کامپیلوباکتر

شبکه مترجمین ایران

دانشنامه عمومی

C. coliC. concisusC. curvusC. fetusC. gracilisC. helveticusC. hominisC. hyointestinalisC. insulaenigraeکامپیلوباکتر ژژونیC. lanienaeC. lariC. laridisC. mucosalisC. rectusC. showaeC. sputorumC. upsaliensis
کمپیلوباکتر ژوژنی از علل شایع گاستروانتریت بوده، موجب اسهال خونی می گردد که با دردهای شکمی همراه است و بیشتر در (اطفال).
کمپیلوباکتر پیلوری (هلیکوباکتر پیلوری) عامل گاستریت مزمن و اولسر دودنال می باشد. این باکتری مؤثر در زخم روده و معده است. باکتری اوره آز مثبت که به شدت و سرعت اوره را تجزیه می کند. برای تایید وجود هلیکوباکتر پیلوری در آزمایشگاه از بررسی آنتی بادی های IgG , IgA استفاده می شود. برای کشت از ترشحات روده نمونه برداری می شود. امروزه این باکتری از سرده کامپیلوباکتر خارج و در سرده هلیکوباکتر طبقه بندی می شود.
کمپیلوباکتر فتوس یک مهاجم فرصت طلب است که در بیماران نقص ایمنی ایجاد عفونت می کند. در این بیماران گاهی باعث اسهال می شود و همچنین ممکن است باعث باکتریمی و عفونت سیستمیک شود. در گاو باعث سقط جنین می شود و اولین بار هم از گاو جدا شده است. برای تست های تشخیصی آزمایشگاهی از نمونه های بیوپسی معده کمپیلوباکتر فتوس گرفته می شود و از نمونه های خون برای آزمایشهای سرولوژیکی.
کامپیلوباکتر (به انگلیسی: Campylobacter) یکی از سرده های شاخه پروتئوباکتریا ، رده اپسیلون پروتئوباکتریا است. این باکتری گرم منفی شکلی مارپیچ (S شکل) داشته، اسپور تولید نمی کند و میکروآئروفیلیک است. متحرک و اوره آز و اکسیداز مثبت و در دمای ۴۲ درجه در مجاورت با CO2 رشد بهتری دارند.کمپیلوباکتر شایعترین میکروارگانیسم در مسمویت غذایی است که طبق آمار سالانه ۲٫۴ میلیون نفر در ایالات متحده با علائم دل پیچه، دل درد، اسهال و تب به مراکز درمانی مراجعه می کنند. علت اغلب این عفونت به دلیل خوردن گوشت خام یا آلوده طیور است.
برخی انواع آن عبارتند از:
در لام مستقیم با رنگ آمیزی گیمسا و رنگ آمیزی اختصاصی نقره بهتر مشاهده می شود، باکتریهای خمیده و اسپریل شکل در زیر میکروسکوپ دیده می شود. محیط اختصاصی آن SKirow است که ۵-۳ روز طول می کشد تا رشد کند (حاوی آنتی بیوتیک های وانکومایسین، پلی میکسین و تری متوپریم) کلونی های به قطر ۲-۱ میلی متر روی این محیط ایجاد می شود.عکس کامپیلوباکتر
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

کامْپیلوباکْتِر (Campylobacter)
جنسی از باکتری ها. موجب بروز جدی ورم معده و روده می شوند. این باکتری ها در ۴۳ درجۀ سلسیوس بهترین رشد را دارند و از این رو به خوبی با راه های گوارشی پرندگان سازگارند. طیور منبع شیوع کامپیلوباکترند، گرچه این باکتری ها می توانند از طریق گوشت و شیر گوساله نیز منتقل شوند. کامپیلوباکتر حدود پانزده روز در آب زنده می ماند و از این رو، در صورت آلودگی منابع آب با فاضلاب یا آلودگی مخازن آب با مرغ نوروزی ممکن است وارد آب آشامیدنی شود.

معنی یا پیشنهاد شما