برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1639 100 1
شبکه مترجمین ایران

هدایت

/hedAyat/

مترادف هدایت: ارشاد، دلالت، راهنمونی، راهنمایی، هدی

متضاد هدایت: اضلال

برابر پارسی: راهنمایی، راهبرد، رهنمود، رهنمودی

معنی اسم هدایت

اسم: هدایت
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: راهنمایی کردن به مسیر درست، ارشاد، نویسنده نامدار قرن چهاردهم، صادق هدایت

معنی هدایت در لغت نامه دهخدا

هدایت. [ هَِ ی َ ](ع اِمص ) هدایة. رهبری. راهنمایی. ارشاد. رهنمونی. (یادداشت به خط مؤلف ). نمایش راه راست و راهنمایی ودلالت و نجات از گمراهی. (ناظم الاطباء) :
بنده آنچه داند از هدایت و معونت به کار دارد تا کار بر نظام رود. (تاریخ بیهقی ).
قومی که بر هدایت ایشان خرد مشیر
قومی که بر سخاوت ایشان جهان عیال.
ناصرخسرو.
انصار حق را سعادت هدایت راه راست نمود. (کلیله و دمنه ). برای ارشاد و هدایت ایشان رسولان فرستاد. (کلیله و دمنه ). دیگری به نور هدایت عقل بر سریر قناعت نشسته. (کلیله و دمنه ).
زهی دولت که امکان هدایت یافت خاقانی
کنون صد فلسفی فلسی نیرزد پیش امکانش.
خاقانی.
ائمه ٔ معرفت و هدایت در انجمن وی ناظر و واقف. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ).
تابه من امید هدایت کراست
تا به خدا چشم عنایت کراست.
نظامی.
ز حرص من چه گشاید تو ره بخویشتنم ده
که چشم سعی ضعیف است بی چراغ هدایت.
سعدی.
- هدایت کردن ؛ دلالت کردن. راهنمائی کردن. (یادداشت به خط مؤلف ).
- هدایت کننده ؛ آن که دیگری را راه نمایی کند.
- هدایت یابنده ؛ آن که هدایت و راهنمایی پذیرد: برانگیخت او را در حالتی بود چراغ نوردهنده ، و بشارت دهنده و ترساننده و هدایت کننده و هدایت یابنده. (تاریخ بیهقی ). رجوع به هدایة شود.

هدایت. [ هَِ ی َ] (اِخ ) رضاقلی خان طبرستانی ملقب به لله باشی در تهران متولد شد و در شیراز به تحصیل دانش پرداخت. در موقع سفر فتحعلیشاه به اصفهان مورد توجه شاه قرار گرفت و به لقب امیرالشعرائی مفتخر گردید. چون فتحعلیشاه درگذشت به دربار محمدشاه و سپس به دربار ناصرالدین شاه راه یافت و از طرف ناصرالدین شاه به ریاست مدرسه ٔ دارالفنون رسید. (از کتاب سال کیهان 1342 ص 399).
رضا قلی خان ، فرزند محمد هادی ولادتش در شب پانزدهم محرم الحرام در سنه ٔ 1215 هَ. ق. در تهران واقع گردید. والدش از اعیان قریه ٔ چارده مضافات دامغان بوده و از اوان شباب ملازمت پیشه نموده و در حضرت قهرمان ایران محمدشاه قاجار (آقامحمدخان ) خزانه دار بوده و در دوران فتحعلیشاه نیز این شغل را ادامه داده اس ...

معنی هدایت به فارسی

هدایت
صادق فرزند اعتضاد الملک ( و. طهران ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ - ف. پاریس ۱۳۳٠ ) در تهران متولد شد و برای تحصیل به فرانسه رفت . ابتدا در پاریس اقامت نمود و سپس به بزانسون رفت . داستانهای معروف : زنده بگور سه قطره خون نمایشنامه پروین افسانه آفرینش فوائد گیاه خواری را در پاریس نوشت . سپس بایران بازگشت و در ۱۳۱۵ به بمبئی رفت و زبان پهلوی را آنجا فرا گرفت و سفرهای چندی به تاشکند و سایر شهرهای ازبکستان کرد و بالاخره در سال ۱۳۲۹ به پاریس رفت و پس از چهار ماه توقف در آن شهر خودکشی کرد .صادق به زبانهای انگلیسی و فرانسه آشنائی داشت . گذشته از مقالات و داستانها و سفرنامه ها چند کتاب را از متون پهلوی به فارسی برگردانده است مانند : گجسته ابالش . کارنامه اردشیر بابکان . یادگار جاماسب. شهرستانهای ایران و داستان هایی نیز از فرانسه به فارسی ترجمه کرده است چون دیوار مسخ و غیره . هدایت از نویسندگان بنامی است که در ادبیات فارسی عصر حاضر اثری عمیق گذاشته است. و کتابهای او بارها بچاپ رسیده و بعضی بزبانهای بیگانه ترجمه شده است .
راهنمایی کردن، راه راست نمودن
۱- (مصدر) راهنمایی کردن راهراست نمودن
[con, conning] [حمل ونقل دریایی] هدایت و فرماندهی شناور از طریق صدور دستورهای لازم به سکانی متـ . هدایت شناور
مخبر السلطنه ( حاج مخبر السلطنه ) مهد قلی میرزا . از خاندان معروف هدایت و از بستگان رضا قلی خان هدایت است . وی از مطلعان تاریخ و فرهنگ ایران بود و در سیاست بمناصب عالی رسید. آثاربسیاری از خود بجا گذاشت که عبارتند از : ۱ - فوائد الترجمان در تعلیم زبان فرانسه در دو جلد .۲ - تحفه الافاق در تاریخ و جغرافیا. ۳ - گزارش ایران باستان یا تحقیقی در سلسله کیان ۴ -. مجمع الادوار در علم موسیقی ۵ -. افکار امم در تحقیق مذاهب و تطبیق آن با حکمت . ۶ - سفرنامه گرد کره از طریق چین و ژاپن بعزم زیارت بیت الله. ۷ - خاطرات و خطرات . وی تا آخر عمرش که ۱۳۳۴ شمسی میباشد مشغول تالیف و تصنیف بوده است . حاج مخبر السلطنه در سال ۱۳٠۵ شمسی وزیر فوائد عامه گردید . در اردیبهشت ۱۳٠۶ بریاست عالی دیوان تمیز منصوب شد و در خرداد ۱۳٠۶ برای اولین بار به نخست وزیری برگزیده شد و ...

معنی هدایت در فرهنگ معین

هدایت
(هِ یَ) [ ع . هدایة ] (اِمص .) راهنمایی ، راه راست نمودن .

معنی هدایت در فرهنگ فارسی عمید

هدایت
راهنمایی کردن، راه راست نمودن.

هدایت در دانشنامه اسلامی

هدایت
هدایت، شناختن درست و صحیح هدف ، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است.
"هدایت" از ریشه "هدأ" و در لغت به معنای سکون، آرامش ، بدون سر و صدا و حرکت، سکونت گزیدن میباشد و نیز بمعنای توقف ازحرکت، سکونت و خواب در شب، ساکت نمودن بچه و خواباندن آن آمده است

معنای اصطلاحی هدایت
هدایت در اصطلاح عبارتست از نشان دادن هدف و راهنمایی افراد . در برخی موارد مقصود از هدایت پایداری و استوار ماندن در مسیر و راه است بنابراین هدایت، شناختن درست و صحیح هدف، انتخاب راه و طریق صحیح برای رسیدن به هدف و پایداری در مسیر است و هدایت در عام ترین معنای خود شامل همه مخلوقات خداوند می گردد.

انواع هدایت
هدایت در مورد انسان ها به دو مفهوم به کار رفته است؛ هدایت عامه که شامل همه انسان ها می شوند، چه مؤمن باشد یا کافر و آن نشان دادن راه خیر و سعادت در پیمودن مسیر زندگی انسان است، ولی هدایت خاصه مختص به مؤمنان می باشد و آن تأمین کننده راه کمال و سعادت اخروی است.

← هدایت تکوینی
...
هدایت به معناى ارشاد و راهنمایی،
احیاى معنوى و هدایت یک انسان، به منزله هدایت و احیاى همه انسانها:مِن اجلِ ذلِکَ کَتَبنا عَلى بَنى اسرءیلَ انَّهُ مَن قَتَلَ نَفسًا بِغَیرِ نَفسٍ او فَسادٍ فِى الارضِ فَکَانَّما قَتَلَ النّاسَ جَمیعًا ومَن احیاها فَکَانَّما احیَا النّاسَ جَمیعًا ولَقَد جاءَتهُم رُسُلُنا بِالبَیّنتِ ...
مائده/سوره۵، آیه۳۲.    
••• هدایت، مقوله اى تکامل پذیر و قابل ازدیاد و نقصان:۱. قُل کُلٌّ یَعمَلُ عَلى شاکِلَتِهِ فَرَبُّکُم اعلَمُ بِمَن هُوَ اهدى سَبیلا.
اسراء/سوره۱۷، آیه۸۴.    
نگرانی پیامبر صلی الله علیه وآله از اعراض کافران، از هدایت به اسلام:... وقُل لِلَّذینَ اوتوا الکِتبَ والامّیّینَ ءَاسلَمتُم فَان اسلَموا فَقَدِ اهتَدَوا وان تَوَلَّوا فَانَّما عَلَیکَ البَلغُ ....
آل عمران/سوره۳، آیه۲۰.    
...
...


هدایت در دانشنامه ویکی پدیا

هدایت
هدایت به معنی رهبری یا راهنمایی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
هدایت (نام خانوادگی)
هدایت آباد ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان سنگ بست قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۰۷ نفر (۱۲۵خانوار) بوده است.
هدایت ا... آقائی ( زاده 19 فروردین 1337 - فسا فارس )
هدایت آقایی یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی ایران بود در پی رخدادهای پس انتخابات ایران بازداشت شد. او در دادگاه به جرم اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب، تحریک و تشویق مردم به شورش و اغتشاش، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی، ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات و سلب اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت مراجع رسمی کشور و اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی مورد محاکمه قرار گرفت و ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.
هدایت استخوانی یا القای استخوانی (به انگلیسی: Bone Conduction) تکنولوژی است که بر پایه ارتعاشات از طریق استخوان جمجمه صدا را به گوش داخلی منتقل می سازد. از این تکنولوژی در عینک گوگل استفاده شده است.
عینک گوگل
افراد زمانی که صدای خود را ضبط می کنند و آن را پخش می کنند، با چیزی که خودشان می شنوند متفاوت است. چون سرعت انتقال و کیفیت انتقال صدا در هوا با استخوان تفاوت دارد در نتیجه فرد به کمک القای استخوانی صداهای زیر را به صورت کامل تری می شنود در نتیجه خروجی صدای فرد با صدایی که خودش می شنود متفاوت است.
تعدادی از ابزارهای کمک شنوایی به کمک این تکنولوژی صدا را به گوش داخلی انتقال می دهند تا عارضه های گوش بیرونی را جبران کنند. همچنین از این تکنیک برای ساخت میکروفون های القای استخوا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هدایت در دانشنامه آزاد پارسی

هِدایت
راهنمایی به خیر و صلاح اخلاقی و دینی، همراه با مهربانی و از راه لطف. هدایت به گفتۀ برخی از متکلمان و قرآن پژوهان به دو نوع اصلی تقسیم می شود: ۱. هدایت تکوینی که عبارت است از فطرت و سرشتی که از سوی خداوند در نهاد همۀ موجودات نهاده شده تا مسیر تکامل خویش را طی کنند (طه، ۵۰)؛ ۲. هدایت تشریعی که همان راهنمایی، قانون گذاری و ارشاد پیامبران الهی و امامان معصوم است (فصلت، ۱۷؛ انسان، ۳). برخی از مفسرین، چون علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، با اقتباس از قرآن (انبیا، ۷۳؛ سجده، ۳۴) نوع دیگری از هدایت را برای امام اثبات کرده و آن را «هدایت به امر» نامیده اند. هدایت به امر نوعی هدایت باطنی است که از راه تصرف و تأثیر در دل ها حاصل می شود و آن ها را به مراتب و درجات والای معنوی می رساند. این نوع هدایت، برخلاف هدایت ظاهری که نشان دادن هدف است، رسانیدن به هدف (ایصال به مطلوب) است. در بینش شیعه این نوع هدایت ویژۀ امام معصوم است زیرا او علاوه بر این که نسبت به ظاهرِ اعمال مردم، پیشوا و راهنماست، در باطن نیز سمت پیشوایی و رهبری دارد و قافله سالار کاروان انسانیت است که از راه باطن به سوی خدا سیر می کند.

هدایت در جدول کلمات

هدایت شدن
اهتدا
هدایت شده
مهدی
هدایت گر
رهنمون
هدایت کردن
هدا
هدایت کننده
هادی
هدایت کننده | اندرزگو
مرشد
پرنده هدایت پذیر از دور
پهپاد
راهبر و هدایت کنند
مرشد
راهبر و هدایت کننده
مرشد
ره شناس | هدایت شده
راشد

معنی هدایت به انگلیسی

direction (اسم)
طرف ، مدیریت ، جهت ، رهبری ، سمت ، دستور ، قانون شرع ، قانون کلی ، هدایت ، مسیر ، خط سیر ، سو ، اداره جهت ، راه مسیر
lead (اسم)
راهنمایی ، سبقت ، رهبری ، تقدم ، سر پوش ، مدرک ، هدایت ، راه آب ، سرب ، شاقول گلوله ، پیش افت
guidance (اسم)
راهنمایی ، راهنما ، رهبری ، راهنمایی کردن ، هدایت ، رهنمود
steerage (اسم)
راهنمایی ، اداره ، تربیت ، هدایت ، سکان
leading (اسم)
راهنمایی ، نفوذ ، هدایت
conductance (اسم)
هدایت ، رسانایی ، انتقال ، میزان هدایت ، ضریب هدایت ، میزان رسانایی ، قدرت هدایت
conduction (اسم)
رهبری ، هدایت ، رسانایی ، انتقال ، بردن جریان

معنی کلمه هدایت به عربی

هدایت
اتجاه , توجيه
دخول
ملاح
تصرف , عجل مخصي , مباشر
ابحر
منطاد

هدایت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

پرهام
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
سَژور (سنسکریت: سَچهودرَ)
پَتیباس (سنسکریت: پَتهیبْ هْیَس)
کاریتَو kãritav (سنسکریت: کاریتوَ)
ویریتیت (سنسکریت: وْریتیتا)
سَماچار (سنسکریت: سَماچارَ)
کوشیدیغ (سنسکریت: کوشیدیکَ)
شهریار آریابد
در پهلوی " هاخت ، هاچش " از بن هاختن و هاچیدن به چم هدایت کردن ، در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
هاختار = هادی
غفار
فرماندهی،دستور دهی،فرستادن
حقیقی
رهبری
هدایت
هدایت
هدایت(عربی) 1- راهنمایی کردن به مسیر درست، ارشاد؛ 2- (در تصوف) راهنمایی از سوی خداوند که باعث رسیدن انسان به کمال می‌شود، آنچه خداوند به دل سالک می‌افکند تا به سبب آن به کمال رسد؛ 3- (اَعلام) 1) تخلص رضاقلی‌ خان للـه باشی، ادیب و مورخ ایرانی، پدر مخبرالدوله. مؤلف انجمن آرای ناصری (فرهنگ فارسی)، ریاض العارفین، ذیل روضةالصفا و مجمع الفصحا، همه به فارسی؛ 2) هدایت (= صادق هدایت): [1281-1330 شمسی] نویسنده‌ي ایرانی، از پیشگامان ادبیات داستانی به سبک غرب و با محتوای کاملاً ایرانی. از جمله: زنده بگور، سه قطره خون، سایه روشن، علویه خانم، حاجی آقا. از نخستین گردآورندگان ایرانی فرهنگ مردم. شامل نیرنگستان و اوسانه. مترجم متنهای پهلوی به فارسی از جمله: زند و هومن یسن، شهرستانهای ایران، کارنامه‌ي اردشیر بابکان، گزارش گمان شکن. آثارش به بسیاری از زبانهای ترجمه شده است؛ 3) هدایت (= مهدی قلی هدایت): [1240-1334 شمسی] دولتمرد و ادیب ایرانی، ملقب به مخبرالسلطنه و فرزند مخبرالدوله. نخست وزیر ایران [1306-1312 شمسی]، که قبلاً 13 بار وزیر و چهار بار استاندار شده بود. از نوشته‌هاي اوست: خاطرات و خطرات، سفرنامه‌ي مکه و کار بیکاری.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صادق هدایت بوف کور   • صادق هدایت و اسلام   • جملات صادق هدایت   • سگ ولگرد صادق هدایت   • صادق هدایت کتابها   • معنی هدایت   • علت خودکشی صادق هدایت   • صادق هدایت+فاحشه   • مفهوم هدایت   • تعریف هدایت   • معرفی هدایت   • هدایت چیست   • هدایت یعنی چی   • هدایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت

کلمه : هدایت
اشتباه تایپی : inhdj
آوا : hedAyat
نقش : اسم
عکس هدایت : در گوگل

آیا معنی هدایت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )