برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1466 100 1

هایک

هایک در دانشنامه اسلامی

فریدریک هایک یکی از متفکرین لیبرال و نامدار اقتصادی در قرن بیستم میلادی است.
هایک همراه با لودویگ فون میزس (Ludwig von Mises: ۱۸۸۱-۱۹۷۳)، اقتصاددان برجسته اتریشی، رهبری مکتب اتریش در تاریخ عقاید اقتصادی را در دهه ۱۹۳۰ میلادی بر عهده داشتند. در سال ۱۹۷۴ هایک جایزه نوبل را در اقتصاد به طور مشترک با گونار میردال (Gunnar Myrdal: ۱۸۹۸-۱۹۸۷)، اقتصاددان برجسته سوئدی، دریافت کرد. هایک نه تنها نویسنده و تحلیل گری توانا در اقتصاد، بلکه در فلسفه سیاسی، روانشناسی و معرفت شناسی نیز تحلیل گری توانا به حساب می آید.
باتلر، ایمون، اندیشه های سیاسی و اقتصادی هایک، فریدون تفضلی، تهران، نی، ۱۳۷۸، چاپ اول، ص۱۱.
عقاید اقتصادی هایک بدین شرح هست:
← بازار
نتیجه زندگی علمی هایک ۱۸ کتاب، ۱۵ جزوه، ۱۴۲ مقاله و همکاری در تنظیم فصول برخی کتب دیگر است؛ که هیچ یک را نمی توان بی اهمیت تلقّی کرد. مهمترین کتاب های هایک از این قرارند:۱. قیمت و تولید (۱۹۳۱)؛ وی در این کتاب مدعی است که افزایش قیمت ها در دوران رونق منجر به رکود اقتصادی می شود و بالعکس.۲. نظریه پول و چرخه تجاری (۱۹۳۳)؛۳. نظریه محض سرمایه (۱۹۴۱)؛ این کتاب، حاصل مباحثات هایک با کینز، پیه رو سرافا (۱۹۸۳- ۱۸۹۸) و پول گرایان بود.۴. راه بندگی The Road to Serfdom: ۱۹۴۴))؛ این کتاب، هایک را به عنوان یک متفکر سیاسی به جهانیان شناساند و آغاز راهی شد که او برای رهبران نهضت آزادی خواهی در جهان درنوردید.۵. فردگرایی و نظم اقتصادی (۱۹۴۸)؛۶. ضد انقلاب علم (۱۹۵۵)؛ این کتاب شامل مجموعه مقالات هایک پیرامون عقاید اقتصاددانان درباره برنامه ریزی تا قرن هجدهم بود.۷. منشور آزادی (۱۹۶۰)؛ این کتاب، بیانی نو در خصوص آزادی خواهی است؛ که به دلیل انتقاد شدید به مالیات بر ارث و نرخ نهایی بالای مالیات بر درآمد، شگفتی بسیاری از خوانندگانش را برانگیخت.از دیگر آثار هایک می توان به موارد زیر اشاره کرد: غیر ملّی کردن پول (۱۹۷۶)، قانون، قانونگذاری و آزادی (۱۹۷۶)، مطالعات جدید در فلسفه، سیاست، اقتصاد و تاریخ عقاید (۱۹۷۸)، غرور کشنده: اشتباهات سوسیالیسم (۱۹۸۸) و مجموعه آثار هایک (۱۹۸۹-۱۹۹۴).
بلاگ، مارک، اقتصاددانان بزرگ جهان، حسن گلریز، تهران، نی ...

هایک در دانشنامه ویکی پدیا

هایک
هایک می تواند به موارد زیر اشاره کند:
هایک (اسطوره)
پیام رسان هایک
گاه شماری ارمنی
هایک ۱۷۳۲، سیارک ۱۷۳۲
هایک ( به زبان ارمنیՀայկ به لاتین Haik Nahapet ) در تاریخ اساطیری ارمنستان، همواره هایک ملقب به ناهاپت را بنیان گذار ارمنستان می دانند. هایک که کمان کشی قدرتمند، خوش اندام و چهارشانه با موهایی مجعد بود نمی توانست استبداد و سلطهٔ بل را تحمل کند و مایل به اطاعت از وی نبود. به همین خاطر پس از اینکه فرزندش، آرامانیاک، در بابل (دولت شهر) متولد شد همراه خانواده و پیروانش به سرزمین آیراراد، که در نواحی شمالی بابل بود، عزیمت کرد و به آبادانی آن منطقه پرداخت. سپس همراه خانوادهٔ خود به سمت شمال غرب حرکت کرد و در فلاتی اقامت گزید و در آن دشت کوهستانی دهکده ای را به نام هایکاشن بنا نهاد. این مناطق بعدها کشور ارمنستان را به وجود آوردند.
لغتنامه دهخدا
مهرابیان، واهان. فرهنگ نام های ارمنی. تهران: انتشارات ما، چاپ اول۱۳۷۶.
کتاب مقدس. : انجمن کتاب مقدس ایران،۱۹۷۴.
احمد نوری زاده. تاریخ و فرهنگ ارمنستان. تهران: چشمه،۱۳۷۶.
هلی، هنری. راهنمای کتاب مقدس. مترجمان جسیکا باباخانیان، سابرینا بدلیان و ادوارد عیسی بیگ. هلند: آرک پابلیکیشن،۲۰۰۰.
کتاب مقدس. انتشارات ایلام انگلستان،۲۰۰۲.
صفا، ذبیح الله. حماسه سرایی در ایران. تهران: امیر کبیر،۱۳۶۳.
هراند پاسدرماجیان (تاریخ ارمنستان) ترجمه محمد قاضی. تهران، زرین ۱۳۷۷
تاریخ ارمنستان از دوران ما قبل تاریخ تا آخر سده هجدهم ترجمه آ. گرمانیک تهران ۱۳۶۰
هرچند در بررسی های تاریخی داستان هایک و رشادت های وی را در برابر بِل در بخش اساطیر قرار می دهند اما باید در نظر داشت که هر افسانه ای در دل خود مبتنی بر واقعیتی تاریخی است و شخصیت های اسطوره ای در واقع شخصیت هایی تاریخی اند که به دلیل تمایل مردمان به قهرمان پروری جنبه ای اسطوره ای پیدا کرده اند. چنانکه محققان دربارهٔ رستم، پهلوان نامی ایران باستان، به این نتیجه رسیده اند که گرچه وی در شاهنامه فردوسی دست به اعمالی مافوق انسانی می زند اما احتمالاً می بایست یکی از پادشاهان سیستان بوده با ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هایک در دانشنامه آزاد پارسی

هایْک (Hayk)
مجسمه هایک در ایروان
در اساطیر ارمنی، کمان کشی غول پیکر. او بل/نمرود، فرماندۀ مهاجمان بابلی، را از پای درآورد و به این ترتیب ارمنستان را از سلطۀ بابِل آزاد کرد.

ارتباط محتوایی با هایک

هایک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هایک   • مفهوم هایک   • تعریف هایک   • معرفی هایک   • هایک چیست   • هایک یعنی چی   • هایک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هایک
کلمه : هایک
اشتباه تایپی : ihd;
عکس هایک : در گوگل

آیا معنی هایک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران