برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1564 100 1
شبکه مترجمین ایران

چغازنبیل

/CoqAzanbil/

معنی چغازنبیل به فارسی

چغازنبیل
موضعی در خوزستان در ساحل کرخه که در عهد عیلامی دورونتاشی نام داشت . و آن شهر سلطنتی عیلامی بود که توسط او نتاش گال ساخته شده بود .

چغازنبیل در دانشنامه ویکی پدیا

چغازنبیل
این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. جامعه بین المللی برای آن ارزش استثنایی و جهانی قائل است.
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
مختصات: ۳۲°۰′۳۰″ شمالی ۴۸°۳۱′۱۵″ شرقی / ۳۲٫۰۰۸۳۳°شمالی ۴۸٫۵۲۰۸۳°شرقی / 32.00833; 48.52083 به ایلامی زیگورات دوراونتاش (Ziggurat Dūr Untash) یا با نام امروزی چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (ایلامی ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است. چغازنبیل بخش به جا مانده از شهر دوراونتاش است و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد.
خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می دانند.
چغازنبیل در جنوب غربی ایران، در استان خوزستان و در شهرستان شوش واقع شده است. این سازه در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش (شهر باستانی) و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر واقع است، اما به دلیل واقع شدن در غرب رودخانه دز، مرز این دو شهرستان، در تقسیمات کشوری جزء شهرستان شوش محسوب می گردد. این بنا در طول جغرافیایی ۴۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه و پهنای جغرافیایی ۳۲ دقیقه است.
عکس چغازنبیل
چغازنبیل، روستایی از توابع بخش شاوور شهرستان شوش در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان شاوور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۱ نفر (۹خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چغازنبیل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری
::تپه ی شبیه زنبیل*سبد*
نام لباس قوم لر بختیاری
چوقا*چقا*نام دارد
که خطوط روی این لباس
شبیه معماری چغازنبیل و کنگره های راه پله های تخت جمشید و قسمت بالای قصر
هخامنشی
. شبیه تاج هخامنشیان و ساسانیان است
میلاد زمانی
تمدنی در خوزستان درس الساحل کرخه است وآن شهر سلطنتی ایلامی ها بود
شاپور زمانی
نام تاریخی این اثر معبد زیگورات دورانتاش میباشد.که در دوران پهلوی به دلیل عدم دانش تاریخی و اشراف بر مستندات موجود نام چغازنبیل بر این اثر گذاشته شدکه خوشبختانه امروزه این اشتباه توسط سازمان میراث فرهنگی ودستگاهای مربوطه تصحیح شده است.
درگذشته چوپان های که در فصل های از سال به این منطقه کوچ می کردنند و گوسفندان خود را در اطراف این بناعظیم تاریخی می چراندندبه دلیل عدم دانش تاریخی وآشنا نبودن باتاریخ این منطقه این بنا را صرفا تپه ای طبیعی در وسط دشت می پنداشتند و نامش را چغازنبیل یا زنبیل وارانه گذاشته بودند.بعدها با اکتشافات به عمل آمده توسط تیم های باستان شناسی آلمانی وایتالیایی(در دهه های 40و50شمسی) اثبات گشت که این بنا در واقع معبدی بوده است که توسط یکی از امپراطوران عیلامی به نام انتاش بنا گشته است .
معبدزیگورات دور انتاش=امپراطور انتاش( امپراطور عیلام) این عبادتگاه را در نزدیکی شهر سُوس(شوش) پایتخت عیلام بنا کرد و نام خود را بر این بنا نهاد(بنا بر تحقیقات پروفسور گریشمن) .عیلامیان از تبار اقوام سامی بودند .دور نیز لغتی سامی (عربی)می باشد که امروزه نیز در نزدبومیان خوزستان{اعراب خوزستان}به کار برده میشود و به معنای خانه ، سرزمین ویا منزلگاه میباشد.زیگورات ویا زقورات نام معابد اقوام سامی(عیلامیان/عرب ها/عبری ها/سومری ها/اکدی ها /آشوری ها /...) میباشد که همگی دارای کاربرد ومشخصات مشابه در معماری و شکل ظاهری هستند و حتی میتوان اهرام موجود در مصر و سودان را نیز نوعی از زیگورات دانست .امروزه اکثر زیگوراتهای به جا مانده در کشور های عراق-اردن- عربستان- سوریه و مصر وشمال سودان میباشند.به تازگی مشاهده می شود عده ای ناآگاه دخمه های به جا مانده از دوران ساسانیان وحتی دوره های پیشین را که در فلات مرکزی ایران به جا مانده اند را صرفا به دلیل موقعیت جغرافیایی مشابه (قرار گرفتن در پهنای دشت و یا بیابان) به اشتباه زیگورات معرفی میکننددر حال که زیگورات هاو دخمه ها فاقد کوچکترین تشابه کاربردی میباشند و کاربرد دخمه ها صرفا به منظور جایگاهی برای دفن و رها کردن مردگان میباشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• چغازنبیل کجاست   • چغازنبیل pdf   • چغازنبیل چیست   • معماری زیگورات چغازنبیل   • چغازنبیل یعنی چه   • عکس چغازنبیل   • پلان زیگورات چغازنبیل   • تفتان   • معنی چغازنبیل   • مفهوم چغازنبیل   • تعریف چغازنبیل   • معرفی چغازنبیل   • چغازنبیل یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی چغازنبیل

کلمه : چغازنبیل
اشتباه تایپی : ]yhckfdg
آوا : CoqAzanbil
نقش : اسم خاص مکان
عکس چغازنبیل : در گوگل

آیا معنی چغازنبیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )