برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1389 100 1

ونزوئلا

/venezu'elA/

معنی ونزوئلا به فارسی

ونزوئلا
کشور جمهوری واقع در شمال امریکای جنوبی که محدود است از طرف شمال بدریای آنتیلها از مغرب به کلمبیا از جنوب به کلمبیا و برزیل و از مشرق به گویان انگلیس و اقیانوس اطلس . ۹۱۲٠۵٠ کیلومتر مربع مساحت و ۱۲/۷۴٠/٠٠٠ تن سکنه دارد که علاوه بر سرزمین اصلی ۷۲ جزیره هم در اختیار دارد و رود معروف [ ارنوک ] چهار پنجم آنرا مشروب میسازد . ونزوئلا یکی از کشورهای بزرگ نفت خیز جهانست که محصول آن روزانه در سال ۱۹۵۷ به ۲۷۷۹۲۴۵ چلیک رسیده است علاوه بر نفت معادن آهن طلا مس زغال نمک . قلعی پنبه نسوز الماس و میکا دارد. قهوه یکی از محصولات کشاورزی آنست و بعد از نفت بزرگترین محصول صادراتی کشور است . محصولات دیگر کشاورزی : قند کاکائو کائوچو . صنایع جدید : فولادسازی مواد شیمیائی نفتی شیشه و کاغذ. زبان رسمی مردم اسپانیولی است . پایتخت آن کاراکاس که ۲/۳۱۳/٠٠٠ تن سکنه آنست و پیش بندر آن در کنار دریای آنتیل شهر [ لاگرا ] است که مرکز صنایع فلزی می باشد . شهرهای معروفش بارکیزیمتو و ماراکایبو میباشد .

ونزوئلا در دانشنامه اسلامی

ونزوئلا
ونزوئلا کشوری در شمال آمریکای جنوبی و در ساحل جنوبی دریای کارائیب. ورود اسلام در این کشور همزمان با مهاجرت مسلمانان به دیگر مناطق آمریکایی لاتین است. آخرین مهاجرت گسترده به قرن بیستم برمی‎گردد که در آن مسلمانان قاره آسیا و به صورت دقیق از سه کشور سوریه، لبنان و فلسطین به سبب جنگ‎های داخلی و منطقه‎ای و بروز برخی مشکلات در کشور خود برای کسب و کار به این کشور مهاجرت کردند. در گزارش‎ها آمار مسلمانان در ونزوئلا را به حدود ۹۵,۰۰۰ تخمین زده‎اند که سهم شیعیان در آن حدود ۲۰ هزار نفر است. بیشتر شیعیان در کاراکاس و جزیره مارگاریتا ساکن هستند و برخی از آنان به تجارت مشغول هستند.
ورود اسلام در ونزوئلا برای نخستین بار در دوره استعمار اسپانیایی‎‏ها توسط مهاجران مسلمان گزارش شده است. از آن پس مهاجرت‏هایی از هند صورت گرفت. چون مهاجران از آغاز ورود با دشواری هایی روبرو بودند، از این رو اسلام در ونزوئلا جایگاه قابل توجهی در این کشور به دست نیاورد. مسلمانانی که در نیمه دوم قرن بیستم میلادی از کشورهایی چون سوریه، لبنان، فلسطین و پاکستان برای اشتغال به ونزوئلا مهاجرت کردند، گروه جدیدی را تشکیل دادند. این افراد توانستند اولین جماعت مسلمان را پدید آورند. در سال ۱۹۹۶م در کاراکاس (مرکز حکومت ونزوئلا) اولین مرکز اسلامی تأسیس شد که در ابتدا مسجد بود امّا بعدها برخی پروژه‏ های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی دراین مرکز شکل گرفت و مدرسه‎ه‏ایی برای آموزش زبان عربی راه اندازی شد. یک کتابخانه و چاپخانه از ضمائم آن است. در این مرکز اسلامی، آثار دینی به زبان عربی و زبان‏‎های دیگر ترجمه و منتشر می‎شود. به گزارش مرکز تحقیقات پیو، در سال ۲۰۱۰م جمعیت تخمینی مسلمانان در ونزوئلا ۹۵,۰۰۰ نفر است که بیشتر آنان در پایتخت زندگی می‎کنند. مسلمانان در کاراکاس، جزیره مارگاریتا و سان‏فلوبه مساجدی دارند و علاوه بر آن، دارای کلوپ و انجمن‏‎های متعددی هستند. در سال ۱۹۸۰م بخش‏‎ فلسفه اسلامی و تحقیقات عربی در دانشگاه کاراکاس افتتاح شد. از سال ۱۹۸۸م نیز فعالیت‎‏هایی برای تأسیس این بخش‎‏ها در دانشگاه مریدا آغاز گردیده است بیشتر مسلمانان ونزوئلا کارگر و خرده ‏فروش‏‎اند و برخی نیز تاجر یا متخصص هستند.
گسترش تشیع در ونزوئلا همانند دیگر مناطق آمریکای لاتین با مهاجرت شیعیان لبنا ...

ونزوئلا در دانشنامه ویکی پدیا

ونزوئلا
مختصات: ۱۰°۳۰′ شمالی ۶۶°۵۸′ غربی / ۱۰٫۵۰۰°شمالی ۶۶٫۹۶۷°غربی / 10.500; -66.967
ایالت آمازون (پورتو آیاکوچو)
آنزوآتگویی (بارسلون ونزوئلا)
آپوره (سان فرناندو دی پور)
آراگوآ (ماراکای)
باریناس (باریناس)
بولیوار (سیوداد بولیوار)
کارابوبو (والنسیا)
کوجدیس (سان کارلوس)
دلتا آماکورو (توکوپیتا)
فالکون (کورو)
گوآریکو (سان خوآن دی لاس موروس)
لارا (بارکوئیزیمتو)
ونزوئلا با نام رسمی جمهوری بولیواری ونزوئلا کشوری است در شمال آمریکای جنوبی. پایتخت آن کاراکاس است. ونزوئلا در زبان لاتین به معنای ونیز کوچک است و از این رو این نام را یافته است که یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این سامان خانه های خود را بر روی آب ساخته اند.
ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده است، اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. در طول تاریخ، ونزوئلا با گویان بر سر قلمرو درگیری و مشاجراتی داشته است که عمدتاً مربوط به منطقه اسکیبو می شود و همچنین با کلمبیا بر سر خلیج ونزوئلا درگیری داشته است. ونزوئلا امروزه در بعد وسیع به خاطر صنعت نفت، تنوع زیست محیطی منطقه و مشخصه های طبیعی آن شهرت یافته است. کریستف کلمب وقتی در سال ۱۴۹۸ به کرانه های شرقی این کشور رسید، به قدری مجذوب چشم انداز منطقه شد که آن را Tierra de Gracia (سرزمین زیبایی) نامید که از آن زمان تاکنون لقب این کشور بوده است.
اعتقاد بر این است که نام ونزوئلا از نام یک نقشه کش (آمریگو وسپوچی) که به همراه آلونسو داوخدا در سال ۱۴۹۹ به سواحل شمال غربی خلیج ونزوئلا سفر کرد، گرفته شده باشد. گروه به محض رسیدن به شبه جزیره گوآخیرا، روستاهای پایه بلند متمایزی (پالافیتوها) را مشاهده کردند که مردم بومی آن بر روی آب ساخته بودند. دیدن این مناظر، صحنه شهر ونیز ایتالیا را در ذهن وسپوچی زنده کرد و در نتیجه نام ونیسیلا به منطقه داده شد. برخی بر این باورند که این واژه معنای ‹‹ ونیز کوچک›› داشته و بعدها پس از تغییراتی به ونزوئلا تبدیل شده است. مورخان دیگر (مخصوصا فرانسیسکو هرا لوک) خاطر نشان می سازند که پسوند اسپانیایی-zuela دارای بار منفی و تحقیرآمیز است (مثل mujerzuela, cazuela)، از این رو آن ها معتقدند که نام انتخاب شده بیشتر معنای ‹‹ ونیز درجه دوم›› را القا می کند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ونزوئلا

ونزوئلا با نام رسمی جمهوری بولیواری ونزوئلا، کشوری جمهوری فدرال در ساحل شمالی آمریکای جنوبی است.
• «پرچم رنگ های پرچم ونزئلا نخستین بار در سال ۱۸۰۶ م به وسیله سیمون بولیوار ابداع شد و به وسیله اتحادیهٔ آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار گرفت. رنگ های پرچم آن کشور همانند پرچم اکوادور است ولی پنهای نوارهای آن با یکدیگر برابر است و در وسط نوار آبی آن هفت ستاره سفید به چشم می خورد. این هفت ستاره سمبل هفت استان اصلی کشور ونزوئلاست.در پرچم رسمی این کشور علامت رسمی ونزوئلا در گوشهٔ بالای سمت چپ نقش می گردد که به شکل سپری است که خوشه های گندم آن نشان دهندهٔ کشاورزی است و تصویر للانو (دشت های وسیع) و یک اسب سفید نیز در آن به چشم می خورد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با ونزوئلا

ونزوئلا در جدول کلمات

ونزوئلا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کاراکاس ونزوئلا   • کشوری در مرکز اروپا   • واحد پول اوگاندا   • پايتخت يمن   • طنز پرداز معاصر حافظ   • پایتخت غنا   • فیلسوف معروف هلندی   • طنز پرداز معاصر حافظ کیست   • معنی ونزوئلا   • مفهوم ونزوئلا   • تعریف ونزوئلا   • معرفی ونزوئلا   • ونزوئلا چیست   • ونزوئلا یعنی چی   • ونزوئلا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ونزوئلا
کلمه : ونزوئلا
اشتباه تایپی : ,kc,mgh
آوا : venezu'elA
نقش : اسم خاص مکان
عکس ونزوئلا : در گوگل

آیا معنی ونزوئلا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )