برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1424 100 1

هندوستان

/hendustAn/

معنی هندوستان در لغت نامه دهخدا

هندوستان.[ هَِ ] (اِخ ) هند. هندستان. کشور هند :
خورد خواهد شاهد و شاه فلک محروروار
آن همه کافور کز هندوستان افشانده اند.
خاقانی.
پیل آمد از هندوستان ، آورده طوطی بیکران
اینک به صحرا بی نشان طوطی است مانا ریخته.
خاقانی.
از نظاره موی را جانی که هر مویی مرا
طوطی گویاست کز هندوستان آورده ام.
خاقانی.
مدتی از نیل خم آسمان
نیل گری کرد به هندوستان.
نظامی.
آن شنیدستی که در هندوستان
دید دانایی گروهی دوستان.
مولوی.
رجوع به هند شود.

هندوستان. [ هَِ ] (اِخ ) دهی است از بخش قاین شهرستان بیرجند. دارای 46 تن سکنه ، آب آن از چشمه و محصول عمده اش غله و پنبه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی هندوستان به فارسی

هندوستان
در فرس هخامنشی هیندوش در شاهنامه فردوسی هند ( با فتح اول ) با پرند قافیه آمده است . یکی نامه دارم من از شاه هند نوشته زمشک سیه بر پرند سرزمین هندوستان به شبه قاره ای که امروز شامل دو کشور هند و پاکستان است اطلاق می شود که بصورت دو جمهوری [ هند ] و [ پاکستان ] تقسیم گردیده است. هندوستان به شکل شبه جزیره عظیمی است در جنوب آسیا و بشکل مثلثی است که قاعده آن در شمال دامنه هیمالیا و حدود تبت و راسش سیلان نیز ضمیمه آن است و مساحت آن بالغ بر ۳۹۶٠٠٠٠ کیلومتر مربع و اوضاع جغرافیائی طبیعی آن به شرح زیر است : ۱ - سلسله هیمالیا مانند قوس عظیمی شمال آنرا احاطه کرده . ۲ - شبه جزیره دکن که در حقیقت شبه جزیره هند را تشکیل می دهد . ۳ - جلگه گنگ که بین دو قسمت مزبور قرار گرفته . هندوستان میان ۵ درجه و ۳۵ درجه عرض شمالی واقع شه بنابراین قسمت اعظم آن در منطقه استوائی واقع است . آب و هوای آن در تابستان در شبه جزیره دکن بشدت گرم و مقدار زیادی رطوبت با خود حمل مینماید که با رسیدن به جبال عظیم و مرتفع هیمالیا سرد و منجمد شده و بشکل باران فرو میریزد بطوری که مرطوب ترین نواحی دنیا ناحیه [ چراپوانجی ] در گوشه شمال شرقی هند و دامنه هیمالیا میباشد و مقدار متوسط باران این ناحیه تا ۱۴ متر در سال میرسد . رودهای هندوستان براهماپوترا گنگ گداوری و سند میباشد . امروزه جمهوری هند که قسمت اعظم شبه قاره هندوستان را شامل می شود بطور رسمی بهارات خوانده میشود و ۶۳۹ میلیون نفر سکنه دارد . عضو کشورهای مشترک المنافع انگلیس است و پایتخت آن دهلی نو است . هند از ۲۲ استان و ۹ ناحیه که از طرف حکومت مرکزی اداره میشوند تشکیل شده است . از جمله استانهای نوزده گانه آن بمبئی مدرس پنجاب میسور را می توان نام برد . جمهوری هند از شمال شرقی به برمه و چین از شمال به تبت و نپال و از شمال غربی به پاکستان غربی محدود است . جمهوری بنگلادش شامل قسمتی از زمینهای شمال شرقی هند میباشد . شبه قاره هند در قسمت جنوبی تشکیل شبه جزیره ای را میدهد که بین دریای عمان و خلیج بنگال که هر دو از متفرعات اقیانوس هند است قرار گرفته است . از جمله منابع طبیعی آن معادن میکا منگنز زغال سنگ مس و آهن است . صنایع سنگین هند در جمشید پور ( آهن و فولاد ) بمبئی ( منسوجات ) و کلکته ( محصولات کنفی ) متمر ...

هندوستان در دانشنامه اسلامی

ترجمه احوال روس و افغانستان و هندوستان، اثر سید حسین شیرازی، معروف به مترجم هندی (مترجم دربار ظل السلطان، فرزند ارشد ناصرالدین شاه قاجار (درگذشته 1336ق))، از روی روزنامجات هندوستان ترجمه شده است. این کتاب که از مجموعه گنجینه های خطی در شناخت جغرافیا، فرهنگ و آداب و رسوم روسیه، افغانستان و هندوستان است، به کوشش سید صادق حسینی اشکوری منتشر شده است.
کتاب، مشتمل بر مقدمه ناشر و متن اثر است که به شیوه گزارشی و به نقل از روزنامه های هند نگارش شده است. نویسنده در برخی صفحات عناوینی را برای مطالب اختیار کرده است.
در مقدمه کتاب به اهتمام ظل السلطان در اطلاع یافتن از اوضاع سیاسی و وضعیت فرهنگی دیگر کشورها اشاره شده است. در این میان، هند محوریت داشته که سبب ترجمه منتخبی از روزنامه های هند و برخی آثار شده و اثر حاضر از آن جمله است. در این زمینه مجموعه ای چهارده جلدی منتشر شده که در مقدمه به عناوین و اطلاعات مختصری در رابطه با هر نسخه اشاره شده است‏.
متن اثر با ذکر اطلاعاتی چون نام کتاب، مترجم، خط، زمان نگارش و قطع آن آغاز شده است‏. روزنامه «کوه نور» منتشره در شهر لاهور اولین نشریه ای است که مطلبی از آن به تاریخ هفتم ژوئن 1884م، نقل شده است: «هر فردی از افراد بشر که اندکی از علم جغرافی و کتب تواریخ اطلاع داشته باشد، تصدیق این مطلب را می نماید که حکیم علی الاطلاق از روی حکمت بالغه خود سرزمین هندوستان را از روز ازل مانند قلعه محکمی آفریده است که چهار دیوار محکم داشته باشد. مملکت هندوستان دارای چهار دیوار است. سه دیوار آن با نهایت استحکام می باشد. حصن اول، جبل هیمالیاست که امتداد و ارتفاع آن از جمیع کوه های عالم بیشتر و سمت شمالی هندوستان را احاطه کرده است. دو حصن دیگر هندوستان، دریای عمان و بحر هند است که از طرف جنوب و مشرق، کشور هندوستان را احاطه نموده که در واقع مانند دو دیوار قدرتی بسیار عالی می باشد. دیوار چهارم مملکت هندوستان پنج یا شش دروازه خیلی وسیعی دارد بدون در و دروازه های مذکور در سمت مشرق افغانستان واقع شده است...»‏.
بخش هایی از کتاب به موضوع جغرافیا و حوادث طبیعی جزایر هندوستان اختصاص دارد. در ضمن این مطالب اطلاعاتی نیز ...

هندوستان در دانشنامه ویکی پدیا

هندوستان
هندوستان (هندی: हिन्दुस्तान، اردو: .mw-parser-output .nastaliq{line-height:200%;font-size:150%;font-family:IranNastaliq,"Urdu Emad Nastaleeq","Noto Nastaliq Urdu","Urdu Typesetting","Jameel Noori Nastaleeq","Nafees Nastaleeq","Nafees Nastaleeq v1.01",Nafees,"Pak Nastaleeq","PDMS_Jauhar",sans-serif;text-justify:inter-word;font-weight:normal}.mw-parser-output .nastaliq .b{text-justify:inter-word}ہندوستان، Hindustān) نامی فارسی برای هند است که در معنای گسترده تر برای سرتاسر شبه قاره هند بکار می رفته و بعدها در زبان هندوستانی (هندی-اردو) به عنوان یک نام بومی بکار گرفته شد.
زبان هندی
هند
ادب پارسی در هند
سرایندگان ایرانی در شبه قاره هند
پارسیان هند
فهرست شهرهای هند
فهرست ایالت ها و سرزمین های ملی هند بر پایه جمعیت
فهرست احزاب سیاسی در هند
فهرست رئیس جمهورهای هند
فهرست شهرهای هند
نام روزنامه های هندوستان
نخست وزیران هند
اقتصاد هند
سازمان همکاری شانگهای
ادب پارسی در هند
سرایندگان ایرانی در شبه قاره هند
روابط ایران و هندوستان
زبان فارسی در کشمیر
فهرست واژگان عربی با ریشه فارسی
زبان فارسی در شبه قاره هندوستان
فرهنگ های واژگان زبان فارسی در هندوستان
پس از چندپارگی هند، کاربرد این نام به عنوان نام تاریخی کشور هند (جمهوری هند) ادامه پیدا کرد.
در معنای دوم، هندوستان یک اصطلاح ویژه جغرافیایی در زبان های انگلیسی و هندی است که برای نامیدن سرزمین های جلگه سند و گنگ در شمال هند بکار گرفته می شود.
در ایران، واژه های "هند" و "هندوستان" مترادف هستند و عموماً یکسان به استفاده می شوند. اگرا و دهلی پایتخت های هندوستان بوده اند. بیشتر در دوره گورکانی / تیموری بر حوزهٔ قلمرو آنها هندوستان گفته می شد..
عکس هندوستان
هندوستان (به انگلیسی: Hindustan) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان مونرو، ایندیانا واقع شده است. هندوستان ۲۶۰٫۰ متر بالاتر از ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هندوستان در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:هند

ارتباط محتوایی با هندوستان

هندوستان در جدول کلمات

هندوستان قدیم
بهارات
بتکده ای در هندوستان که سلطان محمود فتح کرد
سومنات
در ایران معادل پانصد هزار و در هندوستان 10میلیون
کرور
درخت نفیس و چوب سیاه سخت و سنگین که در هندوستان می روید
ابنوس
زبانی که در جنوب هندوستان رایج است
تامیل
شهر و بندری معروف در هندوستان در کنار خلیج بنگال
کلکته
نام نبردی است که طی آن نادرشاه افشار هندوستان را فتح کرد
کرنال

معنی هندوستان به انگلیسی

india (اسم)
هندوستان

معنی کلمه هندوستان به عربی

هندوستان
هند

هندوستان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مبینا
میتونه این هم باشه
indiouden
به معناییکی از اقوام هندی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نقشه هندوستان   • هندوستان تور   • جمعیت هندوستان   • هند مناطق دیدنی   • هندوستان سرزمین عجایب   • هندوستان تاج محل   • هندوستان کشور عجیبی است   • مساحت هندوستان   • معنی هندوستان   • مفهوم هندوستان   • تعریف هندوستان   • معرفی هندوستان   • هندوستان چیست   • هندوستان یعنی چی   • هندوستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هندوستان
کلمه : هندوستان
اشتباه تایپی : ikn,sjhk
آوا : hendustAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس هندوستان : در گوگل

آیا معنی هندوستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )