برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1403 100 1

کافئین

/kAfe'in/

معنی کافئین در لغت نامه دهخدا

کافئین. [ ف ِ ] (فرانسوی ، اِ) الکالوئیدی است که از برگ و دانه ٔ قهوه بدست می آید و در برگ چای هم وجود دارد. (گیاه شناسی حسین گل گلاب ص 108) (کارآموزی داروسازی ص 249). ماده ٔ داروئی که از برگ و دانه ٔ قهوه و برگ چای گرفته میشود.

معنی کافئین به فارسی

کافئین
( اسم ) آلکالوئیدی است که در برگ و دان. قهوه و چای و گیاه ماته و گیاه کلا اکومیناتا موجود است . کافئین نخستین بار در سال ۱۸۲٠ م . توسط رونژ در آلمان بدست آمد و بعدها در سال ۱۸۶۱ م . رابطه اش با تئوبرومین ( آلکالوئید موجود در کاکائو ) مشخص گردید . کافئین مقوی قلب و مدر است و در ضعف قلب و بیماریهای عفونی ( تیفوئید - ذات الریه ) مصرف میشود متیل تئوبرومین تری میتل گزانتین . توضیح آلکالوئید موجود در برگ چای که بنام تئین مشهور است همان ترکیب کافئین را دارد و عینا همان اثرات فیزیولوژیکی و فیزیکی و شیمیایی را دار است . بدین جهت امروزه هر دو را یکی میدانند و بهمان نام کافئین میخوانند و ضمنا تئین یا کافئین رابط. نزدیکی با تئوبرومین آلکالوئید موجود در گیاه کاکائو دارد . از این رو گاهی نام شیمیایی کافئین را متیل تئوبرومین نیز نامند .

معنی کافئین در فرهنگ معین

کافئین
(فِ) [ فر. ] (اِ.) آلکالوئیدی به فرمول ۲ O ۴ N ۱ H ۸ C که در برگ و دانة قهوه و چای و گیاه ماته و گیاه کلااکومیناتا موجود است . کافئین مقوی قلب و مدر است و در ضعف قلب و بیماری های عفونی (تیفوئید ذات الریه ) مصرف می شود.

معنی کافئین در فرهنگ فارسی عمید

کافئین
الکلوئیدی که در برگ چای و دانۀ قهوه وجود دارد و محرک سیستم عصبی مرکزی است.

کافئین در دانشنامه ویکی پدیا

کافئین
کافئین (به انگلیسی: Caffeine) یک مادهٔ شیمیایی خوراکی است که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می شود و نوعی داروی محرک است که می تواند از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومین هم شبیه است. کافئین خالص، به صورت پودر سفید رنگ تلخی می باشد. این ماده از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است.
گزانتین
کافئین پرمصرف ترین ماده دارویی در میان انسان ها به شمار می رود که تقریباً ۹۰ درصد انسان ها به طور روزانه از آن استفاده می کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم ترین آثار کافئین است.
کافئین خالص پودر نرم، بی بو، سفید و براقی می باشد. نقطه جوش آن ۲۳۸ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب آن ۱۷۸ درجه سانتیگراد است. وزن مخصوص کافئین ۲/۱ است. PH آن ۹/۶ می باشد. چگالی آن هم ۷/۶ است. منبع اصلی کافئین بین مواد غذایی مختلف، دانه قهوه می باشد. محتوای کافئین در مواد غذایی بسیار متغیر است. در سال ۲۰۰۴م، در اتیوپی درختانی پیدا شد که یک پانزدهم گیاهان کافئین دار، کافئین داشتند. احتمالاً در آینده نزدیک، از این گیاهان جدید برای تهیه نوشیدنیهای قهوه که میزان کمتری کافئین داشته باشند، استفاده می شود.
یک دوز کافئین تقریباً ۱۰۰ میلی گرم است که ۱۵۰ میلی لیتر نوشیدنی قهوه یا یک عدد قرص کافئین، حاوی این مقدار کافئین می باشد. قهوه ها از نظر میزان کافئین بسیار باهم متفاوتند. یک فنجان قهوه می تواند بین ۷۵ تا ۲۵۰ میلی گرم کافئین داشته باشد. چای سیاه نسبت به قهوه حاوی کافئین کمتری است که البته به روش دم کردن آن بستگی دارد. چای سبز خیلی کم کافئین دارد. نوشابه ها معمولاً کمتر از قهوه کافئین دارند، اما برخی نوشابه های انرژی زا خیلی زیاد کافئین دارند (در تهیه نوشیدنیهای غیر الکلی، میزان کافئین موجود در آنها توسط سازندگان به دقت کنترل می شود. معمولاً هر چه میزان کافئین این نوع نوشیدنیها بالاتر باشد، محبوبیت آنها بیشتر می شود)
عکس کافئین
کافئ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کافئین

معنی کافئین به انگلیسی

caffeine (اسم)
کافئین

کافئین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پارسی " بنگهر bangohar " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قرص کافئین   • مضرات کافئین   • کافئین و ریزش مو   • کدام قهوه بیشترین کافئین را دارد   • قرص کافئین داروخانه   • کافئین و چربی سوزی   • قیمت قرص کافئین   • خرید کافئین   • معنی کافئین   • مفهوم کافئین   • تعریف کافئین   • معرفی کافئین   • کافئین چیست   • کافئین یعنی چی   • کافئین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کافئین
کلمه : کافئین
اشتباه تایپی : ;htmdk
آوا : kAfe'in
نقش : اسم
عکس کافئین : در گوگل

آیا معنی کافئین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )