردد.
کتاب مقدس مسیحیان به دو بخش «عهد عتیق» و «عهد جدید» تقسیم می شود که شامل ۶۶ کتاب است. عهد عتیق از ۳۹ کتاب و عهد جدید از ۲۷ کتاب تشکیل شده است. هر بخش از تورات عهد عتیق را یک سِفر و برخی دیگر از کتب عهد عتیق را صحیفه می نامند. عهد جدید نیز چهار انجیل کانن، رسالات حواریون مسیح و کتاب مکاشفه را تشکیل می دهد.
یهودیان تنها «عهد عتیق» را به عنوان کتاب آسمانی قبول دارند، اما بیشتر مسیحیان کل کتاب را به عنوان کتاب آسمانی پذیرفته اند. برخی از مسیحیان، «عهد عتیق» را به عنوان کتاب مقدس قبول ندارند و آن را تحریف شده می دانند. «بوگومیل ها» از این دسته اند.
کتاب مقدس (انگلیسی: The Bible: In the Beginning...) فیلمی به کارگردانی جان هیوستون است که در سال ۱۹۶۶ منتشر شد. این فیلم در سال ۱۹۶۶ میلادی با فروش $۳۴٬۹۰۰٬۰۲۳ پرفروش ترین فیلم آمریکا شد.
۲۸ سپتامبر ۱۹۶۶ (۱۹۶۶-09-۲۸) (نیویورک premiere)
کتاب مقدس عبری به معنی کتابی از کتاب مقدس است که در اصل به زبان عبری نوشته شده بود، و مردم توافق دارند که آن به تَنَخ تعلق دارد.
ویکی پدیای انگلیسی ساده
این بدان معنی است که همان تنخ یهودی و پروتستان عهد عتیق است، اما بخش تثنیه تورات از کاتولیک عهد عتیق را شامل نمی شود و به معنای تنها برای متن، نه برای نامگذاری، شماره یا سفارش کتاب (در انجام هر دو تنخ و عهد عتیق).
کتاب مقدس عبری به بخش های مشترک از تنخ و مسیحی اکنون اشاره دارد. در شکل لاتین آن، برای چاپ متن ماسوری استفاده می شود.
کتاب مقدس عشق (به هندی: Prem Granth) فیلمی محصول سال ۱۹۹۶ و به کارگردانی راجیو کاپور است. در این فیلم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کتاب مقدس در دانشنامه آزاد پارسی

کتاب مقدس (Bible)
35152500.jpg
عنوان کلی برای متون مقدس یهودیان و مسیحیان که به دو بخش عهد عتیق یا عهد قدیم مربوط به دین یهودی و عهد جدید مربوط به دین مسیحی تقسیم می شود. در تداول فارسی زبانان به این مجموعه گاهی تورات و انجیل می گویند و از آن جا که تورات و انجیل هر دو خود جزیی از عهد عتیق و عهد جدید کتاب مقدس است، آن را می توان از مقولۀ اطلاق جزء به کل دانست.الف) عهد عتیق: مجموعۀ نوشته های مقدس یهود که بخش نخست کتاب مقدس فعلی را تشکیل می دهد. یهودیان و مسیحیان این مجموعه را وحیانی و نازل شده از سوی خداوند به انبیای بنی اسرائیل می دانند (در مورد نظر اسلام دربارۀ آن ← تورات_در_قرآن). عهد عتیق در فاصله ۱۰۰۰ سال از قرن ۱۲پ م تا ۲پ م فراهم آمده است و تدوین نهایی آن در حدود قرن ۲م انجام پذیرفته است. زبان اصلی آن عبری است و تنها جزء اندکی از آن به زبان آرامی است. این مجموعه تاریخ جهان را از بدو آفرینش و خلق آدم تا ظهور عیسی مسیح دربر می گیرد و در آن تاریخ قوم یهود، سرگذشت انبیاء، احکام و قوانین دینی و شعر و ادب و حکمت و اخلاق و پیشگویی ها و سروده های مذهبی را ذکر می کند و اصول اساسی زندگی را در ارتباط با خدا بازمی گوید. پنج صحیفه یا کتاب اول آن (پیدایش، خروج، لاویان، اعداد و تثنیه) را به حضرت موسی نسبت می دهند که به اسفار خمسه یا تورات مشهور است. تعداد و ترتیب کتاب های عهد عتیق برحسب روایات مختلف، متفاوت است. در نزد یهودیان ۲۴ کتاب از اعتبار تام برخوردارند و آن ها را وحی مُنزَل می دانند. مسیحیان پروتستان هم همین عقیده را دارند. ولی کاتولیک ها و ارتدوکس های مسیحی علاوه بر این ۲۴ کتاب، هفت کتاب دیگر را هم معتبر یا به اصطلاح «قانونی» می دانند. این هفت کتاب نزد پروتستان ها ملقب به «آپوکریف» یا کتب مجعوله است. در این جا نخست فهرست کتب مقدس عبری را که یهودیان فلسطینی حدوداً در قرن اول یا اوایل قرن دوم میلادی آن را وضع کردند و نزد یهودیان امروز معتبر شمرده می شود و پروتستان ها هم از آن پیروی می کنند، می آوریم و سپس به ذکر کتاب های مورد قبول پیروان آیین کاتولیک می پردازیم. کتاب مقدس عبری به سه بخش اصلی تقسیم می شود: کتب شریعت، کتب انبیا و مکتوبات. کتاب های شریعت یا به اصطلاح تورات عبارت اند از سفر پیدایش، سفر خروج، سفر لاویان، سفر اعداد و سفر تثنیه. کتب انب ...

کتاب مقدس در جدول کلمات

کتاب مقدس زرتشت
اوستا
کتاب مقدس مسلمانان
قران
کتاب مقدس هندوان
ودا
نام کتاب مقدس هندوان
ودا

معنی کتاب مقدس به انگلیسی

holy writ (اسم)
کتاب مقدس
scripture (اسم)
کتاب مقدس ، تورات و انجیل ، کتاب اسمانی

کتاب مقدس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود کتاب مقدس   • کتاب مقدس مسیحیان   • کتاب مقدس تورات   • کتاب مقدس فارسی   • كتاب مقدس به زبان فارسي   • کتاب مقدس صوتی   • کتاب مقدس انجیل   • کتاب امثال سلیمان   • معنی کتاب مقدس   • مفهوم کتاب مقدس   • تعریف کتاب مقدس   • معرفی کتاب مقدس   • کتاب مقدس چیست   • کتاب مقدس یعنی چی   • کتاب مقدس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کتاب مقدس

کلمه : کتاب مقدس
اشتباه تایپی : ;jhf lrns
عکس کتاب مقدس : در گوگل

آیا معنی کتاب مقدس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )