برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1690 100 1
شبکه مترجمین ایران

ژن

/Zen/

برابر پارسی: زَگ

معنی ژن در لغت نامه دهخدا

ژن. [ ژَ ] (ص ) زشت. بدهیئت. (آنندراج ). در زبان پهلوی زشت باشد. (فرهنگ شعوری ج 2 ص 51). فرومایه. دون. (ظاهراً از مجعولات شعوری است ).

ژن. [ ژِ ] (اِخ ) (ایتالیایی : جِنُوا ) نام شهری در ایطالیا پایتخت لیگوری ، بندری بر ساحل خلیج ژِن از فروع دریای مدیترانه ، دارای 630000 تن سکنه و آن شهری باشکوه و دارای قصور عالیه و موزه های پرنفایس و بندری تجارتی است و بدانجا کارخانه های صنعتی و کشتی سازی و نساجی و فلزکاری هست و شراب و ابریشم وروغن صادرات آن است. این شهر را در قرون وسطی لیگورها و ژن ها بنا کردند و پایتخت کشور جمهوری ژن که مردم آن در تجارت با مردم «ونیز» رقابت میکردند گردید. این بندر در 1684 م. بفرمان لوئی چهاردهم پادشاه فرانسه بمباران شد و بسال 1798 پایتخت جمهوری لیگورین گردید و در سال 1805 به امپراطوری فرانسه ملحق گشت.

ژن.[ ژُ ] (اِخ ) نام کرسی بخش لاند از ولایت مُن -دو-مارسان ، دارای 608 تن سکنه.

معنی ژن به فارسی

ژن
شهری در ایتالیا کرسی لیگوری کنار خلیج ژن در ساحل بحر الروم ( مدیترانه ) که بیش از ۷۹۵٠٠٠ سکنه دارد . شهریست زیبا و باشکوه دارای قصر های عالی قدیمی و موزه های غنی و حاوی کارخانه های نساجی کشتی سازی و فلز کاری است . شراب ابریشم و روغن صادرات آنرا تشکیل میدهد . در قرون وسطی این شهر با بندر ونیز رقابت تجارتی داشت .
عامل وراثت، واحدانتقال صفات ارثی، جزئ کوچکی ازکروموزوم برای انتقال صفات ارثی
نام کرسی بخش لاند از ولایت من - دو - مارسان . دارای ۶٠۸ سکنه .
[gene] [زیست شناسی] واحد کارکردی وراثت که جایگاه خاصی را در فام تن اشغال می کند
[dominant gene] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ژنی که عامل صفت بارز است
[antisense gene] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ژنی که رِنای پادمعنا را رمزگـذاری می کند
[gene farming] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] همسانه سازی و تراریختی و تکثیر ژن های یک گونه در گونۀ دیگر
[nucleocapsid] [زیست شناسی-میکرب شناسی] مجموعۀ ژنگان ویروس و پوشۀ احاطه کنندۀ آن
[secretor , secretor gene] [زیست شناسی] ژنی بارز بر روی فام تن های غیرجنسی که عامل انتقال صفتی است که سبب ایجاد پادگن های گروه های خونی ABO در بزاق یا دیگر ترشحات بدن شخص حامل می شود
[mutator gene] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] هر ژن جهش یافته ای که میزان جهش های خودبه خودی را در ژن های دیگر افزایش می دهد متـ . جهش افزا mutator
[antimutator gene] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] هر ژنی که میزان جهش های خودبه خودی را در ژن های ...

معنی ژن در فرهنگ معین

ژن
(ژِ) [ فر. ] (اِ.) عامل انتقال دهندة صفات ارثی .
(ژِ دَ) [ فر - فا. ] (حامص . اِ.) درمان اختلال های وراثتی با استفاده از روش های مهندسی ژنتیک .

معنی ژن در فرهنگ فارسی عمید

ژن
عامل انتقال صفات ارثی که بر روی کروموزوم قرار دارد.

ژن در دانشنامه اسلامی

ژن
ژن کوچک ترین واحد شیمیایی اطلاعات ارثی است که به تعداد بی شمار، درون میلیاردها سلول تشکیل دهنده بدن، وجود دارد. در روایات اسلامی مسئله ژن و ژنتیک مورد بررسی قرار گرفته است. البته در کلام معصومین، الفاظ علوم امروزی به کار نرفته است، اما توصیه هایی را به پیروان خویش ارایه کرده اند که می تواند بر این امر تطبیق کند.
ژن کوچک ترین واحد شیمیایی اطلاعات ارثی است که به تعداد بی شمار، درون میلیاردها سلول تشکیل دهنده بدن، وجود دارد. این واژه برای اولین بار توسط ویلهلم یوهانس در سال ۱۹۰۹ به کار رفت. مراجعه به متون دینی و روایی، و تعمق و ژرف نگری در آن ها، این حقیقت را آشکار می سازد که پیشوایان معصوم (علیهم السّلام) سال ها پیش از این با کلامی روان و ساده، پاره ای از مسایل ژنتیکی و توارثی را تبیین کرده اند.دین اسلام در راستای سعادت بشر در قالب احکام تکلیفی، وظایفی را برای مکلفین مشخص کرده است. این فرایند در بسترسازی مناسب ژنتیک نیز مورد عمل قرار گرفته است. روایات بسیاری به بیان جنبه های ارادی و غیرارادی انتقال صفات والدین و نسل های گذشته به نسل های آینده، پرداخته و از پدران و مادران خواسته اند تا با رعایت دستورات ارزش مند دین، زمینه و بستر مناسب را برای انتقال و تحقق ویژگی های ارزش مند فراهم آورند.این مقاله بر آن است تا با اثبات ژنتیک در متون روایی، به بیان پاره ای از دستورات پیرامون بسترسازی مناسب و نامناسب آن بپردازد.
مقدمه
گستره شمول دین به حسب قابلیت های کمی و کیفی ادیان، متفاوت بوده و بین دین پژوهان نیز در قلمرو دین اختلاف نظر وجود دارد.اما حقیقت این است که دین اسلام، از آن رو که پایان دهنده ادیان الهی می باشد، همه نیازهای بشری را که سعادت انسان مبتنی بر آن ها است، بیان کرده است، که با کاوش در منابع دینی می توان کلیات و جزئیات آن را استنباط کرد.
عبدالله جوادی آملی، شریعت در آینه معرفت، مرکز نشر فرهنگی رجاء، تهران، ۱۳۷۳، ج۲، ص۱۱۱.
ژن (Gene) کوچک ترین واحد شیمیایی اطلاعات ارثی است که به تعداد بی شمار، درون میلیاردها سلول تشکیل دهنده بدن وجود دارد. چنین تخمین زده می شود که در ۲۳ جفت کروموزوم هسته سلول انسانی، بیش از صد هزار ژن اصلی و شاید بیش از این مقدار ژن غیر اصلی وجود داشته باشد.
غلام رضا نورمحمدی، شبیه سا ...

ژن در دانشنامه ویکی پدیا

ژن
ژن (به فرانسوی: gène) واحد مولکولیِ وراثت از یک ارگانیسم زنده است. اکثر صفات بیولوژیکی اثر ترکیبی از اقدامات بسیاری از ژن ها هستند. آرایش ژنتیکی یک موجود زنده (ترکیب ژن های آن)، تعیین کنندهٔ مشخصات آن، مانند رنگ چشم های یک جانور یا بوی گل یک گیاه است. بیشتر ژن ها اطلاعات مربوط به ساخت پروتئین ها را دربردارند و معمولاً در توالی واحدهای سازندهٔ مولکول دی ان ای (نوکلئوتیدها) ذخیره می شوند (مانند واگن هایی یک قطار که پشت سر هم هستند). ژن های برخی ویروس ها به صورت آران ای(RNA)ذخیره می شود. برای اینکه یک ژن بتواند اثر خود را نمایان سازد باید ابتدا به پروتئین ترجمه شود. ترجمه ژن ها با واسطه درشت مولکول های دیگری به نام آران ای (RNA) انجام می شود. وجود واحد ارثیِ گسسته برای اولین بار توسط گرگور مندل (۱۸۲۲–۱۸۸۴) مطرح شد.
ژن های خانوادهٔ سی دی ایکس
ژن های خانوادهٔ ساکس
ژن های خانوادهٔ پکس
ژن های خانوادهٔ هاکس
ژن های خانوادهٔ لف
ژنتیک اغلب سوژه ای برای داستان های علمی تخیلی است. از معروف ترین آن ها می توان به شخصیت «مرد عنکبوتی» اشاره کرد.
web|url=http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130103151515.htm%7Ctitle=Gene Variant Linked to Active Personality Traits Also Linked to Human Longevity|publisher=Science Daily|date=3 January 2013|accessdate=5 February 2013}}
عکس ژن
ژن های R (انگلیسی: R gene) یا ژن های مقاوت، ژن هایی در ژنوم گیاهان هستند که با ترشح «پروتئینی های R» موجب مقاوت آنها در برابر ابتلا به بیماری می شوند.
گیرنده شناسایی الگو
رده اصلی این ژن ها، از یک دامین متصل شونده به نوکلئوتید (NB) و یک دامین غنی از توالیِ تکرارشوندهٔ لوسین (LRR) تشکیل شده است و بدان «NB-LRR» می گویند که خودش به ۲ زیرگروه «TIR-NB-LRR» و «CC-NB-LRR» تقسیم می شود.
به محض آنکه پروتئین های R، متوجهٔ حضور عامل بیماری زا می شوند، سیستم دفاعی گیاه می تواند علیه آن مقاوت ایجاد کند و از بروز بیماری جلوگیری نماید.
ژن های R را می توان از گیاهی به گیاه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ژن در دانشنامه آزاد پارسی

ژِن (gene)
ژِن
ژِن
واحد بنیادی مادۀ وراثتی. در یکی از رشته های دی اِن اِی قرار دارد و آر اِن اِی از آن رونویسی می کند. در موجودات عالی، ژن ها بر روی کروموزوم ها جای دارند. هر ژن به صورتی ثابت خصوصیت ویژه ای را در فرد پدید می آورد. این ماده را به پاس تحقیقات زیست شناسی اتریشی، گرگور مندل، ژن مندلی نیز می نامند. هر ژن در جایی معیّن، جایگاه ژنی (لوکوس)، روی کروموزومی خاص قرار دارد و ممکن است اشکال گوناگون متعددی، معروف به دگره ها (الل ها)، داشته باشد. هر دگره شکل ویژه ای از یک صفت، مثلاً دگرۀ چشم آبی یا قهوه ای، را تعیین می کند. برخی دگره ها غالب اندو اثر سایر دگره ها، یعنی الل های مغلوب، را می پوشانند. ژن ها را می توان با روش های مهندسی ژنتیک(فناوری ژنی) دستکاری کرد. علم وراثتبه بررسی نحوۀ عملکرد ژن ها می پردازد. هر ژن دارای اطلاعات لازم برای ساختن یک پروتئین است. این اطلاعات به شکل نوعی رمز شیمیایی در مولکول دی اِن اِی موجود است و ژن ها یکی پس از دیگری در طول این مولکول قرار گرفته اند. هر پروتئین، پس از ساخته شدن، جزیی از خصوصیات موجود زنده را تعیین می کند. هرچند همۀ پروتئین ها تعیین کنندۀ خصوصیات موجودند، برخی از این خصوصیات بر اثر محیط تغییر می یابند. دی اِن اِی بر روی کروموزوم ها و در هستۀ یاخته جای دارد و در هر کروموزوم هزاران ژن وجود دارد. طبق برآوردهایی که پس از تکمیل طرح ژنوم انسان(۲۰۰۱) به عمل آمد، تعداد کل ژن های انسان از ۲۷هزار تا ۴۰هزار ژن متغیر است که در ۴۶ کروموزوم پخش شده اند. گاهی یک ژن یا بخش بزرگی از یک یا چند کروموزوم دچار تغییری ناگهانی می شوند که به جهشمعروف است. جهش ممکن است بیماری یا اختلالاتی، ازجمله بیماری هانتینگتون، فیبروزکیستی، و کم خونی داسی شکلرا پدید بیاورد. گرگور مندل برای نخستین بار سازوکار وراثتی ژن ها را با مطالعۀ گیاه نخودفرنگی دریافت، هرچند چیزی دربارۀ ماهیت یا وجود دی اِن اِی نمی دانست. در دهۀ ۱۹۴۰، مشخص شد که ژن را می توان به منزلۀ طول معیّنی از دی اِن اِی درنظر گرفت که رمزگذار یک پروتئین کامل است. این یافته منجر به فرضیۀ یک ژن ـ یک آنزیمشد. بعدها مشخص شد همۀ پروتئین ها آنزیم نیستند و ممکن است از چندین زنجیرۀ پلی پپتیدی ساخته شوند که هریک را ژنی جداگانه تولید می کند. بر همین اساس، فرضیۀ مذکور به شکل یک ...

ژن در جدول کلمات

تغییرات ایجاد شده در بسامد نسبی اشکال مختلف یک ژن در یک جمعیت | به واسطه شانس و نمونه گیری تصادفی
رانش ژنتیکی

معنی ژن به انگلیسی

gene (اسم)
ژن

معنی کلمه ژن به عربی

ژن
جين

ژن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسمین
همان زن است ، در گویش کردی ژن گفته می شود
علی شفاهی
در زبان کردی به معنی زن نیز می باشد
تالشی
کلمه ژِن در زبان تالشی به معنی زن می باشد
در بزخی لحجه های تالشی به صورت( یِن ) تلفظ می شود
آرمین محمدنژاد
[کوردی] به معنی زن
اقیانوس آرام
در زبان سیوندی به معنی زن می باشد
جوادشجاعی
ژن=زیستگام‌(مثل‌پیشگام،سابقه‌زیستی‌ونسلی).
ایرزاد
ژِن
این واژه هم تبار با واژگان پارسی زیر است :
زَن ، ژِن ( کُردی) ،جِن ، جان ، جِینه ( سمنانی) ، گِن ، گون ، گونه ، غُن ( در غُنچه)
پیش نهاد : ژاد ، ژای ، ژایه
این واژه را به چهر نِژاد با پیش وند " نِ" داریم
هم چنین این واژه هم خانواده با زاد و زای می باشد
حامد
در زبان گزی ژن =زن
رحیم پیروتی فر
بخشی از DNE

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف ژن   • شکل ژن   • تفاوت ژن و dna   • ژن و کروموزوم   • انواع ژن   • ساختمان ژن   • ساختار ژن   • ژن و پیاو   • معنی ژن   • مفهوم ژن   • معرفی ژن   • ژن چیست   • ژن یعنی چی   • ژن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ژن

کلمه : ژن
اشتباه تایپی : Ck
آوا : Zen
نقش : اسم
عکس ژن : در گوگل

آیا معنی ژن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )